ЦИА СТОЈИ ИЗА АТЕНТАТА НА БОБА МАРЛИЈА? Јамајка замало постала Куба 2, а онда су Амери спремили ПАКЛЕНИ СЦЕНАРИО
На данашњи дан, 3. децембра 1976. године покушан је атентат на познатог јамајканског реге музичара Боба Марлија - погођен је хицима у раме и груди, а његова супруга Рита погођена је у главу.
Обоје су чудом преживели овај напад. Али, ко је и зашто покушао убити Марлијеве? Да бисмо дали одговор на то питање, морамо се осврнути на ситуацију у Јамајци тих година...
Вратимо се неколико година уназад - 1972. на демократским изборима власт осваја премијер по имену Мајкл Манли, син бившег премијера Нормана Манлија, првог премијера Јамајке (у мандату од 1959-1962). Норман је још 30-их година био један од суоснивача јамајканске Народне националне странке (ПНП) која је заступала демократски социјализам. Његов син Мајкл ишао је и корак даље.
МИСТЕРИОЗНИ ЗНАК НА НЕБУ! Грађани гледају у "летећу змију", шерују снимак и НЕ ВЕРУЈУ ОЧИМА (ВИДЕО)
СНАЖНА ЕКСПЛОЗИЈА У ДРАЧУ: Миниран хотел од 6 спратова (ФОТО/ВИДЕО)
Северна Кореја ПРЕТИ Америци: ИСТИЧЕ вам време ЗА СПАС!
Настојећи поразити сиромаштво и неједнакост, нови премијер Мајкл Манли покренуо је низ социјалистичких реформи - укључујући земљишну реформу, увођење бесплатног образовања за све (од основне школе до факултета), а покренуо је и национализацију појединих кључних индустрија.
Мало је рећи да је овакво "понашање" изазвало поприличну панику у појединим круговима - примарно у реду јамајканских бизнисмена и горње класе, али и у Вашингтону где су се уплашили да би Јамајка ускоро могла постати нешто налик њиховом великом суседном острву Куби, која је у то време већ била под чврстом руком Фидела Кастра.
Манли је почео све чешће причати хвалоспеве Куби, те истицати подршку за кубанску војну интервенцију у Анголи где су се кубански борци заједно с локалцима борили против расистичког апартхејда Јужне Африке. Апартхејд је, у то време, био директно подржан од стране америчке ЦИА.
Не желећи да још једно острво постане бастион анти-империјализма и социјализма, тадашњи амерички државни секретар Хенри Кисинџер у септембру 1975. одлази у Јамајку како би се састао с премијером Манлијем, односно да би му запретио. За време састанка поручио му је како САД од њега очекује да остане неутралан по питању сукоба у Анголи, те како мора јавно повући своју подршку Кастру и Кубу. Дан касније, Кисинџер се из Кингстона вратио у Вашингтон, верујући како је "обавио добар посао", али одмах по повратку у САД уследило је изненађење - Манли је, како му је и речено, одржао тог дана јавни говор, али је у том говору изразио снажну подршку за Кубу и кубанску интервенцију у Анголи.
Тад је Американцима постало јасније с ким имају посла - Манлија не могу уплашити, а то значи да се покрећу други, "директнији" планови. Наравно, како то и иначе бива, селектирали су његовог главног ривала који је у то време био лидер опозиције Едвард Сиага из Јамајканске лабуристичке странке (ЈЛП - упркос називу, реч је о конзервативној про-бизнис странци). Сиага је већ био врло сумњив човек, повезан с нарко мафијом која је кријумчарила дрогу и оружје у Јамајку и даље у САД, и како то често бива, све се одвијало уз помоћ америчке ЦИА.
Ускоро избија политичко насиље у Јамајци - наоружане групације нападају присталице социјалистичког ПНП-а и премијера Манлија. Све из позадине води ЦИА, што је њихов бивши агент Филип Аги касније и признао:
- ЦИА је користила ЈЛП као инструмент кампање против Мајкла Манлија и његове Владе. Рекао бих да је већина насиља долазила из редова ЈЛП-а, а ЦИА је за њих добављала оружје и новац.
Како су се приближавали председнички избори 1976. године, насиље у Кингстону и на другим местима бивало је све веће. Наравно, ПНП нису остали "дужни", те су и сами направили своје парамилитарне групе. Када је насиље досегло драматичну размеру, Манли је у јуну 1976. прогласио ванредно стање. Надаље, Манли истиче како иза насиља стоји америчка ЦИА:
- Не могу то потврдити пред судом, али ЦИА је овде... Чудне ствари се догађају у Јамајци, ствари које се раније нису догађале - рекао је.
Касније су ПНП власти успеле разбити план за "смену режима" - реч је била о тзв. "Операцији вукодлак", а полиција је пронашла неколико десетина припреманих бораца, 200 пушака, 100 митраљеза, два бурета барута, те око 50,000 анти-владиних памфлета као и детаљни план за извођење државног удара.
Један од главних актера америчке ЦИА био је човек по имену Луис Посада Кариљес, "ветеран" покушаја инвазије на Кубу у Заливу свиња, те један од организатора тзв. "Иран-Контра афере".
Али какве то све има везе с покушајем атентата на музичара Боба Марлија? Сада долазимо и до тог дела приче...
Наиме, Боб Марли, познат по својим пацифистичким, али и друштвено осетљивим текстовима (види: Политичка слушаоница или шта је песник хтео рећи: Боб Марли - "Редемптион сонг"), у овом случају, видевши размере насиља у својој земљи, желео је остати политички неутралан, те покушати смирити ситуацију уместо да је додатно ескалира својим сврставањем на нечију страну.
С тим циљем најављен је велики бесплатни концерт под називом "Насмеши се, Јамајко" који је био заказан за 5. децембар 1976. у главном граду Кингстону. На истом су требали наступити бројни музичари, али главне звезде су Боб Марли и његов састав The Wailers.
Марли је ипак пристао да наступи само под условом да концерт буде аполитичан. Може се рећи како је то био разуман захтев с његове стране, али политичка ситуација у земљи већ је била до те мере напета да је било готово немогуће нешто посматрати ван политичког контекста. Чињеница да су се председнички избори требали одржати свега 10 дана након концерта за неке, нарочито за конзервативни ЈЛП, значило је да Марли заправо индиректно даје подршку за ПНП иако јавно тврди како је "неутралан". Да ли је било тако? Можда. Чињеница јесте да су се Марлијеви погледи на свет више уклапали у политику и ставове ПНП-а, али његова жеља да буде политички неутралан можда је била и аутентична (чињеница јесте да се на бини с њим касније знао појавити и Едвард Сиага, што указује и на његову аполитичност, али и на чињеницу да су се сви политичари у Јамајци борили за његову наклоност).
У сваком случају, ЦИА и ЈЛП уплашили су се да ће велики концерт у Кингтсону бити снажан ветар у леђа за ПНП.
(УЗНЕМИРУЈУЋЕ) ЕКСПЛОДИРАЛА ЦИСТЕРНА У ФАБРИЦИ КЕРАМИКЕ: Погинуле 23 особе, 45 повређено (ВИДЕО)
Од Југославије до Либије - ИЗА СЕБЕ СУ ОСТАВЉАЛИ САМО СМРТ: Ово су највеће војне операције НАТО (ФОТО/ВИДЕО)
КАД ФСБ ЗАКУЦА НА ВРАТА: Ухапшене вође ЏИХАДИСТА у Москви (ВИДЕО)
Дан концерта се приближава, 3. је децембар 1976., 08:30 ујутро. У Марлијеву кућу на адреси 56 Хопе Роад стижу седморо наоружаних нападача. Његова супруга Рита, која се налазила у аутомобилу пред кућом, погођена је из пиштоља у главу. Упадају у кућу. Боба Марлија погађају у раме и у груди. Његов менаџер, Дон Тејлор, погођен је у ногу и труп. У труп је погођен и један асистент бенда, Луис Грифитс. Нападачи су упуцали све присутне и побегли. Али, неким чудом, сви су преживели рањавања.
Ко је извео напад? Наводно је вођа напада био извесни Лестер "Џим Браун" Коук, иначе особни телохраните лидера ЈЛП-а, Едварда Сиага.
Тимоти Вајт, аутор књиге "Catch а Фире" тврди како је, након разговора са сведоцима, дошао до закључка да је у ствари ЦИА организовала напад.
Амерички амбасадор у Кингстону послао је истог дана депешу у Вашингтон, те истиче:
- Неки сматрају да је ово покушај ЈЛП милитаната да зауставе концерт на којем би се изводила "прогресивна музика" Марлија и других реге звезда.
У истој депеши аргументује да је можда реч о ПНП завери да се од Марлија направи "мученик", а у прилог томе наводи како нико није убијен.
Нападачи су касније ухапшени. Марлијев менаџер, Дон Тејлор, тврди како су и он и Боб били присутни на "гето суђењу" где су нападачи суђени и ликвидирани. Тврди како је један од њих, пред стрељање, признао да их је ЦИА ангажовала у замену за кокаин и оружје.
Шта је било с Марлијем? Шта је било с Јамајком? Боб Марли преминуо је у мају 1981. године од рака на ножном палцу. Постоје теорије завере о томе како је и то био "атентат од стране ЦИА-е", али нема кредибилних доказа за те тврдње. Штавише, могло би се рећи како теорије о томе да му је ЦИА "изазвала рак" скрећу причу с оне пуно кредибилније теорије - оне да је ЦИА ангажовала ЈЛП милитанте да га смакну још 1976. године.
Вођа ЈЛП-а, Едвард Сиага, ипак се домогао власти, али тек касније, на изборима 1980. године, те је владао целу деценију.
1989. на власт се поновно враћа Мајкл Манли и биће на функцији премијера до 1992. године, али тада је већ и време било другачије. Хладни рат се завршио, СССР се распао, социјалистичка Куба једва је опстала, и Манли више није ни покушавао претворити Јамајку у социјалистичку друштво, а и ПНП се од демократског социјализма пребацио на социјал-демократију. Ипак, према недавним анкетама, Манли је остао упамћен као најпопуларнији премијер у историји земље. Преминуо је 1997. године.