ДА ЛИ СУ ОВОГА ПУТА НАУЧИЛИ ЛЕКЦИЈУ? Италијани током првог таласа вируса најгоре прошли, а сада овако стоје ствари
Свима су се у памћење урезале стравичне слике одвожења сандука са телима у марту и снимци препуних болница и људи на респираторима.
Италија је прва земља у Европи у којој је избила епидемија корона вируса и дуго је била највеће жариште на континенту, али у последње време пријављује много мање случајеве оболелих него њене комшије, Шпанија и Француска.
БЛИЖИ СЕ ВЕЛИКИ ПРАЗНИК У КИНИ: Влада донела нове мере
ИЗ ИНДИЈЕ СТИЖУ НОВЕ ЗАСТРАШУЈУЋЕ БРОЈКЕ: За послења 24 сата регистровано више од 86.800 новооболелих
ОСОБЕ СА ДАУНОВИМ СИНДРОМОМ НАЈВИШЕ УГРОЖЕНЕ ВИРУСОМ: Смртност ових пацијената током короне 10 ПУТА ВЕЋА
У последње две недеље Италија је забележила око 38 случајева на 100.000 становника, у поређењу са 330 у Шпанији, око 230 у Француској и 108 у Великој Британији.
Медицински стручњаци кажу да су Италијани преплашени након што су доживели врхунац кризе овог пролећа и да су сада додатно пажљиви.
Међутим, пред њима је и даље тежак период.
- Сви памте слике ковчега који су одвожени и сахрањивани на гробовима у другим местима. Људе је то веома погодили и сада су једноставно постали више дисциплиновани - рекла је Глорија Талиани, професорка инфективних болести на Универзитету Ла Сапиенза у Риму.
Први пут од краја првог пика ковид болнице широм земље поново се отварају, али пораст случајева у другом таласу изгледа да је за сада избегнут. Од севера до југа здравствене установе уводе планове за заразу, преноси Euronews.
Регион Ломбардија са више од 9.000 активних случајева остаје најтеже погођен део земље, али нови пораст случајева овог пута регистрован је на југу.
Како преносе медији, Италија ће вероватно продужити ванредно стање како би покушала да заустави ширење заразе док случајеви настављају да расту широм Европе.
У понедељак је један од званичника рекао да се италијанска влада нада да ће избећи пораст инфекција са којим се суочавају земље на континенту.
Тренутно ванредно стање истиче средином октобра, а до тада регионалне и централна влада имају веће моћи.
Раније ове године Италија је имала једну од најгорих стопа инфекције у Европи, али је успела да случајеве стави под контролу увођењем стриктне блокаде.
Италија је забележила 314.861 случај оболелих и више од 35.800 умрлих од короне.
Иако су и ово високи бројеви, пуно су нижи од оних у Шпанији (758.172) и Француској (550.690).
У Италији маске морају да се носе у јавним службама, затвореним јавним просторима и свим отвореним просторима између 18 и 6 сати ујутро.
На Сардинији и Кампанији људи морају да носе маске на свим јавним просторима 24 сата дневно.