ПОЛА ВЕКА ДИНАСТИЈЕ АСАД: Како су Хафиз и његов син Башар НАМУЧИЛИ девет америчких ПРЕДСЕДНИКА
Хенри Кисинџер је 28 пута путовао у Дамаск
Хенри Кисинџер је 28 пута путовао у Дамаск, Ворен Кристофер 30 пута, Колин Пауел три, долазили су му и Никсон и Клинтон, али Хафиз ел Асад остајао је непопустљив у својим захтевима.
Први сусрет америчког државног секретара Хенрија Кисинџера са сиријским председником Хафизом ел Асадом 1973. отегао се до 11 увече.
Толико је трајао, писао је Тајм, да су медији почели да сумњају да је амерички дипломата киднапован.
Асад је "преговарао упорно и храбро као коцкар" како би био сигуран да је изнудио и последњу мрвицу могућих уступака, присећао се Кисинџер у својим мемоарима "Године преокрета".
Маратонски разговори са сиријским вођом били су редовна појава. Државни секретар Џејмс Бејкер се 1991. предао после скоро десет сати, јер је морао до тоалета. Касније је преговоре са Асадом назвао "дипломатијом бешике".
После мирног преврата 1970. који је довео породицу на власт, династија Асад – оснивач Хафиз и његов наследник, млађи син Башар – намучили су девет америчких председника.
- Дуготрајни, изнурујући и бизарни - описао је Кисинџер своје сесије са старијим Асадом.
Ко заиста КРОЈИ будућност народима ратом опустошених земаља Блиског истока?!
ЗАОКРЕТ ТРАМПОВЕ ПОЛИТИКЕ ПРЕМА СИРИЈИ: САД шаљу додатне трупе, сукоб са Русијом све извеснији?!
Републиканске и демократске администрације подједнако су наговарале и ласкале, притискале и хвалиле, а од недавно и ушле у сукоб и осудиле Асадове како би довеле до промене политике.
Тиме-цонсуминг, нерве-рацкинг, bizarre,” Kissinger саид оф sessions w/ Хафез al-Assad. Интерестинг пиеце @NewYorker https://t.co/1lbk8aR6Ow— Lizzie Портерلِيزِّي (@lcmporter) 14. април 2017.
Кисинџер је 28 пута путовао у Дамаск – 14 пута у току само једног месеца – како би постигао договор после арапско-израелског рата 1973. године.
Најзад је јуна 1974. успео да постигне споразум са Асадом да се сиријске и израелске трупе раздвоје дуж Голанске висоравни.
После нешто мање од месец дана, Ричард Никсон постао је први председник САД који је посетио Дамаск. У његову част испаљен је 21 плотун, а возио се у отвореним колима заједно са Асадом поред стотина америчких застава које су се вијориле на јаком ветру.
Поред пута којим су пролазили писало је: "Револуционарни Дамаск жели добродошлицу председнику Никсону".
Ипак, ни Никсон који је после два месеца био приморан да поднесе оставку, нити Џералд Форд нису могли да каналишу те везе из раних година Асадове владавине у шири блискоисточни мир.
ДАМАСКИ ЛАВ
Асад значи "лав" и Хафиз се уживео у улогу "дамаског лава". Сирија је била слаба и нестабилна после стицања независности од Француске 1946. и доживела је 20 државних удара за 21. годину. Асадов је 1970. био последњи.
Хафез Al-Assad with хис сон Bassel Al-Assad pic.twitter.com/Hhj2x8DBUX— syrian assyrian (@Syrian_Assyrian) 17. април 2017.
На почетку су га одобравали. Тајмс је писао: "Поштоваоци генерала Асада обрадовали су се његовом освајању власти у владајућој Баат партији као предвидивој победи прагматизма над идеологијом."
Али како би ојачао државу и од ње створио регионалну силу, Асад је постајао све немилосрднији према опонентима код куће и својеглав са спољним светом.
Џими Картер срео се са Асадом у Женеви 1977. како би испитао могућности за америчко-совјетску конференцију о миру на Блиском истоку.
Асад је био непопустљив: захтевао је да му се врате територије које је освојио Израел и стратешки паритет за арапски свет. Пре је био спреман, сећао се Картер, да се "суочи са озбиљним политичким и војним конфронтацијама, него да попусти око ових принципа".
Картер га је чак позвао да посети Вашингтон. Прилика да се слика у Белој кући није намамила Асада.
- Одговорио је да га не занима да икада посети Сједињене Државе - написао је касније Картер. После годину дана, када је Картер посредовао у постизању споразума у Кемп Дејвиду између египатског председника Анвара Садата и израелског премијера Менахема Бегина, Асад је узвратио продубљивањем веза са Москвом.
КВАРИО И РЕГАНОВЕ ПЛАНОВЕ
Асад је у више наврата кварио мир у време Реганове администрације. У Фезу је 1981. организован Арапски самит на коме је тадашњи саудијски престолонаследник Фахд требало да представи план од осам тачака, који је подржао Вашингтон и којим би Израелу било признато право да "живи у миру" у замену за враћање територија.
У Мароко је стигла 21. делегација и сви су чекали на Асада. Авион са његовим особљем и телохранитељима је стигао, али сиријски председник није. Самит је пропао.
Тензије између Асада и Регана прерасле су у отворено непријатељство после израелске инвазије на Либан 1982. где је Сирија имала хиљаде војника.
Амерички државни секретар Џорџ Шулц посредовао је у постизању формалног мировног споразума између Израела и Либана, али је Асад практично срушио договор јер је одбио да повуче своје трупе – што је био услов за израелско повлачење.
Асад је играо смеле стратешке игре како би одржао сиријску моћ. Током израелске инвазије, подржао је размештање иранске Револуционарне гарде у Либану – и стварање нове шиитске милиције која је прерасла у Хезболах.
Она је била одговорна за бомбашки напад на америчку амбасаду у Бејруту, што је био први самоубилачки напад на неку америчку мету.
Уследио је напад на мировњаке УН у Либану, где је погинуло више од 200 маринаца, а затим и на још једну америчку амбасаду. САД су одговорним сматрале Асада колико и Иран и Хезболах за увођење потпуно новог типа ратовања.
#ricordiamodomani 13/11/1970 Ун цолпо ди Стато ин Сириа порта ил генерале Хафиз ал-Асад ал потере. pic.twitter.com/Y1lET9Wslq— Лиа (@amatorosalia1) 12. новембар 2016.
Тридесет пет година касније, Хезболах је једна од најмоћнијих милиција на Блиском истоку, са десетинама хиљада бораца који помажу династији Асад да остане на власти.
- Асад није оклевао да користи насиље или тероризам за своју корист - написао је касније Шулц у својим мемоарима "Немири и тријумф".
НЕМА РАЗЛИКЕ ИЗМЕЂУ ТЕРОРИСТА И АМЕРИЧКИХ СНАГА: Башар ел Асад поручује да ће сви бити истерани!
Реганова администрација ипак је одржавала дипломатске односе са Дамаском и контакте са Асадом. Шулц се вратио у Сирију да се види са њим 1988. године, у још једном покушају да се успостави мир на Блиском истоку.
- Знао сам да је битно другим Арапима да се консултујем са њим - написао је Шулц. И овај покушај био је узалудан. Када га је штампа питала да ли гаји икакву наду, државни секретар је одговорио: "Свиђа ми се ваш смисао за хумор".
НАЈЗАД СЛАГАЊЕ, АЛИ КРАТКО
Ирачка инвазија на Кувајт августа 1990. била је једна од ретких ситуација када су се интереси Вашингтона и Дамаска подударили.
Сирија и Ирак били су ривали и Асад је послао хиљаде војника у колацију предвођену САД за операцију Пустињска олуја, чији је циљ био да се Багдад избаци из нафтом богатог Кувајта.
Као део плана да створи "нови светски поредак", председник Џорџ Буш старији састао се Асадом у Женеви и осигурао његову подршку за заједничку америчко-совјетску мировну конференцију у Мадриду. Али Асад јој није присуствовао – и прилика је пропуштена.
ПУТИН и ТРАМП спремају армије за ТРЕЋИ СВЕТСКИ РАТ! Блиски исток само што не ЕКСПЛОДИРА!
Распад СССР-а 1991. лишио је Асада најзначајнијег савезника. Мировни споразуми у Ослу из 1993. између Израела и Палестине, као и мировни споразум између Јордана и Израела наредне године, учинили су да изгледа као отпадник у региону.
Бил Клинтон је зато покушао да искористи Асадову смањену моћ. Између 1993. и 1996. државни секретар Ворен Кристофер путовао је готово 30 пута у Дамаск како би посредовао у склапању договора око Голанске висоравни.
Кристофер је неколико пута рекао новинарима у својој пратњи да је близу, веома близу постизања договора.
И Клинтон је 1994. дошао код Асада у Дамаск – прва посета неког америчког председника после Никсона. Ипак, договор никада није постигнут.
У последњем покушају пре него што је завршио мандат, Клинтон се још једном сусрео са Асадом у Женеви 2000. Асад је већи део састанка причао млађем колеги о историји сиријске границе са Израелом и понављао да је услов за мир да се Дамаску врати читава Голанска висораван.
Прес Clinton's News Цонференце with Прес Хафиз ал-Асад оф Syria (Оцтобер 27, 1994): https://t.co/HBXJnD68RD виа @YouTube— Др. Јустин Имел, Ср. (@drjustinimel) 09. фебруар 2017.
Један арапски званичник рекао је за Тајм: "Он би више волео да умре, него да не добије потпуно повлачење. Није променио мишљење за 30 година, па га неће променити и за неколико сати у Женеви".
Асад је умро три месеца касније. "Био је немилосрдан, али бриљантан човек који је једном приликом збрисао цело село како би послао поруку својим противницима", написао је Клинтон у мемоарима "Мој живот".
СНАЖНИ ОТАЦ И ПРИВИЛЕГОВАНИ СИН
Асадова намера је била да га наследи најстарији син Басил, али је он погинуо у саобраћајној несрећи. Башар, који је учио за офталмолога, заузео је његово место.
Отац и син представљали су једну породицу, али је старији Асад био више у складу са стварним светом и политиком, кажу амерички политичари који су га познавали.
Девето од једанаесторо деце, Хафиз ел Асад потицао је из сиромашног и жилавог планинског племена.
Све више малих Путина у Сирији! Сиријски народ масовно даје деци имена по председнику Русије
Први у породици је ишао у средњу школу, а у Алепу је похађао пилотску академију. До 35. године постао је министар одбране, а до четрдесете, уз помоћ сопствене виспрености, председник.
Syrian Прес. Басхар al-Assad тоок office ин 2000 промисинг то бе а реформер; he's now цондемнед ас а брутал дицтатор https://t.co/Rg7OmRtb44 pic.twitter.com/VJh8r65RF7— АБЦ News Политицс (@ABCPolitics) 08. април 2017.
Његов син растао је у председничким палатама, у космополитској престоници, размажен привилегијама, и добио је узде власти.
Башар је на почетку представљан као реформатор, углавном због пружања помоћи младима, супруге са стилом која је била банкар за инвестиције у Џеј Пи Моргану и интересовања које је показивао за интернет и модерну технологију.
Џорџ Буш млађи испробавао је могућности сарадње са новим сиријским лидером. Слао је државног секретара Колина Пауела три пута у Дамаск.
После америчке инвазије на Ирак 2003. Асад је дозволио хиљадама страних џихадиста да пређу 500 километара дугу границу његове земље са Ираком и боре се против америчких војника.
Убрзо пошто је Барак Обама постао председник 2009. године, Џон Кери, тада сенатор, и његова жена Тереза вечерали су са Асадом и његовом женом у помодном ресторану у дамаском Старом граду.
Кери је на прес конференцији рекао да нова администрација види у Сирији "суштинског играча за постизање мира и стабилности у региону".