ДИПЛОМАТСКИ СКАНДАЛ: Француска бесна због цурења СМС порука - "поверење је у потпуности нарушено"
Француски медији описали су цурење СМС-ова као "спектакуларан и екстремно редак догађај".
Француски политичари бесни су због одлуке аустралијског председника владе Скота Морисона да објави приватне СМС-ове које је размењивао с француским председником Емануелом Макроном, што је продубило дипломатске тензије између две земље.
- Поверење је у потпуности нарушено. Објављивање порука које размењују шефови држава груба је и врло неконвенционална тактика - рекао је француским медијима неименовани саветник близак председнику Макрону.
Додао је да француском председнику "тако нешто никад не би пало на памет", преноси Гардијан.
"САДА ЈЕ ВРЕМЕ ДА ДЕЛУЈЕМО ХИТНО, ОДВАЖНО И ОДГОВОРНО" Папа позвао да се пронађе решење за климатске промене
БЕЗОС РЕШИО ДА УТИША КРИТИКЕ: Издвојио невероватну суму за пошумљавање у Африци (ФОТО)
ИСЛАМСКА ДРЖАВА ОДГОВОРНА ЗА МАСАКР У АВГАНИСТАНУ? Терориста активирао појас са експлозивом на улазу у болницу
Два дана пре најаве оснивања војно-безбедносног пакта АУКУС и отказивања уговора о испоруци француских подморница Аустралији, Макрон је у тим порукама Морисона питао да ли може очекивати добре или лоше вести о подморницама.
Објављивање порука уследило је пошто је Макрон изјавио како је знао да га Морисон лаже о плановима да ће набавити нуклеарне подморнице од САД и Велике Британије.
Француски медији описали су цурење СМС-ова као „спектакуларан и екстремно редак догађај“ који указује како је Макрон био информисан да уговор о подморницама неће бити испуњен, чак и пре него што је он развргнут.
Званичници Јелисејске палате, међутим, инсистирају да то заправо показује како Макрон није знао у ком стадијуму су преговори Аустралије, САД и Британије ни два дана пре него што је Аустралија одустала од уговора са Француском тешког више од 57 милијарди евра за испоруку 12 конвенционалних подморница.
Други извор из француске власти рекао је АФП-у да су „знали да Аустралијанци имају неке проблеме, али су сматрали да се ради о техничким аспектима и распореду, као што је и случај са сваким великим уговором, те да би Макрон реаговао на време да је био упознат са намерама Аустралије. Он наводи да се Макронова порука односила на те проблеме, пошто је следећег дана био заказан састанак са представницима Навал групе, која је требало да испоручи подморнице.
Париз је такође демантовао наводе Канбере како нису одговарали на њихове позиве. Извори из француске власти наводе како је у Јелисејску палату стигао само један позив, и то у среду пре подне док је Макрон био на редовном недељном састанку кабинета.
- Тешко је веровати како аустралијски премијер није знао за ту чињеницу. Морао је знати да је председник у то време недоступан- казао је неименовани функционер француске власти.
Касније истог дана Париз је сазнао да је уговор поништен те да ће ускоро бити одржана конференција за штампу о томе.
Из Јелисејске палате такође наводе како је Морисон могао да затражи састанак са Макроном, на пример на састанку Г20 у Риму или на климатском самиту у Глазгову ЦОП26.
Морисон и Макрон разговарали су телефоном прошле недеље, што је француски председник искористио да укаже на важност нормализације односа, наводи Гардијан.
Морисон, међутим, инсистира да је средином јуна на вечери у Паризу рекао Макрону да конвенционалне дизел подморнице неће задовољити аустралијске стратешке потребе.
Међутим, аустралијски премијер је уједно казао како у том тренутку не може са сигурношћу рећи да ће купити америчке или британске нуклеарне подморнице јер ти планови „још нису готови“, те се држе у тајности.