АМЕРИЧКИ ИЗБОРИ УВЕЛИКО ТРАЈУ: Шта све може да одлучи крајњи исход?
Актуелни председнички кандидати у фотофинишу трке користе се обостраним нападима
После одржане друге и последње дебате између актуелног председника Доналда Трампа и демократског кандидата Џо Бајдена ствари су донекле већ јасне свима, и програми које ова двојица представника често износе тичу се углавном истог.
"УПРАВО САМ ГЛАСАО" Председник САД се одмах огласио на друштвеним мрежама (ВИДЕО)
РЕЗУЛТАТИ ПРЕВРЕМЕНОГ ГЛАСАЊА: У Америци већ гласало више од 50 милиона становника!
ДА ЛИ ЋЕ СЕ ИСТОРИЈА ПОНОВИТИ? Шта ако анкете погреше, а Трамп тријумфује и зашто Бајден није сигуран победник
Трамп сматра да се Америка врло добро и спремно суочила са ковид-19 пандемијом, и да је сада време да се крене у што јачу борбу против исте, како би америчка привреда могла да настави да живи.
Он је скоро изјавио да град у коме је рођен, његов Њујорк, више не подсећа на стари Њујорк, улице су пусте, нема људи. Такође, његове честе оптужбе упрте су не само у његовог противника Бајдена и Обамине администрације, него и против државе чије име најчешће помиње – Кине.
Трамп воли да нагласи како Бајден заправо ужива финансијску помоћ у кампањи коју му достављају Кинези, а исто тако они су му главни кривци за ширење корона вируса.
Бајден са друге стране често понавља да је Америка земља свих Американаца, да расне, полне и други видови дискриминација морају остати иза њих, јер на томе се заснима америчка демократија, свако има право да живи и буде слободан без обзира на припадност некој групи.
Поред тога, Трампа оптужује да је могао боље реаговати када је пандемија кренула, самим тим исход би био другачији и не би било толиког броја преминулих од последица актуелног вируса.
Покушао је Бајден на другој дебати да придобије грађане причајући о томе како се науци верује, како маска спашава животе. Причање о загађењу и климатским променама сигурно му је обезбедило симпатије одређене групе људи.
Али кључ може бити у ставу Бајдена да треба радити на престанку коришћења нафте и гаса. То је изазвало велика негодовања и упите, које је Ненси Пелоси покушала да правда на разне начине.
Одлучујуће за коначни исход америчких избора могло би бити и то ако Трамп искористи, што сигурно хоће, ову омашку Бајденову, и то баш у земљама у којима ускоро наступа и промовише своје циљеве.
Има и ту срећу да се ради баш о државама попут Тексаса, дакле где је питање експлоатације нафте и гаса од кључног значаја.
За Трампа би могло бити кључно то што води политику помирења. Последње две државе које су на телефонској седници уз посредовања Трампа договориле нормализацију односа биле су Израел и Судан.
И то је оно што он често наводи у своју корист, а што Американцима може бити веома важно. Коначно помирење арапских држава са Израелом и његов пут ка затварању конфликата које је изазвала Обамина администрација "Арапским пролећем".
Можда у овом тренутку, на основу анкета у којим учествују грађани чини се да је Бајден у предности. Ипак, не сме се заборавити да је систем избора америчког председника јединствен и компликован.
Дакле, амерички грађани бирају искључиво електоре у својим државама чланицама, а електори ће своје коначне гласове дати 14. децембра ове године.
Исто се чинило 2016. године, када је деловало да Хилари Клинтон има убедљиву победу над Трампом, али се након пребројавања електорских гласова утврдило да је он будући председник САД-а.
Ове године, услед вируса корона, гласа се углавном путем поште, што може отежати само пребројавање или чак и утицати на валидност гласова.
По свему судећи, ово ће бити занимљива зима и пуна ишчекивања, и баш као што је изгледала прва дебата, можемо очекивати и ствари које до сад нису биле виђене у америчкој изборној историји.
Бајден је рекао да грађани Америке знају ко је и шта ради Доналд Трамп целог живота. Трамп је одговорио да грађани Америке буду обазриви, јер се заправо зна да је Бајден 47 година у политици, али се не зна ко је он, ни шта ради.