ИТАЛИЈАНИ ИДУ КА УКИДАЊУ МЕРА: Почиње нова фаза за 20 дана, ево како ће се постепено враћати у нормалу
Више од 60 милиона грађана Италије већ више од месец дана је под мерама општег карантина које су продужене до 3. маја.
У Италији ће друга, прелазна фаза ка изласку из блокаде почети, како је најављено, за 20 дана, с циљем постепеног покретања пословних активности без повећања броја заражених вирусом ковид-19, а пословни објекти добили су смернице за прилагођавање.
(УЖИВО) Пандемија из минута у минут: Расте број оболелих у Кини, Шпанија и Италија смањују забране (ВИДЕО)
ЗАБРИЊАВАЈУЋЕ ИСТРАЖИВАЊЕ НАУЧНИКА: Да ли је загађеност ваздуха разлог толико смртних случајева у Италији?
АНАЛИТИЧАРИ ПРЕДВИЂАЈУ: Ево у којој земљи ће бити НАЈВИШЕ ЖРТАВА КОРОНЕ, а нису ни Шпанија ни Италија
Аналитичари оцењују да су наредни кораци Италије ка укидању рестриктивних мера значајан показатељ напретка Европе у борби против пандемије вируса ковид-19, јер је та земља прва западна држава која је погођена кризом због тог вируса, али и прва на старом континенту која је увела строге мере карантина на целој територији.
Више од 60 милиона грађана Италије већ више од месец дана је под мерама општег карантина које су продужене до 3. маја, а очекује се да ће грађани те земље имати већу слободу кретања од 4. маја пошто су рестриктивне мере допринеле успоравању вируса ковид-19 у тој земљи.
Италијанска влада је под двоструким притиском - због здравствених последица и борбе против пандемије, али и економских последица блокаде, а даљи кораци зависиће од епидемиолошке криве која је за сада у паду - дневни биланс жртава корона вируса у Италији први пут је од 18. марта испод 500, а број пацијената у болницама такође опада.
Према правилима предвиђеним за пословне објекте, у радњама до 40 квадратних метара може боравити по једна муштерија, а у већим објектима улаз и излаз и излаз морају бити одвојени, а препорука је да се радно време продужи што више како би се избегле гужве у затвореним просторима.
Канцеларије и радње морају бити очишћене у два наврата дневно, односно пре отварања и током дневне паузе, а морају се чистити и вентилациони системи.
Средства за дезинфекцију руку морају бити постављена на улазу продавница и поред касе, а за канцеларије је неопходно поставити их у близини тастатура и екрана осетљивих на додир.
Салони лепоте, барови и ресторани на крају су листе за отварања према плану „друге фазе“ постепеног изласка из блокаде пошто се сматрају местима са високим ризиком од ширења вируса услед мањка могућности за држање дистанце.
Запослени који раде на пословима отвореним за јавност у обавези су да носе заштитне маске и рукавице у контакту са људима и морају бити на удаљености од барем једног метра.
Јавни превоз биће интензивиран како би сви путници могли да седе и буду на прописаној међусобној удаљености, односно биће дозвољен број путника једнак броју места за седење у возилу.
Према последњим подацима италијанских власти, 27.847 заражених вирусом ковид-19 налази се у болници, односно 297 мање него претходног дана, а 3.343 болничких пацијената налази се на интензивној нези, што је за 38 мање у односу на претходни дан.
Истраживање научника Политехничког универзитета у Милану и универзитета у Падови и Венецији показало је да је стопа ширења вируса ковид-19 у Италији смањена је за 45 одсто због рестриктивних мера које је та земља увела пре више од месец дана, односно без тих мера у болницама би било још око 200.000 пацијената.
ИТАЛИЈА МОЖЕ МАЛО ДА ПРЕДАХНЕ: За један дан преминула 431 особа, У ПАДУ и број новозаражених
ФРАНЦУСКИ ЛЕКАР ИПАК БИО У ПРАВУ: Његов третман короне опет потврђен истраживањем, ево какви су резултати
ДА ЛИ КИНИ ПРЕТИ ДРУГИ ТАЛАС? Расте број новооболелих од корона вируса (ВИДЕО)
НАКОН МЕСЕЦ ДАНА КАРАНТИНА ЗБОГ КОРОНА ВИРУСА: Шпанија се враћа на посао
Прва порука Бориса Џонсона НАКОН ИЗЛАСКА из болнице (ВИДЕО)