НА ДАНАШЊИ ДАН: Дракула, Џон Вејн, Ле Ман, Мајлс Дејвис и још много тога (26. МАЈ)
Добро дошли у "НА ДАНАШЊИ ДАН", нову СД рубрику у којој ћемо сваког дана давати кратку ретроспективу најважнијих историјских догађаја који су се десили, замислите, на данашњи дан.
НА ДАНАШЊИ ДАН: Дан младости, Осми путник, Десант на Дрвар, Џорџ Флојд и још много тога (25. МАЈ)
НА ДАНАШЊИ ДАН: Апокалипса данас, Боб Дилан, Евровизија, Доктор Менгеле и још много тога (24. МАЈ)
НА ДАНАШЊИ ДАН: Петпарачке приче, Исијавање, Бони и Клајд, Еминем и још много тога (23. МАЈ)
1896. Крунисан последњи руски цар Николај II Романов
Иако је технички крунисање обављено 14. маја према новом календару, у овом случају држаћемо се руских историјских списа, у којима се наводи 26. мај као датум крунисања, јер Руси у то време још увек нису прешли на ново рачунање времена.
Било како било, у Московском кремљу, 26. маја по старом календару, у присуству огромног броја званица и поданика, крунисан је последњи руски цар Николај II Александрович Романов, као и последња царица, његова супруга Александра Фјодоровна.
О броју званица може да посведочи невероватан податак о томе да је, због овог догађаја, у Санкт Петербург донето невероватних 130,000 килограма прибора за ручавање, од чега је око 24,500 килограма био есцајг од злата и сребра.
Церемонију крунисања водио је најистакнутији члан светога правитељствујушчег синода - митрополит санктпетербуршки Паладиј. На крају свете литургије, нови цар и царица беху подмазани, а затим се у олтару причестише светим тајнама.
Владавина династије Романов трајаће до ноћи између 16. и 17. јула 1918. године, када ће бољшевичке трупе предвођене Јаковом Јурковским - највероватније по налогу Владимира Иљича Лењина, Јакова Свердлова и Феликса Дзержинског - упасти у замак у Јекатеринбургу, где ће стрељањем и убодима бајонета побити све чланове царске породице, укључујући, уз цара и царицу, и њихово петоро деце - ћерке Олгу, Татјану, Марију, Анастасију и сина Алексеја.
1897. У Лондону објављен "Дракула" Брема Стокера
Најпознатији вампир у историји, на данашњи дан пре 126 година, на изузетно мала врата, ушао је на полице енглеских књижара. Оригинално објављена од стране издавачке куће Арчибалд Констејбл и компани, овај епистоларни роман јарко жутих корица са крваво црвеним натписом, знатижељног читаоца коштаће само 6 шилинга.
Иако је већи део радње књиге смештен у детаљно описаној Трансилванији, сам писац исту никад у животу није посетио. Ипак, на основу темељних истраживања, у којима ће користити и туристичке брошуре, распореде полазака возова, имена правих хотела, па чак и пилећи паприкаш на једном месту, Стокер ће створити толико уверљиво окружење да би читалац помислио да је човек одрастао у земљи грофа Дракуле.
Стокер ће једном приликом у библиотеци, наићи на књигу Вилијама Вилкинсона о Трансилванији и Влашкој, где ће се по први пут сусрети са речју "Дракула". Иако се данас име "Дракула" углавном везује за влашког кнеза и војводу Влада Цепеша, историји познатог и као Влад Дракула, не може се са сигурношћу тврдити да је Стокер баш по њему дао име свом протагонисти. Оно што знамо јесте је да се, у књизи горепоменутог Вилијама Викинсона, име "Дракула" спомиње неколико пута, а да је у фусноти наведено да на влашком ова реч значи "ђаво". На основу овог податка, Стокер ће променити име свом антијунаку, који је пре овог открића носио име "Гроф Вампир".
Овај роман доживео је преко 30 филмских адаптација, гроф Дракула је постао поред књижевног и најпознатији филмски Вампир, доктор Ван Хелсинг најпознатији ловац на вампире, а оригинално прво издање књиге са жутим корицама и црвеним натписом у добром стању данас вреди и преко 5,000 долара.
1907. - Рођен Џон Вејн
Уз Клинта Иствуда највећа легенда холивудског Дивљег запада, плавооки мајстор глумачког заната по имену Мерион Роберт Морисон иза себе је оставио преко 165 улога, од којих је већина била управо смештена у пребогату кинотеку вестерн жанра. Ко је уопште Мерион Роберт Морисон, питате се. Можда вам надимак Ђук ипак мало познатије звучи. Легендарни Џон Вејн је мрзео име које је добио по рођењу, сматравши га изузетно женственим. Од малена инсистира да га сви, па чак и чланови његове породице, зову Ђук - што је било име његовог пса кад је био дете.
Поред изузетно успешне глумачке каријере, једна ствар која је пратила Вејна где год би кренуо јесте, веровали или не, шах. Ђук је обожавао ову игру и увек би са собом носио таблу и фигуре, па макар и на крај света. Кад год би дошао на нови сет и имао слободно време између снимања, Вејн би испред своје приколице окачио знак намењен свима, а нарочито његовим фановима, на ком је писало: "Желите ли да играте шах са Џоном Вејном?".
Занимљиво је да Вејн у филмску индустрију није ушао као глумац. Док је у једном студију померао неки намештај, што је и био његов посао, редитељ Раул Волш приметиће Вејна и, видевши нешто у њему, одлучиће да га унајми као глумца за свој нови филм "The Биг Траил", који ће изаћи 1930. године, где ће се у одјавној шпици први пут у историји појавити име Џон Вејн.
Појавом овог филма на филмском платну, Вејн није стекао славу, али су му врата Холивуда била отворена тек толико да ће у наредних 8 година моћи да живи од глуме, учестовајући у снимању преко 60 нискобуџетних, углавном ратних, каубојских и авантуристичких филмова.
Прекретница за његову каријеру била је 1939. година, режисер Џон Форд и један ванвременски класик вестерн жанра "Stagecoach", код нас преведен као "Поштанска кочија". Појавом овог филма, Ђук брзо добија на популарности, која ће у наредном периоду константно расти.
Нека од највећих филмских остварења по којима ће остати упамћен јесу: "Ел Дорадо", "Команчероси", "Црвена река", "Утврда Апачи" и "Ратна кола", а у априлу 1970. године, Вејнова четрдесетогодишња глумачка каријера биће крунисана добијањем Оскара за главну мушку улогу у филму "Труе Грит" ("Човек звани Храброст"), а за исту улогу добиће Златни глобус неколико месеци раније.
Иако се у својој борби са болешћу прикључио истраживањима, која су за циљ имала проналажење вакцине против канцера, Вејн је у болници од последица рака стомака преминуо 11. јуна 1979. године.
1923. Прва трка 24 часа Ле Мана
Аутомобилска трка са најдужом традицијом, која још увек траје, данас прославља свој јубиларни стоти рођендан.
Испрва замишљена као тест издржљивости аутомобила и посаде, која се и звала "Велика награда издржљивости и ефикасности", ова трка за циљ је имала проналажење најпоузданијег аутомобила сваке године, победник је био онај ауто, који би за 24 часа прешао највећу удаљеност, овиме доказивајући свој квалитет производње и поузданост.
С почетка, овом трком су доминирали Французи, Италијани и Британци, а марке аутомобила са највећим успехом биле су Бугати, Алфа Ромео и Бентли. Победу на овом првом такмичењу, чији рођендан данас прослављамо, однела је француска екипа, а ауто, који су возили, био је ауто француске компаније Шенар-Волкер.
Једна занимљивост везана за ово такмичење јесте да је управо на њему 1967, године "измишљена" легендарна прослава са прштањем шампањца.
1926. - Рођен Мајлс Дејвис
И поред оштрог противљења од стране мајке, која је за свог сина желела да научи да свира клавир или виолину, своју прву трубу, 13-годишњи Мајлс Дејвис добиће од свог оца, који ће му одмах уплатити приватне часове.
1944. године, Мајлс се уписује у престижну њујоршку уметничку школу Џулијард. И поред свега што му је ова установа пружала, Дејвис се у њој задржао само годину дана, након чега је одлучио да је напусти и свој фокус усмери на наступање.
Током четрдесетих и педесетих година двадесетог века, он постаје главни музичар бибоп покрета, а његов легендарни албум "The Birth оф Cool" из 1949. године, свету ће донети нови жанр џеза, који ће, по узору на име албума, добити име кул џез. Поред овог жанра, Дејвис, који је био познат по свом експерименталном приступу музици, постаће једна од главних фигура заслужних за развој модерног џеза и џез фузије.
Ипак, Мајлс ће се, током већег дела своје каријере, борити са зависношћу од опијата, о чему ће озбиљну пажњу посветити у својој аутобиографији. Своју зависност ће победити осамдесетих година двадесетог века. Нажалост, од последица бронхитиса и изливања крви у мозак, Дејвис пада у кому и 28. септембра 1991. умире у својој 65. години. Дејвис ће бити сахрањен у интимној атмосфери у присуству око 500 најближих пријатеља, чланова породице, колега музичара и обожаватеља. Сахрањен је са једном од својих труба, а 2006. године, биће примљен у Рокенрол кућу славних.
1927. Последњи Фордов модел Т
Ближи нам се полако стота годишњица од тренутка када је својим петнаестомилионитим примерком, амерички индустријалац и индустријски револуционаран Хенри Форд званично обуставио производњу једног од најважнијих аутомобила у историји човечанства - Модела Т, чувене Тин Лизи.
Модел Т се производио од 1. октобра 1908. године, а покретањем Фордове чувене траке за склапање аутомобила, трошкови производње ће се толико смањити, да ће сам Модел Т постати један од најјефтинијиј аутомобила на тржишту намењеном средњој класи Американаца. До 1918. године, процењује се да је половину аутомобила на америчким путевима чинила управо Тин Лизи.
Фордов Модел Т ће 1999. године бити проглашен за Најутицајнији аутомобил 20. века, иза себе на листи остављајући Минија, Цитроенову Ајкулу, па чак и Фолксваген Бубу. Са продатих 15 милиона примерака, Модел Т биће најпродаванији аутомобил у историји све до појаве горепоменуте Бубе, која ће ову бројку престићи 1972. године.
1967. Сгт. Pepper's Lonely Хеартс Цлуб Банд
Осми албум планетарно најпопуларнијег музичког састава - ливерпулске глупе Битлс, сматра се врхунцем психоделије 60-их година двадесетог века. За многе сматран првим концептуалним албумом, ова плоча, чије су песме проткане темама мистицизма, моде и опијата, достигла је готово моменталну славу, иако нико од чланова бенда, осим Пола Макартнија, није био одушевљен целим "концептом" албума.
На каверу албума, поред чланова бенда, налазе се њихове воштане фигуре позајмљене из Мадам Тисо музеја воштаних фигура, као и многе познате личности из домена музике, књижевности, спорта, филма, и филозофије, а неки од њих су: писци Едгар Алан По, Оскар Вајлд, Џејмс Џојс, Луис Керол; глумци Марлон Брандо, Мерилин Монро, Марлен Дитрих, Сталнлио и Олио; филозофи Карл Маркс и Карл Јунг; научници Алберт Ајнштајн и Сигмунд Фројд; као и колега музичар Боб Дилан. Занимљиво је да се на овом каверу није појавио Краљ - Елвис.
Због страха од контраверзи, издавачка кућа ЕМИ одбила је Ленонов захтев да се на каверу појаве Адолф Хитлер и Исус Христ, као и Херисонова жеља да се на њему нађе Махатма Ганди.
Поред свега овога, овај албум је познат и по томе са је то била прва корица албума, на чијој полеђини су били одштампани текстови песама.
BBC одлучује и да забрани неке песме са овог албума, међу њима и "А Day ин the Лифе", "Lucy ин the Sky with Диамондс" и "Беинг фор the Бенефит оф Мр. Ките!", јер се сматрало да је тема ових песама дрога.
Док је устаљено мишљење да је песма "Lucy ин the Sky with Диамондс" (читајте само велика почетна слова у наслову песме) заправо о ЛСД-у, Ленон је то оштро негирао, тврдећи да је песма написана по узору на цртеж његовог сина, који је тад имао свега четири године.
Овај албум ће освојити четири Греми награде 1968. године, од којих ће једна бити и за Најбољи албум године, овиме поставши први рокенрол албум у историји ком је то пошло за руком.
2002. "Пијаниста" осваја Златну палму
Написан по узору на истоимену аутобиографију пољског пијанисте Владислава Шпилмана, који је уживо свирао клавир на радију у тренутку пада првих нацистичких бомби на Варшаву 1. септембра 1939. године, овај филм Роману Поласком доноси његову прву, и за сада једину, Златну палму управо на данашњи дан пре 11 година.
Поред ове награде, "Пијаниста" ће на 75. додели Оскара бити номинован у седам категорија, од којих ће у три однети победу - за најбољег редитеља, најбољи адаптирани сценарио и најбољег глумца у главној улози.
Кад смо код најбољег глумца, не можемо а да не истакнемо шта је Адриан Броди све урадио и зашто је постао, са својих 29 година, до данас најмлађи икада добитник Оскара за главну мушку улогу.
У сврху снимања овог филма, Броди ће смршати 14 килограма за шест недеља интензивне припреме, у којима ће се његова свакодневна исхрана састојати искључивоод два кувана јајета и мало зеленог чаја за доручак, мало пилетине за ручак и мало поврћа на пари за вечеру.
Како би се ближе повезао са Шпилманом, који је изгубио све што је имао, Броди ће напустити свој стан, продаће ауто и неће гледати ТВ од почетка до краја својих припрема за улогу. Он ће, такође, у циљу повезивања са ликом, заиста научити да свира клавир.
Ипак, поред свега овога, Броди је био убеђен да неће освојити Оскара, а свом колеги Мајклу Кејну рекао је да уопште није ни спремио говор, јер је знао да његово име неће бити прозвано. Ипак, Броди је погрешио, Академија је препознала све његове напоре и делове душе које је усадио у своје отелотворење Владислава Шпилмана, те га је наградила Оскаром, а ова улога ће до дан данас остати једна од најупечатљивијих и најбољих индивидуалних перформанса у филмској историји.