ПУТИН вс ПРИГОЖИН: Да ли вођа руских плаћеника може угрозити власт у Кремљу, ово је однос зараћених страна?!
Док је морал у руској војсци низак након месеци рата на исцрпљивање, војници Вагнер групе углавном су се одмарали откако су заузели Бахмут.
Владимир Путин се суочава са оружаном побуном шефа руских плаћеника, Јевгенија Пригожина, а за сада је прерано рећи ко ће задобити предност, док Вагнеров конвој напредује према Москви.
МОСКВА СПРЕМНА! Припреме за долазак Вагнероваца увелико у току - овај потез војске распаметио све (ФОТО/ВИДЕО)
ОВАКО САДА ИЗГЛЕДА МОСКВА Оклопна возила, полиција... а ево шта за то време раде грађани (ВИДЕО)
ОВА ДВА ГРАДА СУ КЉУЧНА! Ево зашто се Пригожин фокусирао баш на Ростов на Дону и Вороњеж
Вагнер је група плаћеника коју је Кремљ основао 2014. године, да помогне у операцијама у Донбасу. Од тада, његове мисије су се прошириле и укључиле операције на Блиском истоку и Африци.
Прошле године јој је додељена кључна одговорност за стратешки важну офанзиву на Бахмут, а осам месеци касније, крајем маја, Владимиру Путину је донела тешко изборену победу.
Вагнер је, углавном, регрутовао своје људство из редова затвореника како би повећао борбене снаге. У јануару је британско Министарство одбране проценило да је његова укупна људска снага можда достигла око 50.000 бораца.
Многи од њих су погинули у бици за Бахмут, пошто су, према тврдњама Пригожина, били послати на добро утврђене украјинске положаје.
Због тога је Пригожин постао је заклети непријатељ Сергеја Шојгуа, руског министра одбране, али и Валерија Герасимова, шефа руске војске, којег је оптужио за "неспособност и непотребно убијање хиљада руских војника у рату у Украјини".
Пригожин тврди да је има војску од 25.000 људи спремну да изврши државни удар. Ово није могуће потврдити, али он сигурно има приступ хиљадама лојалних бораца прекаљених у борби преко своје Вагнерове плаћеничке групе.
Вагнерови борци важе за чврсте. Углавном се регрутују из затвора или су бивши руски војници, често специјалци који траже нова борбена искуства и додатну плату.
Највећи проблем руске војске сада представља распоређивање њених снага, јер је већина заглављена на линији фронта у Украјини, која се не може ослабити.
Има Националну гарду која се процењује на 340.000 људи, снагу која се налази негде између војске и полиције за нереде. Путин је 2016. године, потписао закон којим је руководство Националне гарде одвојило од руске војске и уместо тога је потчињено њему.
Под командом руске војске такође се налази око 250.000 регрута. Они могу бити распоређени да бране Русију од претњи, али имају нижи ниво обуке и опреме.
Коначно, ту је Федерална служба заштите, јединица телохранитеља која је посебно регрутована да брани врхунске Русе, Кремљ и Путина. Она броји око 50.000 људи и сматра се нешто попут Преторијанске гарде.
Ту би руска војска требало да има значајну предност у односу на Вагнерову плаћеничку групу. Руска војска одржава једну од највећих флота тенкова и ратних авиона на свету.
Ипак, ратне обавезе су велика главобоља за руску војску. Пригожинова побуна заправо значи да се бори на два фронта и једноставно не може себи приуштити да ослаби своје фронтове против појачаног напада на Украјину.
Вагнер група овде има јасну предност. Док је морал у руској војсци низак након месеци рата на исцрпљивање, војници Вагнер групе углавном су се одмарали откако су заузели Бахмут у источном украјинском региону Донбаса раније овог месеца.
На страну Путина стао и чеченски лидер, Рамзан Кадиров, а од домаћих политичара то је учинио Вјачеслав Володин, а такође и патријарх Кирил. Руски опозиционари у егзилу, попут Михаила Хордаковског, подржали су Пригожина.
Све о оружаној побуни у Русији прочитајте ОВДЕ