СВЕТ НА КОРАК ДО ВАКЦИНЕ У ОБЛИКУ ТАБЛЕТА: Шта досад знамо о револуцији у борби против короне
За пар месеци требало да почне прва фаза клиничких испитивања вакцине у облику таблете
Вакцина против ковида-19 у облику таблета требало би за пар месеци да крене с првом фазом клиничких испитивања односно тестирања на људима.
ЖИВОТ БЕЗ КОРОНЕ ПОСТОЈИ: У Израелу ревакцинисано више од половине становништва (ВИДЕО)
ОГЛАСИО СЕ ПРЕМИЈЕР, УГРОЖЕНИ МИР И БЕЗБЕДНОСТ: Влада Јапана оштро осудила Северну Кореју и лансирање балистичких ракета
"СВИ СУ ПОВЕРОВАЛИ" ХИљаде људи је мислило да је на сликама млада и лепа мотористкиња, али је откривено да је све ВЕШТО СМИШЉЕНА ПРЕВАРА
Компанија Оравакс саопштила је како се нада да ће до јуна започети с клиничким тестирањем њиховог цепива у форми пилула. Оравакс је заједнички пројект израелско-америчке фирме Орамед и индијске Премас Биотех.
Предности оралних вакцина су лакша примена, бржа производња и једноставнија дистрибуција.
Наиме, цепиво против ковида-19 у облику таблета би људи могли да узимају сами, код куће те би могло да се превози у обичним фрижидерима и чувати на собној температури. Додатно, било би лакше за примену код оних људи који се боје вакцинације, односно игли.
За сада нема јавно објављених података о досадашњем тестирању те вакцине.
- Резултати испитивања на животињама су охрабрујући - рекао је за Бизнис Инсајдер лекар Пол Хантер са Универзитета Ист Англиа.
- Али треба да будемо опрезни. Охрабрујући резултати тестирања на животињама не значи да се они могу прекопирати на људе, за то су потребна клиничка испитивања - додао је.
Крајем 2020. године, компанија Ваксарт саопштила је о добрим резултатима тестирања њеног оралног цепива против короне на животињама, али су прва испитивањима на људима била разочаравајућа.
Испитивање вакцина или лека у лабораторији или на животињама је најранија фаза развоја вакцина.
Да би било одобрено, цепиво мора да прође кроз три фазе клиничких испитивања, односно тестирања на људима. У првој фази суделује мањи број испитаника, обично између 20 и 100 (или ређе неколико стотина), на тај начин се утврђује прелиминарна процена безбедности и ефиканости вакцине.
У другој фази се ефикасност цепива тестира на већем броју испитаника, обично између 50 и 300 те се анализирају различити начини имунизације, односно примене доза.
У трећој фази суделује највећи број судионика – од више стотина до више десетак хиљада, зависно о болести за коју се развија лек или вакцина. У овом тренутку се одређени кандидат успоређује с плацебом да би се испитала стварна успешност развијеног цепива или лека те се додатно тестира безбедност и утврђују нуспојаве.