За Палестину је сутра ВАЖАН ДАН: Савет безбедности УН разматра да поништи одлуку Трампа о Јерусалиму
Египат израдио резолуцију
Савет безбедности Уједињених нација требало би сутра да гласа о нацрту резолуције, којом би се инсистирало да одлуке о статусу Јерусалима немају правни ефекат и морају да буду поништене, јавља Ројтерс позивајући се на неименоване дипломате.
Прочитајте и:
- Америка ПРИПРЕМА ТЕРЕН за рат са Ираном: Добро познат сценарио, да ли ће свет и овај пут БИТИ ПРЕВАРЕН (ВИДЕО)
- Светска трка у наоружању се ЗАХУКТАВА - Лазански: Америчко понашање натерало земље да граде НУКЛЕАРНИ АРСЕНАЛ
- Предстоји НЕОЧЕКИВАН ОБРТ? Савет безбедности УН разматра да поништи одлуку Трампа о Јерусалиму
Гласање би требало да уследи због одлуке америчког председника Доналда Трампа да призна Јерусалим као престоницу Изреала.
У нацрту резолуције, који је израдио Египат и који је написан на једној страни, а у суботу прослеђен на адресе свих 15 чланица Савета безбедности, не помињу се ни САД, ни Трамп, наводи британска агенција која је имала увид у документ.
У нацрту резолуције УН "потврђује се да све одлуке и акције, чија је намера да измене карактер, статус или демографски састав светог града Јерусалима, немају правни ефекат, ништавне су и неважеће и морају да се пониште у складу са релеватним резолуцијама Савета безбедности".
У нацрту се, такође, позивају све земље да се уздрже од формирања дипломатских мисија у светом граду Јерусалиму, у складу са резолуцијом 478 Савета безбедности.
У нацрту се захтева да све земље поступају у складу са резолуцијама СБ УН у вези са Јерусалимом и не признају било какве акције или мере, које су у супротности са тим резолуцијама.
Британска агенција наводи да дипломате тврде да нацрт има ширу подршку, али да ће Вашингтон вероватно уложити вето на тај текст.
Дипломате додају да би СБ УН морао да гласа о нацрту резолуције почетком наредне недеље.
За усвајање резолуције потребно је девет гласова за и да не буде прихваћен вето ниједне од пет сталних чланица СБ УН, односно САД, Француске, Британије, Русије и Кине.