Царство војвођанске наиве: Свет се диви Ковачици - Халупова, Јонаш и Бобош одушевили и чувене Ролингстонсе! (ВИДЕО/ФОТО)
У септембру 1989. године, у реновираном сеоском газдинству, у самом центру Ковачице, отвара се нова Галерије наивне уметности.
Мноштво боја, сеоски живот, пољопривредни рад, традиција, војвођанско село, Војвођани, све се то може видети на аутентичним сликама наивне уметности из Ковачице. Наива из Ковачице позната је широм света, а посебну пажњу завређује у Србији. Један од печата српске културне сцене јесу управу ковачички уметници наиве, од давнина, па и сада.
Војвођанска варошица Ковачица место је рођења наивног стваралаштва у Србији и то давне 1939. године. Тада је прву слику осликао Мартин Палушка, а за њим се четкица машио и Јан Сокол. Касније током четрдесетих године 20. века у велике уметнике наиве уписују се и Владимир Бобош, Мартин Јонаш, Зузана Халупова, Јан Књазовиц.
Како да нам живот буде лепши и бољи: Општина Владимирци има сјајан "рецепт" за просперитет (ФОТО)
НАЈВЕЋА СВЕТИЊА ОВОГ КРАЈА: Погледајте какве тајне крије "МАЛИ ОСТРОГ" у Малом Зворнику (ФОТО/ВИДЕО)
Место где у плетеној корпи настаје магија за непце: Знате ли за легендарни ПИРОТСКИ КАЧКАВАЉ са лесковог прућа? (ФОТО/ВИДЕО)
Тематика њихових сликарских дела била је не тако банатски орјентисана, већ су се на сликама могли видети гондолаши, афричке животиње, замкови, а не и ковачичко село. Било је потребно да прође четири године и да се ковачички уметници окрену ономе што виде и где живе, а то је Ковачица са свим својим чарима и различитостима.
О талентованим сликарима, нешколованим, прочуло се брзо и било им је неопходно обезбедити простор где би се њихова дела излагала и била видљива другима. Тако се 15. маја 1955. године у Ковачици отворила прва сеоска галерија слика у читавој бившој Југославији, која је своје просторије имала у згради Дома културе Ковачица.
У септембру 1989. године, у реновираном сеоском газдинству, у самом центру Ковачице, отвара се нова Галерије наивне уметности. Њени најзначајнији представници су Зузана Халупова, познатија као Мама Зузана и чувени Мартин Јонаш. Тренутно Галерија наивне уметности има 26 чланова, нису сви из Ковачице, већ и из Падине, Панчева и Опова.
- Први сликари наиве били су Мартин Палушка и Јан Сокол. Затим им се придружују Зузана Халупова, Јан Књазовић, Мартин Јонаш, Владимир Бобош, то су уједно и оснивачи Галерије у Ковачици. Правац наиве у Ковачици карактеристичан је по томе што сликари нису били школовани, већ су се бавили пољопривредом, пчеларством, а не само сликарством. Иза сваког сликара ковачичке наиве је један оригиналан рад. Тренутно Галерија има 26 сликара, најчешћа техника је уље на платну и уље на стаклу. Најављено је да се изгради нова зграда галерије за дела савремених уметника наиве, а да овај постојећи објекат остане за излагање дела родоначелника. Реализацијом тог пројекта у Ковачицу ће стизати много више туриста – рекла је директнорка Галерије наивне уметности Ана Жолнај Барца.
Теме које су обухваћена ковачичком наивом веома су разноврсне, ту су теме о животу на селу, о животу у граду, рад на њивама, приказ сеоских домова, мртве природе. Такође, често се на сликама могу видети приказани народни обичаји, традиција која влада у свим селима општине Ковачица.
Традиционално, сваке године у октобру месецу, прославља се манифестација познатија као Ковачички октобар, када се у просторијама галерије одржава изложба најновијих репрезентативних радова свих њених чланова. Фонд слика Галерије наивне уметности из године у годину расте. Тренутно његово богатсво броји више од 800 слика. Колектив галерије мења поставку слика сваког месеца, тако да љубитељи наиве имају увек чему да се диве. Захваљујући стваралаштву чланова Галерије наивне уметности, Ковачицу су током година посећивале разне еминентне личности, међу којима су Франсоа Митеран, Ролинг Стонес, Пеле, Урсула Андерс, Ален Делон, Франко Неро, Хуан Карлос, као и разни политичари, дипломате, глумци, уметници и годишње близу 17 хиљада поштоваоца уметности из целог света.
Посетиоцима Галерије наивне уметности омогућена је и куповина оригиналних слика чланова галерије, као и разних сувенира, као што су ручно рађене луткице од кукурузовине, урамљене репродукције слика, графике, пастели, минијатуре, магнети, разгледнице.
Пројекат је финансиран из буџета општине Ковачица. Ставови изнети у подржаном медијском пројекту нужно не изражавају ставове органа који је доделио средства.