Кад ентузијазам, љубав и упорност створе магију: Ово је прича о настанку најмлађег музеја у Србији (ФОТО/ ВИДЕО)
Када једном крочите унутра, биће вам јасно зашто сви хрле да погледају ове поставке
Музеј града Врбаса привлачи велику пажњу посетилаца већ самом причом о начину на који је настао. На седници локалног парламента, изменама и допунама оснивачког акта Културног центра, у историју је отишла Музејска збирка која је до тада чувала археолошке бисере и културно богатство овог града, а мења је стална музејска поставка која приказује историју Врбаса још од насељавања првих људи на ове просторе.
ОД ШКЕМБИЈАДЕ ДО НОЋИ ВИНА: Ово је прича о фестивалима у Жабљу
Градски музеј уврштен је мрежу музеја Србије, с тим што је у организационом смислу део Културног центра Врбаса. О њему данас предано и са много љубави брину три кустоса, два историчара и један археолог, као и техничар документариста. Недостају кустос етнолог и кустос за ликовну збирку, али предвиђа се да се ова лица ангажују по потреби.
Средишњи низ просторија намењен је тематским изложбама, а огромну пажњу изазвала је поставка "Јелена, велика краљица" која је први пут представљена јавности 2014. године, а потом нашла место у можда најмлађем музеју у Србији.
Много тога важног и занимљивог има да покаже овај млади Градски музеј. Прича о црквици са локалитета Шуваков салаш – Клиса једна је од интересантнијих тајни коју чува музеј. Црква са три апсиде из XIII века, што је веома необично с обзиром да се прве такве богомоље јављају тек крајем XIV века, украшена фрескама и позлаћеним иконама – велика за то време и очигледно важна.
Спој Мађарске и Србије у срцу Војводине: Упознајте верне чуваре традиције и културе
Интересантан је и податак да је посед на коме се налази Шуваков салаш угарска краљица Марија даровницом из 1387. поклонила Николи II Горјанском, пријатељу и зету Стефана Лазаревића (био је ожењен Стефановом сестром Теодором). Насеље је нестало почетком XVI века када су и насеље и црква спаљени.
Пуно је занимљивих, интригантних прича и артефаката у овом младом музеју, а нема сумње да ће запослени својим енузијазмом успети да га очувају и унапреде.
Посетите фијакеријаду у Црепаји и уживајте у магији коју само липицанери могу да пруже (ФОТО/ ВИДЕО)
У сталној поставци биће презентована прича о Врбасу, од првих трагова човека на овом простору до краја средњег века. Ту ће бити предмети из збирке археологија и збирке историје. У изложбеном простору за тематске изложбе мењаће се поставке, док ће у времену без тематских изложби јавности бити доступна дела сликара Јожефа Пехана.
Да градске власти улажу у обнову и очување културних добара, говори и чињеница да је простор музеја добио видео надзор и алармни систем, а обезбеђен је и заштитиним решеткама.