ОГЛАСИО СЕ ГРАДОНАЧАЛНИК ЂУРИЋ: Нови Сад је први у Србији који је отворио канцеларију за особе са инвалидитетом
Међународни дан особа са инвалидитетом обележава се широм света 3. децембра, а ове године обележава 30. годишњицу скретања пажње на проблеме с којима се особе с инвалидитетом суочавају.
У Културној станици “Еђшег” одржан је програм поводом обележавања овог дана, којем су присуствовала удружења из Новог Сада, као и градоначелник Милан Ђурић који је изјавио да је Град сваке године посвећен укључивању особа с инвалидитетом у друштво.
НОВИ САД СЕ СЕЋА 25. НОВЕМБРА 1918. ГОДИНЕ: Градоначелник Ђурић положио венац и захвалио се прецима (ФОТО)
ПОЗНАТО СТАЊЕ ПОВРЕЂЕНИХ У СУДАРУ ШЛЕПЕРА: Драма на ауто-путу Београд-Нови Сад, задобили вишеструке ПОВРЕДЕ (ВИДЕО)
ДРАМА НА АУТОПУТУ НОВИ САД - БЕОГРАД! Судар два шлепера направио потпуну хаварију - страхује се да има ЖРТАВА
-Ја сам у свом трећем разреду основне, током пилот пројекта школе, имао девојчицу и дечака који нису имали слух и били су млађи од нас. Ми смо их прихватили као најбоље другаре. Након тога, у даљем животу, склопили су брак и имају децу. То је једна лепа ствар из мог приватног живота коју сам поделио с вама. Овај дан је повод да се скрене пажња на проблеме с којима се особе с инвалидитетом суочавају, као што су висока стопа незапослености, материјалне тешкоће, недостатак услуга за самосталан живот и дискриминација. Веома је важно да покажемо емпатију за наше суграђане који се свакодневно сусрећу с тим проблемима, да не окрећемо главу него да их разумемо. Неопходно је да развијемо солидарно и да на личном нивоу размишљамо како се опходимо према њима и како можемо да будемо бољи- навео је Ђурић.
Први човек Новог Сада истакао је да је Град Нови Сад посвећен раду на изградњи инклузивног друштва и пружању подршку особама с инвалидитетом.
-Разговор с особама с инвалидитетом, удружењима и организацијама је изузетно важан. Не можемо да учинимо Нови Сад бољим градом ако не чујемо њихова искуства, проблеме и решења. Нови Сад је локална самоуправа која издваја највећи проценат из буџета Града баш за ову област. Прва смо локална самоуправа у Србији која је 2013. године свечано отворила канцеларију за особе са инвалидитетом, која делује при градској Управи за социјалну заштиту. Вредна је да се истакне и донација Министарства спољних послова Италије у изградњи сензорног врта у школи “Милан Петровић”, укупне вредности од скоро 80.000 евра, што је доказ искреног пријатељства две земље. Нови Сад је награђен за нове, приступачних информационих и комуникационих технологија. Нови Сад је место где смо сви једнаки, са свим нашим разликама- додао је.
Снежана Пуача, у име координационог одбора Удружења особа са инвалидитетом Новог Сада, изразила је захвалност на помоћи коју Град даје све ове године.
-Захваљујемо се досадашњој сарадњи Милошу Вучевићу, а велику захвалност дугујемо новом градоначелнику Милану Ђурићу, са жељом да наставимо добру сарадњу следећих година- навела је Пуача.
Она је истакла да удружење чини девет удружења- Удружење Параплегичара и квадриплегичара Нови Сад, Удружење дистрофичара, Удружење грађана за дечију парализу, Удружење оболелих од мултипласклерозе, Градска организација слепих, Удружење за помоћ ментално недовољно развијених особа, Удружење цивилних инвалида рата и Удружење ратних војних инвалида, као и Организације глувих из Новог Сада.