ОВДЕ КЊИГЕ ЖИВЕ ВЕЧНО: Библиотека „Глигорије Возаровић“ једна од најстаријих у Срему
Библиотека располаже простором од 673 м2 који је раздвојен и налази се у склопу суседних зграда
Библиотека „Глигорије Возаровић“ представља једну од најстаријих библиотека у Срему, а њени темељи везују се за 1886. годину, када је у Сремској Митровици основана Српска грађанска читаоница, прва библиотека у граду.
Крајем XIX и почетком XX века у граду су настајале и друге библиотеке које су у годинама Првог и Другог светског рата доживљавале и разарања и престанак рада.
НАЈСТАРИЈИ ВОЈВОЂАНСКИ ТЕАТАР: Једино професионално позориште у Срему (ФОТО)
Стварање Народне књижице и читаонице
После Другог светског рата, 1946. године, долази до обједињавања књижних фондова у граду и стварања Народне књижнице и читаонице „Просвета“, која је имала 2.115 књига и била смештена у две просторије приватне зграде. Године које су следиле означиле су садржајне путеве развоја нове библиотеке на старим темељима.
Године 1969. библиотека улази у нове просторије у центру града и добија назив „Глигорије Возаревић“, по искреном љубитељу књига, коричару, књиговесцу и издавачу XIX века Глигорију Возаровићу, рођеном у Лежимиру, селу крај Сремске Митровице.
Данас Библиотека „Глигорије Возаровић“ по својој развијености и функцији представља једну од регионалних библиотека у библиотечко-информационом систему Републике Србије.
Према решењу Министарства за културу Библиотека обавља матичну функцију за библиотеке Срема.
Стручни рад Библиотеке одвија се у Одељењу за матичне послове Одељењу за набавку и обраду књига, Одељењу за популаризацију књиге и читања, Завичајној збирци, Одељењу за рад са одраслима, Читаоници са стручном и приручном литературом, Одељењу за рад са децом и огранцима Библиотеке у Босуту, Јарку, Кузмину, Мартинцима, Чалми и Шашинцима
Библиотека располаже простором од 673 м2 који је раздвојен и налази се у склопу суседних зграда. У Библиотеци ради 24 запослена, од тога 20 библиотечких радника.
Књижни фонд броји преко 120.000 књига . Нове књиге се обрађују у Одељењу за набавку и обраду књига где се израђује централни каталог књига на нивоу Библиотеке. Информације о библиотечком материјалу читаоци добијају преко алфабетског, стручног, предметног и насловног каталога, као и преко аналитичке обраде часописа и BISISS-a.
У оквиру културне и јавне делатности, Библиотека остварује сарадњу са бројном читалачком публиком од предшколског узраста до зрелог доба. Кроз њене просторе прођу многи гости (књижевници, сликари, научници) који својим говором и делом пружају богатство и лепоту човековог стваралаштва.
Библотека „Глигорије Возаровић“ има оранизован рад у шест места у општини : Босут, Јарак, Кузмин, Мартинци, Чалма и Шашинци. Они су последњих година једина места у селима у којима становништво може да задовољи своје потреба за културним садржајима.
ХОТЕЛ ДУНАВ СРУШЕН ЗБОГ ЛЕПЕ АНЕ: Невероватна прича из Бачке Паланке
Више од једног века прошло је од оснивања прве читаонице у Сремској Митровици, од племените понуде и тежње грађана да књига постане саставни део њихових живота. Та тежња траје и данас, јер, у новим условима које доносе садашња и будућа времена, заувек остају вечите основе библиотекрства: љубав према књизи и њен живот и трајање међу читаоцима.