За њих кажу да су БОГОВИ домаћег глумишта: Ово је прича о великанима Српског народног позоришта (ФОТО)
Понос Новог Сада, али и целе земље
Српско народно позориште је најстарији професионални српски театар, а од када је 1861. године основано у Новом Саду, ради без престанка свих ових година.
Прочитајте и:
- Њу обожавају сви Новосађани, а живот јој је био трагичан: Муж јој се самоубио, али ту није крај несрећама
- Кнегиња Љубица Обреновић, МУДРА ВЛАДАРКА и ВЕЛИКА ГОСПОЂА задужила је Новосађане, а ево и како (ВИДЕО)
- ЗЛАТНА ГРЕДА Новог Сада: У овој улици живели су познати историчари, књижевници, угледни трговци, цењени свештеници (ФОТО)
Његови глумци нису били само уметници, него и културни мисионари који су битно утицали на свест народа. У позоришту је, у првим данима свога рада, највећи део времена проводило на гостовањима, израсла група великана глумишта: Димитрије Ружић, Драгиња Ружић, Лаза Телечки, Миша Димитријевић, Илија Станојевић, Димитрије Спасић, Драга Спасић, Милка Гргурова.
Лена Богдановић позната филмска, позоришна и телевизијска глумица рођена је у Новом Саду 29. децембра 1974. године. Завршила је Карловачку гимназију, а глуму дипломирала на Академији уметности у Новом Саду.
Од 1997. до 2000. године била је члан ансамбла Позоришта младих у Новом Саду, а од 2000. године ансамбла драме Српског народног позоришта. Поред бројних филмских, ова талентована Новосађанка остварила је и велики број позоришних улога због којих је побрала позитивне критике.
Гордана Ђурђевић-Димић првакиња је драме Српског народног позоришта, где је члан ансамбла од 1995. године. Глумила је у великом броју позоришних представа, а опробала се и на филму и телевизији.
Добитник је бројних награда и признања за свој рад. 2007. добила је Нушићеву награду, за животно дело, а 2009. добила је награду Жанка Стокић (која јој је уручена у њеном матичном позоришту 26.03.2009. године после представе "Ујкин сан", у којој тумачи насловну улогу).
Оставио је неизбрисив траг: Овај Новосађанин урадио је велику ствар за Србију
Драгиња Вогањац такође је једна од чланица овог успешног "храма глуме" и то од 1990. године. Завршила је средњу музичку школу, а потом глуму на Академији уметности у Новом Саду 1989. године, у класи професора Бранка Плеше.
Члан је ансамбла драме Српског народног позоришта од 1990. Глумила је у бројним позоришним представама.
Овај познати Новосађанин је био морнар, а након тога му се судбина потпуно преокренула
Југослав Крајнов је новосадски позоришни глумац који је глумачку академију завршио у Новом Саду, у класи професора Бранка Плеше. Био је члан ансамбла драме Народног позоришта "Тоша Јовановић" у Зрењанину, а од 1999. године ангажован је у Српском народном позоришту у Новом Саду.
Остварио бројне улоге у позоришту, а још су бројније награде које је освајао ко признања за бравуру коју приказује на сцени.
Битан дан за Нови Сад: Данас се обележава годишњица ослобођења у Великом рату
Награда "Предраг Пеђа Томановић" за најбољег дипломираног студента глуме 1998. године, затим награда за улогу Кандида на Републичком фестивалу, признање на фестивалу глумаца 2000. године,
награда града Зрењанина за улогу Скарпена и Кандида, најбоље глумачко остварење за улогу Оњегина у представи "Евгеније Оњегин", 2001. године...
Историја кроз конструкцију: Како је "Мост слободе" постао један од симбола Новог Сада
Велики Новак Билбија, првак је драме Српског народног позоришта и то од 1985. године.
Добитник је чак две Стеријине награде за глумачко остварење, а када покушате да пронађете и побројите све његове улоге, телевизијске и позоришне, као и признања и награде, поштоваоци његовог лика и дела у шали умеју да кажу како им је за то потребно још два живота.
Јована Балашевић, рођена је 1980. године у Будимпешти. Школовала се у Новом Саду, где је након Средње балетске школе уписала глуму на Академији уметности у класи Мише Јанкетића. Од 2000. постаје хонорарни сарадник Српског народног позоришта, а од 2008. и стални члан Драме.
Остварила је бројне улоге, а неке од њих су "Казанова" Дејвида Грејга у режији Ђурђе Тешић, "Раванград" Ђорђа Лебовића у режији Дејана Мијача, "Електра" Данила Киша у режији Мише Јанкетића, "Ћелава певачица" Ежена Јонеска и "Чекајући Годоа" Семјуела Бекета у режији Бебе Балашевић, "Као рани мраз" филм у режији Ђорђа Балашевића.
Симбол Новог Сада: Овако је Петроварадинска тврђава добила име (ФОТО)
Први споменик подигнут глумцу
Испред позоришта налазе се два споменика. Један је подигнут Јовану Стерији Поповићу, а други Пери Добриновићу, можда и највећем уметнику српског глумишта. То је уједно и први споменик који је подигнут једном глумцу у бившој Југославији.
Глумци Јелена Антонијевић, Страхиња Бојовић, Милорад Капор, Ненад Пећинар, Драгомир Пешић, Оливера Стаменковић, Душан Јакишић - првак драме, оперски певачи Александар Манојловић - тенор, Валентина Миленковић - сопран, Васа Стајкић - баритон, Оксана Сторожук -првакиња балета, редитељи Радослав Миленковић, Катарина Матеовић-Тасић само су нека од многобројних имена која заједно чине да Српско народно позориште поносно наставља корацима великана који су га и основали.
Детаљан списак чланова позоришта может епогледати ОВДЕ .
Иначе, прво позориште налазило се у згради "позоришта Дунђерских" у дворишту садашњег хотела "Војводина", центру Новог Сада. Након што је 1928. године стара зграда изгорела, позориште се сели у тадашњи "Меморијални Дом краља Александра", касније "Дом културе" и данашње "Позориште младих". У периоду од настанка до Другог светског рата, позориште је мењало своје име: "Летеће дилетантско позориште", "Новосадско-осјечко позориште", "Дунђерско позориште", "Народно позориште Дунавске бановине".