СУТРА СЕ ОБЕЛЕЖАВА ДАН НОВОГ САДА: Свечаност на посебан начин, ево у чему ће грађани уживати
Посета изложбама у уторак на Дан Града Новог Сада биће бесплатна за све посетиоце.
Већ осаманаест дана на сваком кораку Нови Сад оку Европе приказује највеће вредности и обележја своје културе, па ће у том духу и Дан Града 1. фебруар бити обележен на јединствен начин - два музеја, кроз две изложбе, испричаће заједничку причу европског Новог Сада. Тема те приче су сеобе.
Боемски живот у Војводини: Да ли знате како се звала ПРВА КАФАНА У НОВОМ САДУ?
"ЛОМИО СЕ ДА НАПИШЕ LUX СМЕШТАЈ" Оглас за стан у Новом Саду ЗАПАЛИО друштвене мреже: Невероватно шта издају (ФОТО)
РАСПИСАН КОНКУРС У СУБОТИЦИ: Циљ подстицање женског предузедништва и пословних пројеката младих
Изложба Музеја Војводине "Тамо где сеоба завршава - од римске Паноније до данашње Војводине" и поставка "Акценти - Нови Сад" Музеја Града Новог Сада, означиће почетак новог програмског лука "Сеобе" у оквиру пројекта Европске престонице културе. Спајање програма и удруживање у овом подухвату две значајне установе новосадске културе, на нов начин осветлиће Нови Сад.
За директора Фондације "Нови Сад - Европска престоница културе" Немању Миленковића, спајање ове две културне институције представља својеврстан мост.
Инспирација за 130 уметника
Осим ове две велике изложбе, програмски лук "Сеобе" све до 20. марта уз више од 130 уметника међу којима су њих 90 гости из европских земаља на више од 300 културних догађаја приказаће кретање становништа и феномен миграција које креирају културну слику једног поднебља.
- Први пут ће кретањем од једне до друге изложбе, од једног до другог времена, публика бити у прилици да на јединствен начин доживи прошлост Новог Сада и да преиспита свој однос према сеобама. У Новом Саду, миграције су без обзира на околности, увек доносиле једну нову снагу захваљујући којој је овај град, између осталог, и постао Европска престоница културе - сматра Миленковић.
Изложба "Тамо где сеоба завршава - од римске Паноније до данашње Војводине" Музеја Војводине осмишљена је на иновативан начин, до сада невиђен у музејској пракси наше земље, а сваки део детаљно је разрађен и презентован синергијом науке, културе и различитим видовима савремене уметности.
Музеј Војводине, наиме, једини на свету поседује три позлаћена касноантичка шлема. Део изложбе биће и монодрама "Крв и блато." Реч је о редитељској адаптацији приче "Дизонов пут" Зорана Суботичког, у режији Радослава Миленковића, као и филмски есеј "Трагови сеоба". За ову прилику харфисткиња Софија Сибиновић компоновала је и оригиналну музику.
- Поставка укључује и апликацију која омогућава да се она погледа са било које локације чиме значајно увећавамо њену глобалну видљивост. Такође, креиран је и интерактивни дигитални садржај посвећен деци, односно стрип кроз који млади могу да се упознају са причом о чувеним шлемовима непроцењиве вредности из римског доба - истиче директорка те установе мр Тијана Станковић Пештерац.
У жељи да Новосађани и њихови гости упознају свој град на другачији начин, прелазак из периода дуге римске владавине, преко 18. века па све до прошлог столећа, у Улици Жарка Васиљевића постављен је својеврстан мост који ће водити до изложбе "Акценти - Нови Сад", Музеја Града Новог Сада. Ова изложба замишљена је као мултимедијална платформа коју ће, симболично, чинити 22 целине - 22 акцента.
Избор акцената, по виђењу директорке Весне Ивковић, представиће град у духу његових историјских вредности, као што су европеизам, мултикултуралност, борба за слободу, образовање и еманципација, те непрекидни развој и спремност за усвајање нових трендова. Хронолошко-тематски концепт, избор и излагање репрезентативних предмета из фонда Музеја, као и мултимедијални садржаји базирани на оригиналној историјској грађи, омогућиће посетиоцима јединствен доживљај различитих аспеката локалне историје и културног наслеђа.
Посета изложбама у уторак на Дан Града Новог Сада биће бесплатна за све посетиоце, а од 2. фебруара, улазнице ће бити наплаћиване по редовним ценама Музеја. Посетиоци су у обавези да носе заштитне маске на свим догађајима.