ЗБОГ ОВОГА ЈЕ ЈЕДИНСТВЕНА У ЕВРОПИ: Феномен Делиблатске пешчаре (ВИДЕО)
Делиблатска пешчара или Банатска пешчара, јединствена је пешчара у Европи, а налази се у југоисточном делу српске покрајине Војводине, у јужном Банату.
Ова пространа област површине од око 300 километара квадратних, чије су главне пешчане масе елипсоидног облика окружене плодним лесним пољопривредним површинама, протеже се између Дунава и југозападних падина Карпата.
Овај споменик историје природе Панонске низије једно је од ретких прибежишта за многе специфичне врсте флоре и фауне.
Специјални резерват природе Делиблатска пешчаре је проглашен 1977. године.
Лековитост позната вековима: Извор минералне воде "Сланача" својом сланом водом лечи људе (ВИДЕО)
Зидови историје који поносно чувају Вршац: Са Вршачке куле види се цела Војводина (ВИДЕО)
ЗНАМЕНИТО место са НАЈЛЕПШИМ погледом на Вршац и Румунију: Вршачки брег - ПОНОС БАНАТА (ВИДЕО)
Специјални резерват природе се простире на површини од 34.829 хектара у четири општине: Ковин, Алибунар, Бела Црква и Вршац. Резервату припада и Ада Жилава и део акваторије Дунава.
Рељеф је настао на лесној валовитој заравни наношењем слојева песка и наноса Дунава и околних река које су се потом деловањем ветра обликовале у дине. Највиши врхови су Плуц (198 м) и Црни врх (192 м).
Богатство флоре овог подручја се огледа у постојању од око 900 врста виших биљака, од којих су многе реликти и раритети, као и врсте које су у свом распрострањењу ограничене на Панонску низију. Једино се овде, у односу на читав простор Србије налазе: банатски (ру), степски божур, Панчићев пелен, шерпет и Дегенова коцкавица. Своје станиште овде је нашло и 20 врста орхидеја.
Природну аутохтону шумску вегетацију предствљају шуме беле липе и крупнолисног медунца. Делиблатска пешчара је у вегетацијском смислу мешавина степе и шумо-степе, коју одликује мозаик травних, жбунастих и шумских станишта.
Због присуства великог броја врста птица, од којих су многе ретке и угрожене, ово подручје је увршћено у најзначајнија станишта птица у Европи – ИБА подручје. Из групе грабљивица, које су најугроженије птице, заступљене су врсте као што су: банатски соко, орао крсташ и орао кликташ.
Природне карактеристике и јединственост овог краја чине га погодним за рекреацију, лов и риболов, наутички туризам, а пре свега еколошки туризам. Од 2002. године, Делиблатска пешчара налази се на прелиминарној листи Унеска као подручје изузетних природних вредности.
Овде се налази задивљујући БОГОРОДИЧИН И АРХИЈЕРЕЈСКИ ТРОН: Српска православна црква у Чоки крије многе тајне (ВИДЕО)
ИСТОРИЈСКИ ПУТ ПРАВОСЛАВНЕ И КАТОЛИЧКЕ ПАРОХИЈЕ: Црква рођења блажене Девице у Санаду - рај за вернике (ВИДЕО)
КРАЉЕВИЋ КОЈИ СЕ ОДРЕКАО ПРЕСТОЛА: Свети Венделин неговао је љубав према Богу, а ово је његова црква (ВИДЕО)
Храм који чува историју заједнице: Римокатоличка црва Светог Тројства понос свих становника Чоке (ВИДЕО)
Кутак за бајке и приче: Градска библиотека у Чоки - место где књижевност оживљава! (ВИДЕО)