НАЈЛАКШИ И НАЈБОЉИ НАЧИН: Ево како да спремите вашег пса за посету ветеринару!
Водите рачуна о свом љубимцу.
Посета ветеринару сигурно се не налази на списку омиљених активности пса, али постоје начини да ово искуство буде што је могуће пријатније за све.
РЕТКА ЛЕПОТА! У Норвешкој усликан бели ирвас! (ФОТО)
Мерење температуре, странац додирује свуда по телу, непознати и стресни звуци, нови мириси, неки нови пси, инјекције, вађење крви - пробајте да сагледате све ово из угла вашег пса, и његовим очима.
Није баш забавна слика? Онда и не чуди што већина паса баш и не ужива у ветеринарској ординацији.
Савети за власнике
1. Када дођете у ординацију, држите пса на краћем повоцу. Немојте га баш пуштати да "шврља" около по чекаоници. Једноставно, не знате како ће други пси, можда и мачке, реаговати. И они су сигурно под стресом и нервозни, као и ваш пас. Боље је да буде близу вас и пре свега из здравствених разлога. Не знате да ли су пси у чекаоници ту да би се нпр. само вакцинисали или имају озбиљнијих здравствених проблема.
Hmmm, не сећам се да сам појео овог зеку... (ВИДЕО)
2. Ако ваш пас доста времена проводи у кући, изводите га само на позната места и ретко је у прилици да "промени околину" и упозна нове људе, велика је шанса да ће одлазак код ветеринара за њега заиста деловати застрашујуће. Зато је важно да социјализација крене "од малих ногу" и да се још док је штене трудите да проводи време на различитим местима, са другим људима и да му у таквим окружењима буде пријатно.
ИМА ЛИ ШТА СЛАЂЕ!? Мала маца ГРЛИ своју омиљену играчку пре него што заспи! (ВИДЕО)
3. Пробајте да спремите вашег пса на то да ће га неко недовољно познат (ветеринар) прегледати, додиривати и слично. Ваш пас не виђа ветеринара једном недељно или месечно тако да је он за љубимца практично странац. Уплашен пас може зарежати на ветеринара или га у најгорем случају ујести док га техничар придржава да буде миран. Само замислите да се ви нађете у ситуацији да вам доктор даје инјекцију а сестра вам држи руке и ноге. Сигурно би сте се, као и ваш пас осећали – као у замци. А то није ни мало пријатно. Пробајте да са неким пријатељем, код куће, нпр полако мазите и додирујете шапе пса, његов нос, уши, као да загледате, и наравно похвалите га и наградите када је добар. Ову тактику примењујте чешће него једном годишње( када треба да одете у посету ветеринару).
Проверите да ли ваш пас заиста може да проводи време САМ КОД КУЋЕ! (ФОТО)
4. Ако имате пса који је превише бучан, реците ветеринару да ћете нпр сачекати у колима или прошетати док не дође ред на вас. Пас који гласно и често лаје, може да узнемири друге власнике а пре свега њихове љубимце. Ако сте у могућности, долазак ветеринара у кућну посету може, у овом случају, да буде бољи избор.
Савети за ветеринаре
Пробајте да простор у чекаоници бар донекле изгледа као место у коме ће псу бити пријатно или бар занимљиво, да подсећа на "псећу играоницу", да има неке одвојене просторе. Сама чекаоница многим псима је најгора ноћна мора. Ако сте у могућности, пробајте да тај простор некако поделите.
МУДРА СЕДА ГЛАВИЦА! Ово су све предности усвајања одраслог пса! (ФОТО)
Више мањих, приватних, просторија, мање стреса код свих присутних. Колико је важна улога ветеринара, ништа мања није и улога осталих – ветеринарског техничара или другог помоћног особља. Ако су ваши помоћници искусни, способни, стрпљиви и нежни према животињама, веће су и шансе да све протекне како треба.