Проверите да ли ваш пас заиста може да проводи време САМ КОД КУЋЕ! (ФОТО)
Најважнију улогу у прилагођавању пса на самоћу током неколико сати има ‒ власник.
Како ће пас реаговати када остане сам код куће, зависи од тога да ли је удомљен или купљен као штене, на који ниво буке у дому је навикао, да ли му стрес представља раздвајање од власника или самоћа.
МУДРА СЕДА ГЛАВИЦА! Ово су све предности усвајања одраслог пса! (ФОТО)
Долазак пса у наше окружење, било да смо га бирали или је дошао сам, представља велику промену у нашем животу. Навике морају да се мењају и морамо полако да се прилагођавамо новом члану породице. Овај нови однос носи са собом пуно изазова, јер нови члан има своје потребе које морамо да испунимо и уклопимо у наше свакодневне обавезе и околности које нас окружују. Оно на шта би требало посебно да обратимо пажњу јесте како можемо пса да оставимо самог, без нашег надзора и бриге, и колико дуго.
Колико дуго може да буде сам
Општа је препорука да се пас не оставља сам дуже од четири до шест сати. Погрешна је идеја да пас може да проведе цео дан сам, пре свега због тога што је пас социјално биће, али и због његових физиолошких потреба и очувања психофизичког здравља.
Ово је ПЛАВА ТАРАНТУЛА - једе птице, велика је као тањир, али то није све! (ВИДЕО)
Понашање
Прво питање које морате поставити себи је како ће пас реаговати на изолацију. Сви пси различито реагују на стрес услед остављања, и то је нешто што морате проверити. Постоји неколико фактора који ће утицати на понашање вашег пса када остане сам. Потребно је да покушамо да останак у дому у којем нас нема сагледамо кроз очи нашег љубимца, што и није баш лак задатак.
Коме смо пружили дом
Постоји велика разлика између паса који су усвојени из неког прихватилишта и оних који су купљени као штенци. Пси који су удомљени показују већу социјалну интелигенцију и много се лакше адаптирају на новонасталу ситуацију. Њих је лакше навићи на то да морају остати неколико сати сами. Пси који су узети као штенци, било да су купљени или удомљени, много се теже прилагођавају када остану сами јер своје окружење разумеју као своју примарну породицу и изостанак примарне љубави и емоције некада представља непремостиви проблем.
Утицај буке
Ако је ваша породица велика и ако у њој има мале деце, ниво буке је сигурно висок током дана. Ако пса који је навикао на буку, кретање, сталну промену догађаја и околности у његовом окружењу изненада оставите самог и у тишини неколико сати, то може веома лоше утицати на њега и на стварање навике да буде сам.
Утицај околине
Звуци који долазе из околине су веома важни. Ако је околина бучна, поготово ако у близини вашег стана има и других паса, лако се може догодити да када напустите стан настане непрестани лавеж јер „напуштени” пас лајањем дозива своје другаре и саопштава им да му је потребна помоћ. Такође, близина бучних саобраћајница може довести до тога да непознати звуци плаше вашег љубимца.
Навика и дневна динамика
Симптоми који показују да је пас под стресом могу бити видљиви и пре него што напустите дом. Ако пас зна да одлазите на посао или имате неке друге дневне обавезе, његов се страх може увећавати и може почети да га показује и пре него што кренете.
НЕКО ЈЕ СПАВАО У МОЈИМ КОЛИМА! Меда лопов обио пет аутомобила, а у последњем и захркао! (ВИДЕО)
Изолација и раздвајање
Потребно је пре свега разлучити ова два термина. Пас који показује страх од изолације својим понашањем указује на то да не жели да остане сам, док пас који показује страх од раздвајања долази у стање стреса када одређена особа није ту, без обзира на присуство других људи у његовој околини.
НЕЖНО ГА ЗАГРЛИО, И ЧУВА ОД СВЕГА... Пас негује болесно дете: Овај снимак ће вас ОДУШЕВИТИ! (ВИДЕО)
Нежељено понашање
Најчешћи симптоми овог поремећаја се испољавају променом понашања паса који остају сами, у виду непрестаног лајања, завијања, жвакања ствари власника, уништавања намештаја, уринирања по кући или копања, најчешће код улазних врата, у покушају да напусте стан. Некада ови симптоми могу и да се продубљују па долази до самоповређивања (аутомутилације). Други најчешћи симптом је уништавање ствари или предмета. Власник веома често може да примети да псу недостаје зуб, да су му шапе изгребане, а нокти искривљени или ишчупани. Такође, могуће је приметити да пас у столици има остатке разних предмета које је унео у себе током неконтролисаног гризења ствари. Неки пси када остану сами почињу манично да се крећу једном истом путањом по кући или дворишту, па је могуће приметити да је на тим деловима тепих уништен или је трава полегла. Ови симптоми се могу јавити и у случајевима када се поремети устаљени дневни распоред или при промени стана и места на које је пас навикао.
Могућа решења
Пре свега треба покушати с претварањем непријатних ситуација у пријатне и притом показати псу да се у ствари у његовом окружењу не дешава ништа посебно када он остане сам. Потребно је да му оставите омиљену храну или најдражу играчку пре него што кренете. Тако ће пас ваш одлазак повезати с нечим пријатним и полако ће почети да губи осећај да се вашим одласком дешава нешто лоше. Ово је потребно понављати при сваком одласку, на пример ујутру пре поласка на посао.
ОВО ЈЕ НАЈВЕЋИ ЗЕЦ НА СВЕТУ: Људи остају у чуду пред снимком - већи је од многих ПАСА! (ВИДЕО)
Одвајање мора бити постепено. Прво се пас одвоји на неколико минута, а касније на све дуже периоде. Такође је веома добро да се при одвајању од особе за коју је животиња примарно везана појављује друга позната особа, која ће остати са псом неко време.
Сигнали и навике
Веома је важно да предупредите страх код вашег пса тако што ћете мењати сигнале и навике. Овај поступак подразумева релаксацију и промену значења ваших поступака. Ако је пас навикао да при одласку облачите капут или узимате кључеве са стола ‒ можете урадити све те радње, а затим остати код куће дуже време. Овим поступком ћете релаксирати пса и показати му да одређене радње не значе увек ваш одлазак, па ће он с временом почети да губи интересовање за овакав вид вашег понашања.
Сигурно ће вам улепшати овај тмуран дан: Ово су љубимци месеца! (ВИДЕО)
Нов љубимац
Такође, доста може да помогне и набављање новог кућног љубимца, који ће с временом почети да ублажава симптоме страха при одласку особа за које је пас везан. Терапеути за понашање паса препоручују узимање другог кућног љубимца јер се тиме решава велики број проблема ове врсте.
- Симптоми страха
- Непрестано лајање
- Завијање
- Жвакање ствари власника
- Уништавање намештаја
- Уринирање по кући
- Копање