Сазнајте шта је све потребно да урадите пре него што ШТЕНЕ СТИГНЕ У ВАШ ДОМ!
Како да му од првог дана приуштите најбољу могућу негу, исхрану и удобан живот.
Ако планирате да у свој дом уселите новог крзненог члана породице, он неће заузети само место у вашем срцу, већ ће "освојити" и ваш животни простор и из корена променити ваш живот и навике.
СРЦЕПАРАЈУЋА СЦЕНА! Пас након ПОЖАРА остао на згаришту у Калифорнији: ЧЕКА своје власнике! (ВИДЕО)
Али и живот штенета се драстично мења одвајањем од легла и зато је потребно да о њему бринете на прави начин како би израсло у здравог и срећног пса. Ако ће ваша породица постати богатија за новог чупавог укућанина, ево шта је потребно да знате:
У стану/кући
Пре свега, ваш дом мора постати пет френдли зона, потпуно прилагођена животу пса. Саветујемо вам како да почнете.
Треба бити обазрив! Ово је прихватљиво понашање када прилазите непознатом псу!
Пре него што штене ушета у ваш дом, требало би му наместити удобно место за лежање испавање – простирку, креветац, јастук. Добро би било да му се да и неки изношени комад гардеробе (мајица или поткошуља) како би се привикавало на мирис нових власника.
Потребно је одредити место за храњење и поставити чиније за храну и воду. Чинија с водом требало би да увек буде пуна и да се вода редовно мења (да буде увек свежа).
Пелену за обављање нужде поставите у један ћошак стана који није много прометан, а није ни много удаљен од кућног "саобраћаја" или у ћошак застакљене терасе. Првом приликом када штене на том месту обави нужду – обавезно га похвалите. Похвала може да буде и само реч "Браво!" изговорена веселим тоном, мажење, игра или храна. За награђивање користите посластице, али не више од две до три на дан (кексићи) или четири до пет залогајчића.
ОБРАТИТЕ ПАЖЊУ! Сваки пети пас има овај проблем! (ФОТО)
Набавите играчке (да не буду мале и да не могу лако да се прегризу).
Здравље
Када је реч о здрављу, први и основни корак сваког одговорног власника је вакцинација.
НАЈЛАКШИ И НАЈБОЉИ НАЧИН: Ево како да спремите вашег пса за посету ветеринару!
Пре сваке вакцине пас мора да буде очишћен од цревних паразита. И даље у животу требало би га редовно чистити од паразита, на свака три до четири месеца.
Штенци се вакцинишу против заразних болести и против беснила.
Отприлике седам дана након чишћења од паразита штене би требало одвести на вакцинацију.
После вакцине пас може бити мало поспан и то је нормално, нека вас то не брине.
РЕТКА ЛЕПОТА! У Норвешкој усликан бели ирвас! (ФОТО)
Штене не би требало да долази у контакт са другим животињама и да излази напоље док не добије ревакцину.
Вакцинација штенади вакцином против заразних болести обавља се по следећем програму:
– прва вакцина се даје са осам до девет недеља старости;
– друга три до четири недеље након прве;
– трећа са 16 и више недеља старости.
По примању треће вакцине, вакцинација се обавља једанпут годишње.
Hmmm, не сећам се да сам појео овог зеку... (ВИДЕО)
Током пролећа и лета требало би пса редовно штитити од бува, крпеља и комараца. Заштита од комараца је веома битна јер они преносе опасног паразита – срчаног црва. Постоје различите врсте ампула које можете да дате вашем мезимцу, наравно уз консултацију са стручњаком.
Понашање
Пса би од првог дана требало социјализовати – што чешће га окруживати људима и другим псима. Идите с њим у госте, нека вам долазе гости, вежите га испред радње док обављате набавку, нека седи с вама у башти кафића или ресторана, нека долази у контакт са децом.
Увек га похвалите када уради нешто добро и када вас послуша.
ИМА ЛИ ШТА СЛАЂЕ!? Мала маца ГРЛИ своју омиљену играчку пре него што заспи! (ВИДЕО)
Све што је забрањено за пса (када чини нешто погрешно или недозвољено) јесте "Фуј!" или "Не!" Немојте користити много команди. Пас, осим речи које стално понављамо, препознаје и тон којим му се обраћамо, па га прилагодите команди.
Будите истрајни и доследни – оно што је забрањено увек мора бити забрањено.
Исхрана
Штене се храни четири пута дневно. Рецимо да је најбоље да оброци буду у осам часова ујутру, затим у подне, у 16 па у 20 часова.
Проверите да ли ваш пас заиста може да проводи време САМ КОД КУЋЕ! (ФОТО)
Четири оброка пас има до узраста од четири месеца, када би требало прећи на три оброка дневно, а са шест месеци старости на два оброка током дана. Обично власник примети да пас један оброк слабије једе, и тај оброк би требало избацити, па прилагодити време храњења. Пас не би требало да једе ноћу.
Суву храну би на почетку требало влажити млаком водом и оставити два до три минута да омекша. Постепено престаните с влажењем хране и уводите суве оброке (то је боље за зубе).
Храна се оставља доступном 15 до 20 минута. Све што пас није појео се склања (никако не држите храну у чинији цели дан).
Не ваља се превише играти са псом непосредно након оброка.
МУДРА СЕДА ГЛАВИЦА! Ово су све предности усвајања одраслог пса! (ФОТО)
Дневна количина хране зависи од врсте хране која се даје и препоручује се праћење инструкција за храњење које су наведене на паковању.
Водите рачуна да штенету не дајете да једе колико хоће и кад год хоће да се не би угојило.
Од људских намирница псу можете давати: шаргарепу (кувану или свежу), купус, пиринач, паленту, тестенину, месо (пилеће, јунеће, не много свињског), рибу. Месо давати кувано. Не солити храну.
Пси не смеју да једу: црни лук, бели лук, грожђе, коштице јабуке, чоколаду, шећер, "аспирин", коске од батака и карабатака, кости од рибе.
Уколико пас једе готову храну, не би му требало додавати никакве таблете витамина и минерала, јер се све већ налази у храни.
Ако псу дајете посластице сваког дана, за 10% би требало смањити дневне количине хране.
Комплетна готова храна
Формула за здрав почетак садржи висококвалитетне беланчевине из меса које помажу штенету да изгради снажне мишиће. Храна је направљена у одговарајућој пропорцији меса и природних влакана које се лако искоришћавају. Такође садржи специјалну мешавину витамина Е и антиоксиданаса који штенету помажу да изгради јак имуни систем.
Ово је ПЛАВА ТАРАНТУЛА - једе птице, велика је као тањир, али то није све! (ВИДЕО)
Грицкалице и посластице
Посластице и награде за псе представљају изразито емотивну категорију пошто ојачавају везу између паса и њихових власника. Најчешће се примењују у време васпитавања и интензивног учења, када би псима требало дати потврду да су нешто правилно урадили.