ПИЈЕТЕ СВАКИ ДАН, ИЛИ ПОНЕКАД? Прочитајте који сте ТИП АЛКОХОЛИЧАРА
Ни једна чашица није безазлена...
Медицина је прецизно дефинисала болест алкохолизма, а опасност прети у свакој чашици коју попијете, чак и у оној јутарњој, која се пије "за здравље". Постоји више класификација алкохоличара, а два основна су "гама" то јест периодични и "делта", то јест свакодневни тип алкохолизма.
Алкохолизам има претоксикоманску и токсикоманску фазу. У првој, долази до повишене толеранције - алкохоличар има потребу да уноси све веће количине алкохола, без знакова пијанства. Ово се догађа после вишемесечног и вишегодишњег пијанства. такође, у овој фази, особе се најчешће одају алкохолу из психолошких разлога - због ублажавања напетости, страха и слично.
Токсикоманска фаза је следећа и манифестује се губитком контроле (особа пије до опијања). Затим, алкохоличар има периоде "црних рупа" - не сећа се догађаја у периоду пијанства. И треће, критична фаза, позната као "феномен прве чаше". Човек пије по систему доливања, јер у супротном наступа апстиненцијална криза.
На ОВОМ ЛИНКУ можете прочитати зашто треба обавезно да спавате голи.
Алкохоличар, ако се не лечи, затим улази у хроничну фазу, што је завршна фаза болести. Сликовито, човек који је пио литар жестоког пића бива потпуно пијан већ после једне или две чашице алкохола.
Једна од практичнијих подјела алкохолизма у циљу што успјешнијег раног откривања те брзе и делотворније помоћи алкохоличару је подела на:
1. РАНИ
2. СРЕДЊИ
3. КАСНИ (терминални) алкохолизам.
1. У раном алкохолизму јављају се почетне промене у сфери понашања, здравља, породичном, професионалном и социјалном функционисању.
2. У средњој фази могућа је појава пијења по систему доливања, јавља се повишена толеранција, проблеми у породици, на послу и уопште у друштву. Здравље је оштећено и неопходно је лечење.
3. У терминалној фази постоји потпуна физичка зависност, неопходно је лечење које дуже траје и са мањим је резултатима успешности.
Постоји и следећа типологија алкохолизма (алкохоличара):
АЛФА - алкохоличар пије у циљу олакшања психичких и соматских тегоба. Психичка зависност, пијење прелази дозвољену границу у смислу количине, места и времена. Има проблеме у сфери социјалних односа ( свађе, сукоби у породици, на радном месту...).
Прочитајте ОВДЕ од којих болести можда болујете ако имате ноћне море.
БЕТА - нема ни психичке ни физичке зависности, постоје здравствене тегобе (чир, гастритис, цироза, полинеуритис...). Пију учесталије и веће количине алкохола.
ГАМА - у овом типу алкохолизма постоји психичка и физичка зависност, повећана толеранција, губитак
контроле у пијењу, здравствене и социјалне тегобе. Могу да апстинирају дуже или краће време.
ДЕЛТА - код овог типа алкохоличара постоји немогућност апстиненције као и знатно повишена толеранција.
ЕПСИЛОН - за овај тип алкохолизма карактеристично је вишемесечно паузирање у конзумирању алкохола, после чега следе тешка опијања као и психичка и физичка зависност, након чега могу опет да апстинирају без проблема. Личи на темпоралну епилепсију.
Прочитајте ОВДЕ која намирница знатно снижава ризик од рака.
Има аутора која сматрају да би овој класификацији требало додати и
ЗЕТА тип - за који је својствено коришћење субститута алкохола у случају недостатка алкохолних пића.