Да ли желите себи да продужите живот? Погледајте које су најздравије дијете које можете практиковати
Кажу "здравље је најбитније у животу". То јесте истина!
Колико пута сте до сада чули фразу "Немој да се нервираш, када изгубиш здравље, изгубиш све у животу". Добро се запитајте, колико водите здрав живот? Погледајте своје најближе и помислите како би се они осећали да изгубите здравље и да се разболите?
Почните прво са вашим навикама и томе колико се здраво храните. Оно што уносимо у организам заиста утиче не само на наш спољашњи изглед, већ и на наш метаболизам, сагоревање штетних масти у телу, варење, крвну слику, ниво магнезијума и калцијума... утиче на наше кости и све биохемијске процесе који се одвијају у телу.
Разматрајући све то, није ни бесмислена још једна фраза "здравље на уста улази". Али то не подразумева да се хранимо свим и свачим и да уносимо у свој јеловник бели шећер, бело брашно, со и маст. То су тзв. "четири беле смрти" које што пре треба елиминисати из јеловника. То су намирнице које нагризају и уништавају наш организам.
Када одлучите да регулишете исхрану и избаците "четири беле смрти", време је да покушате са пар најздравијих дијета које препоручују стручњаци, лекари и научници. У зависности од тога шта највише одговара вашем организму, можете се определити за једну од наведених. Потребно је само да следите инструкције и да их се придржавате.
1. Дасх дијета
Ова дијета се базира на уношењу великих количина воћа и поврћа, које треба конзумирати а опет не претеривати. За ручак се смеју уносити засићене масти, али у малим количинама, а вечера треба бити богата поврћем и евентуално једним комадом белог меса. Избегавајте кромпир јер је он намирница која садржи доста скроба и никако не иде уз протеине. Ова врста дијете може смањити ризик од срчаног удара и повољно утицати на смањење притиска код особа са повишеним притиском. Дијета предвиђа елиминисање из исхране: црвеног меса, слаткиша и заслађених пића. Препоручује се унос житарица, риба и ораха.
2. Минд дијета
Код ове врсте дијете, нагласак није само стављен на губитак телесне масе, већ се она практикује у спречавању Alchajmerove болести и других обољења деменције. Погодна је за старије особе. Практикује се 15 група намирница, од којих 10 здравих намирница подразумева лиснато поврће, остало поврће, бобичасто воће (рибизле на пр.), затим рибу, а 5 нездравих намирница који подразумевају хамбургере, пице, слаткише и црвено месо.
3. Тлц дијета
Практикује се за смањивање холестерола и она смањује ризик од кардиоваскуларних обољења. У овој дијети се избацују из исхране засићене масти и соли, а поента је на што већем уносу житарица, воћа и поврћа.
Код ове дијете такође треба да балансирате дневни унос калорија чији прекомеран унос изазива лош холестерол. Унос засићених масти треба бити мањи од 7 посто укупног калоријског уноса, а унос дијеталног холестерола би требало да буде максимално 200 мг дневно.
4. Дијета за оплодњу
Игра битну улогу код будућих мама. Жене би требало да уносе добре масноће, цела зрна житарица (жито, раж, јечам, овас, пшеница...) и биљне протеине (неки се налазе у биљним качкаваљима). За доручак је препорука да се једе зобена каша, али је и препорука да се конзумирају млечни производи, пуномасни јогурт, сладолед. Оваква исхрана обилује антиоксидантима, витаминима и минералима. Овим начином дијете, женама се повећава овулација и лакше им је да затрудне.
5. Хроно исхрана
Данас је једна од најпопуларнијих дијета. Овим режимом не само што се постиже витка фигура, већ и добро здравље. Ту је битно да комбинујете намирнице, где је за доручак препоручљива риба, бело месо које се никако не сме комбиновати са скробом (кромпиром и пиринчем), избегава се уношење крављег млека и јогурта, јер организам јако тешко вари такве намирнице. Хлеб и тестенине се једу до 15 часова, а најбоље их је заменити хлебом који ви можете умесити, а који се састоји од спелтиног брашна и тамног брашна у које можете додати све врсте семенки - раж, јечам, овас, сунцокрет, семена бундеве... Код ове дијете није битан унос калорија, већ редовно и правилно конзумирање намирница.