БЕЗ ПРЕХЛАДЕ: Ево како да останете здрави док сви око вас шмрцају
Ако се не пазите и не утопљавате, брзо ћете се разболети.
Сви око вас увелико шмркћу, кашљу и кијају и ви се све чешће питате како да преживите гомиле бацила који лете и нападају? Јесен и варљиво време нормално иду уз прехладе и грип, али ви ипак не морате бити болесни. За почетак, решите се неких заблуда у које већина верује. Када сазнате истину, моћи ћете лакше да заштитите своје здравље ове сезоне.
Мит број један: Вежбање
Редовно вежбање вам помаже да останете здрави и да избегнете прехладу јер ојачава имуни систем, али када се разболите, онда је друга прича. Физичка активност ће само продужити време које вам је потребно да оздравите. Најбоље је да се одмарате, да пијете много течности и да једете јер вашем имуном систему треба гориво.
Уместо тога: Лимун и витамин Ц
Кијање и малаксалност су знаци да се спрема прехлада. Повећајте унос витамина Ц на један грам три пута дневно. Парите се над топлом водом у коју сте ставили лимунов сок. Вируси прехладе мрзе топлу влагу, а сок лимуна делује као природни антибиотик.
Мит број два: Супа
Сигурно је и вама мама кувала домаћу супу када се прехладите, а истраживања су открила да се уз супицу бела крвна зрнца множе и смањује се производња слузи. Пилетина је богата цинком, па спречава вирус прехладе да се шири. Излгеда да мама заиста зна најбоље!
Уместо тога: Зачини и супе
Ако не спречите прехладу, у почетној фази покушајте са знојењем. Отрови излазе у зноју, а повишена телесна температура убија клице. Лековите биљке које греју и мешавина јаких зачина побољшаће циркулацију. Помешајте у једнаким размерама ђумбир, паприку и клинчић у праху с кашичицом меда. Или узмите кашичицу те мешавине у чаши топле воде са медом пре спавања. Пробајте и да потопите стопала у купку од сенфа: у лавор топле воде ставите мало сенфа у праху, додајте соду бикарбону и потапајте ноге.
Мит број три: Љубљење
Веома је тешко добити прехладу размењивањем пљувачке, јер вирус преноси слуз из респираторног система. Ако немате јак кашаљ који омогућава слузи да дође до пљувачке, вирус се неће пренети љубљењем.
Уместо тога: Прополис
Најбоље средство против кашља је прополис. Садржи богату мешавину витамина Б и минерала. Чак је и кашичица меда пре спавања довољна да се кашаљ смири. У мед можете да ставите и издробљени бели лук. Уколико осетите да вам кашаљ „кида“ плућа, пијте што више чаја од липе.
Мит број четири: Сапун
Уколико мислите да ћете коришћењем антибактеријског сапуна да смањите шансе да се прехладите, варате се. У једном истраживању су испитиване бактерије које су се нашле на рукама домаћица које су прале руке антибактеријским сапуном или обичним сапуном и није било никакве разлике.
Уместо тога: Пазите на исхрану
Избегавајте млечне производе, јаја, шећер и сок од поморанџе, јер подстичу стварање слузи. Једите лук, црни и бели, да би окрепили свој имуни систем. Можете да узимате бели лук и у гранулама. Homeopatski препарати, као што су ацонитум napellus и ferrum пхоспхорица, могу помоћи да се заустави прехлада.
Мит број пет: Мокра коса
Могли бисте да излазите из куће сваки дан до краја свог живота са мокром косом и не бисте се прехладили само због тога. Прехлада се добија од људи, а не због спољашњих услова. Било да вам је хладно или сте ушушкани у топлом, имате исте шансе да се прехладите, то зависи од ваше изложености вирусу.
Уместо тога: Алтернативна медицина
Инхалирајте се есенцијалним уљима еукалиптуса, мајчине душице, бора, лимуна и лаванде. Ставите по кап од свакога у чинију вреле воде. Уља делују антисептично и прочишћавајуће. За јача зачепљења пробајте и акупресуру: ставите палчеве или кажипрсте на две тачке на лицу, испод јагодичне кости, тачно испод зеница, а део који је око прст ширине удаљен од врха носа измасирајте благим кружним покретима.