Ово мучи многе жене ЛЕТИ! Јагодичаста кожа на ногама НАКОН БРИЈАЊА може бити последица ИНФЕКЦИЈЕ, ово ПОД ХИТНО баците
Нежељене и урасле длачице, црвенило, иритације, храпава и тачкасата кожа ногу, која подсећа на текстуру јагода, само су неки проблеми с којима се носи свака жена, посебно у летњим месецима. Сазнајте како да избегнете све ове симптоме неправилног бријања.
Због специфичног изгледа који асоцира на јагоде, ово стање названо је баш по том укусном воћу. Можда израз јагодичасте ноге звучи симпатично, али овај проблем са кожом може бити прилично неугодан.
Јагодичаста кожа најчешће је последица увећаних фоликула длаке или запушених пора. Ако вам је кожа светла, а длачице тамне, фоликули длаке назиру се испод коже, што ствара изглед тачкица. Уколико су длачице на вашим ногама светле, за изглед могу бити криве запушене поре. Када су поре увећане, вишак уља и прљавштина остају у њиховој унутрашњости. У додиру са ваздухом, долази до оксидације, па зато изгледају тамније и постају упадљивије.
Најчешће их називамо "бубуљицама после бријања" или осипом, а не само да су ружне на око, већ могу и да боле, пецкају. Већина оних који се бријају се суочила са тачкицама које избију после скидања маља, али мало је оних који знају зашто се оне појављују.
Када оставите бријач у тушу, излажете га гомили бактерија, које се умножавају захваљујући топлој и влажној средини купатила. То се касније манифестује на кожи и узрокује појаву црвених тачкица и ситних бубуљица. Стари бријачи често покупе и сапун и ситне длачице, што значи још већи број бактерија.
Не паничите, постоје начини да избегнете "непозване посетиоце". Најбоље би било када бисте бријач редовно мењали, што зауставља ширење бактерија. Дерматолози у зависности од тога колико често се бријете и колико су вам густе длачице, препоручују да бријач мењате на сваких пет до седам бријања.
Попут младежа и пегица, јагодичасте ноге су за многе људе обична физичка карактеристика која може бити повезана са генетиком. Оне не представљају здравствени проблем, осим ако не почнете да чепркате по кожи у покушају да се решите црних тачкица. Дерматолози кажу да је кожа на ногама склона ожиљцима, па истискивање може довести до стварања флека и рана које ће бити видљиве месецима.
Трење коже, ношење преуских хеланки и одлагање туширања након тренинга често доводе до иритација. Слично је и са бријањем. Врућа вода у комбинацији са жилетом може оштетити фоликулу длаке и учинити је видљивијом. Развој бактерија спречићете редовним мењањем бријача који користите. То ће уједно обезбедити да жилет не буде туп.
Редован пилинг коже и уклањање мртвих ћелија најбоља је превентива. Под тим се не мисли на грубо трљање коже сунђером (може додатно погоршати проблем), већ на коришћење неког нежног ексфолијанта. Хидрирање након пилинга је свакако неопходно, како би кожа била мека и глатка. За оне који имају видљиве фоликуле длаке, ласерско третман може бити од користи. Ласер уништава корен длаке, због чега њен пигмент нестаје, а самим тим губи се и јагодичаст изглед коже.