5 важних савета: Шта када дете назадује у развоју због пандемије?
Како да помогнете детету?
Можда ваше дете које је научило да користи ношу одједном престане да је користи, или пак петогодишњак престане да спава током ноћи. Десило се можда да ваш самостални тинејџер одједном не жели да се одвоји од вас? Све су ово сасвим могућа сценарија у време пандемије, те врло лако дође до момента када се уплашите да ваше дете назадује.
Пандемија је заиста стресан период за децу широм света, за људе генерално. Код деце је специфично то да чим су под стресом, они назадују.
Не кршите правила која сте сами поставили: Погрешне поруке које шаљемо деци
Откривамо: Пет лажи у које све мајке поверују када добију бебу
Шта све нисам очекивала после порођаја: 14 ствари које ће вас изненадити
Ипак, ви можете учинити нешто да помогнете свом уплашеном и збуњеном детету.
Разговор је увек врло важан део у одгајању. Деца често назадују ка оном у чему се осећају комфорније.
- Враћаш се у онај узраст када ниси познавао страшну ствар - објаснио је др Гевирц.
Сасвим је разумљиво да се родитељи плаше да говоре о нечему страшном, јер би на тај начин могли узрујати дете. Ипак, према речима доктора, то је велика грешка.
Када не говоримо о томе, дете ће схватити да не треба разговарати о стварима које узрујавају, јер се плаше да ће они родитеље узнемирити. У суштини, разговор о страшној ствари ће умањити стрес и притисак који дете осећа.
Ипак, одаберите праве речи. Размислите о чему ћете разговарати. Сасвим је у реду и да након дететових брига застанете, попијете чашу воде и промислите о одговору.
Будите искрени и не дозволите да се ваше бриге рефлектују на дете.
С обзиром на околности, деца дају све од себе, зато је важно имати разумевања и саосећајности за њих. Потребна им је ваша подршка у овако тешким временима, зато је важно да покажете да су њихове бриге и осећања сасвим у реду. Када вам дођу у кревет са ноћном мором, реците да се и сами сећате како сте их имали када сте били деца. Овако се неће осећати усамљено.
Да, свима нам се помало променила рутина у време пандемије. Ипак, важно је да се држимо неких ствари. Драматичне промене у рутини и типичним породичним активностима заиста може утицати на децу. То је слично доласку нове бебе у породицу, када може доћи до назадовања старијег детета.
Држите се барем оних основних рутина, попут одласка на спавање. Будите обазриви са коришћењем екрана и са комуникацијом.
Немојте их терати да одмах престану са тим назадним понашањем, нарочито што све то прати доза анксиозности. Уместо тога охрабрите их да се носе са својим страховима.
На пример, ако дете има ноћне море, подсетите их како сте пре сви лепо спавали и питајте их како можете помоћи да се те бриге и ноћне море умање, а да у исто време остану у свом кревету.
Направите план акције. Нека он укључи опуштајуће ритуале пред спавање, попут читања прича. Наградите их када спавају дуже у свом кревету. Боље осветљавајте оно што желите да расте, него да стављате фокус на оно што је лоше.
Назадовање је типично за децу која су под стресом. Ипак, ако то ремети и ваш и дететов сваки дан неки дужи период, немојте се плашити да потражите помоћ са стране. Терапеути, психолози, породични терапеути могу бити од помоћи. Можете причати и са педијатром ако је потребно.
Немојте бити оштри сами према себи. Пробајте да дате све од себе, а уколико не можете, помоћ ће вам добро доћи.
Добра вест је да се све ове ствари могу поправити.
ПРОСЛАВИЛИ СУ 9 ГОДИНА ВЕЗЕ: "Идемо даље Милисаве..." Гоца упутила Раши дирљиву поруку! (ФОТО)
Три важна савета за родитеље: Како да дете оствари успех у овој школској години?
ПРАКТИЧНА ЖЕНА "ИЗГУБИЛА РАТ" ПРОТИВ ДЕЦЕ: Потпуно су је исполивали, али осмех не скида са лица! (ФОТО)
"ПОРЕД МЕНЕ" Александра Троицки објавила слику бебице! Ћерки су дали необично име, дивног значења! (ФОТО)
ЋЕРКА АНЕ НИКОЛИЋ ПОРАСЛА: Да ли сте видели слађе слике мајке и детета?! "ЉУБАВ МАМИНА" (ФОТО)