БРЗО ПРОПАДА: Ево где сви ГРЕШИМО приликом одлагања БЕЛОГ ЛУКА, а овако ће ДУЖЕ задржати СВЕЖИНУ
Уколико имате навику да набављате веће количине, водите рачуна о овоме...
Бели лук је дефинитивно један од зачина и заштитника имунитета који највише користимо у току јесени и зиме. Међутим, уколико купите веће количине и чувате их у кућним условима може се десити да се већина плодова осући и постане неупотребљива.
Уколио имате своју башту и желите да га сачувате, најбоље је да га извадите са стабљиком и кореном, али га не чистите од земље. Тако га држите две недеље, а затим га исто тако одложите на таван или место где постоји јако струјање ваздуха, на терасу уколико је покривне. Тако ће сачувати све нутнитивне састојке.
Након одсецања стабљике у гајбу се сипа танак слој соли, око 1 до 2 цм дебљине. Послаже се бели лук и прекрије новинским папиром, овако складиштен, може да траје и до две годин, а да не иструли и не промени боју.
Мешавина ЛИМУНА И овог ЗАЧИНА права је БОМБА за ЈЕТРУ: Детоксикује, ШТИТИ и ЈАЧА ИМУНИТЕТ, обавезно пробајте
ОЧИСТИТЕ БУБРЕГЕ за 6 дана: Најмоћнији народни напитак отапа камење, избацује песак и чисти тело од токсина
Како чувати бели лук након куповине
Бели лук може да се након чишћења и сушења чува на температури од 16 до 20°Ц. Ово је оптимална температура за краћи период чувања. Уколико желимо главице белог лука да чувамо дуже, температура треба да има вредности од 2°Ц до 4°Ц.
Током чувања, влага треба да је нижа, јер се у влажним складиштима убрзава процес пропадања главица. За очување главица белог лука најзначајнији фактори су:
- да су главице здраве, без симптома трулежи и других болести;
- да су главице очишћене и просушене;
- да у складишном простору нема варијације температуре и
- влага не сме бити превисока.
У домаћим условима главице белог лука је најпрактичније чувати у дрвеним гајбицама, корпама или платненим врећама у плитком слоју. Гајбице, корпе и врећице би требало да буду међусобно удаљене, како би се обезбедила боља циркулација ваздуха.
Уколико желимо да бели лук чувамо у исплетеним плетеницама, тада приликом чишћења не скраћујемо надземни део биљке, већ само очистимо од сувишног лишћа. Осим у плетеницама, бели лук се може чувати у снопићима. Биљке се након чишћења повежу у мање снопиће и окаче на прозрачно место.
Неочишћене главице белог лука можемо чувати у стерилисаним теглама или их можемо уваљати у брашно. Главице можемо чувати у соли на тај начин што се у теглу слаже слој соли, затим слој главица и тако све до врха док не попунимо теглу. Бели лук, који је због влаге или презрелости испао из омотача, можемо чувати у уљу и искористити за припрему зимнице или укиселити.