БОЖИЈЕ ДРВЦЕ вам расте у дворишту, а мислите да је обичан коров - Помаже код упала, ИНФЕКЦИЈА, АНЕМИЈЕ и пробавних сметњи
Веома је здраво!
Покрај потока и река, на запуштеним земљиштима и у баштама од јуна до октобра расте и цвета лековито миришљаво и горко – божје дрвце, Артемисиа абротанум, пишу Новости.
Дрвенаста стабљика окићена танким уско перасто раздељеним листовима и ситним цветићима у облику цвасти, може да достигне висину до 1 м. Протрљани међу прстима листови ове трајне биљке ослобађају мирис налик мешавини лимуна и пелина. Често се и користи уместо пелина, јер је мање горка а пријатно мирише. Садржи етерична уља, танин, алкалоид абротин, горке материје.
Има укус сличан Кока коли.
ДЕТАЉАН УВИД! Помоћу САМО ЈЕДНЕ СТВАРИ можеш сазнати да ли је твој партнер ТВОЈА СРОДНА ДУША
ИЗРАЧУНАЈ! Уколико ИМАШ овај БРОЈ у датуму РОЂЕЊА, чека те НЕВЕРОВАТНА СУДБИНА, ти си РОЂЕНИ ВОЂА!
Потиче из централне Азије. Цветови су бедожути и округлог облика. Стабло је усправно. У народној медицини су препарате од божјег дрвцета употребљавали код пробавних сметњи и упале слузнице опне црева, код упала и зараза. Уз то убрзава излучивање зноја и мокраће. Помаже такође код анемије, кашља, недостатка апетита и дијареје. Употребљава се и за облоге у случају удараца и смрзавања. Од божјег дрвцета су раније производили и жуту боју за бојење вуне, а користила се и за терање мољаца.
За потребе лечења беру се гранчице у фази цветања божјег дрвцета. Суше се на топлом и проветреном месту у сенци. За лечење се користе у облику чаја, тинктуре и купки.
Чај и тинктура се препоручују против акутне упале црева, за подстицање апетита, регулисање затвора, код грознице, жутице и других болести јетре, бубрега, као добар диуретик. Традиционална медицина истиче да састојак абротин снижава температуру, па се чај примењује и код тегоба дисајних органа, катара бронха и плућа, астме, туберкулозе. Код бронхитиса и кашља чај је делотворнији са медом. Регулише и менструалне тегобе, било да се ради о појачаном или смањеном крварењу.
Мазањем и утрљавањем чисти кожу, а помаже и код многих кожних болести као и код убода инсеката. Биљне купке са гранчицама божјег дрвцета опуштају тело и смирују живце, због чега се посебно препоручују код психичких оболења. Седативно дејство има и чај.
Сок из уситњене биљке нанете у виду каше помаже у случају грчења тетива и делова екстремитета и појаве чворова на тим местима. Народни лекари кажу да треба бити упоран у наношењу и утрљавању уситњене биљке на места захваћена променом. Од свеже биљке може да се исцеди само сок и користи за исте намене.
Сок може да се помеша и са алкохолом, у сразмери 2 према 1 (два дела сока а један део алкохола), и тако користи на дужи рок за кожне промене.
Без обзира на изузетну делотворност божјег дрвцета, неопходан је опрез у контакту са овом биљком због могуће појаве алергије. Осим тога, за труднице је она контраиндикована у ма ком облику.
Рецепт за чај од божјег дрвцета
Две велике кашике осушених гранчица у цвату (30 г) у посуди за чај попарите литром кључале воде. Поклопљен чај оставите да одстоји сат времена и потом процедите. Пијте по једну шољицу ујутро и увече пре јела. Чај можете да припремите и од свеже биљке, али се у том случају стави дупло мања доза гранчица биљке – 15 г или једна супена кашика.
Рецепт за тинктуру од божјег дрвцета
200 г гранчица у цвату потопите у литар 96-процентног алкохола или ракије, у стакленој посуди. Затворите поклопцем и оставите да одстоји 10 дана уз чешће мућкање. Затим процедите и пијте по једну ракијску чашицу три пута на дан, пола сата пре оброка, по могућству са чајем или соком.