БРИГА СВАКОГ НОВОПЕЧЕНОГ РОДИТЕЉА: 8 савета за безбедно купање бебе!
Добро обратите пажњу...
Време купања је забавно и специјално време које делите са бебом. Осим тога, то је време када треба бити посебно опрезан. Обратите пажњу на наведене савете како би Ваша беба била сигурна током купања:
1. Прво и најважније правило је: Никад, никад не остављајте бебу без надзора, чак ни на тренутак. Буквално све представља опасност за бебу, и вода, клизава кадица, пешкир... Уколико се деси да Вам зазвони телефон или Вам неко звони на врата, умотајте бебу у пешкир и заједно крените или их потпуно игноришите.
ДА ВИДИШ КАКО ЈЕ МЕНИ! Ћерка Тамаре Драгичевић показује мами како је то бити беба
2. Нека у купатилу буде пријатно топло (око 24°Ц), јер се беба брзо прехлади.
3. Немојте бебу стављати у кадицу док год вода тече, јер притисак воде може да се промени, па вода може веома брзо постати хладнија, односно топлија од оне коју сте наместили или можете случајно сипати више него што треба. Стога прво припремите довољну количину воде, одговарајуће температуре па тек онда бебу ставите у кадицу.
Да НЕ ПОВЕРУЈЕТЕ шта све МУШКАРЦИ раде на ПОРОЂАЈИМА својих супруга
4. Малишани имају веома осетљиву кожу, па им више одговара купање у води која није сувише врућа, за новорођенче око 36°Ц, а за бебу 37-38 °Ц. Воду можете тестирати уз помоћ зглоба или лакта и требало би да буде пријатно млака, никако врућа. Уколико сте у могућности набавите специјални термометар за воду.
5. Напуните кадицу само око 5-7 цм за бебе до 6 месеци и не више од висине кукова (када је у седећем положају) за старије дете. Без обзира што је у питању мала количина воде, бебу никада не треба оставити без надзора, јер може доћи до дављења у свега неколико центиметара воде.
6. Немојте дозвољавати детету да додирује славину. Чак и ако сада не може да је помера веома брзо ће довољно ојачати и моћиће самостално да пушта воду – што би потенцијално могло бити веома опасно уколико се деси да случајно јако пусти врућу воду (Добра идеја је да приликом купања беба леђима буде окренута славини).
7. Електричне уређаје попут фена, апарата за увијање косе или апарата за бријање држите што даље од каде.
8. Некада купање може бити веома стресно, јер се дешава на крају дана када сте већ помало уморни. Стога је потребна додатна опрезност или асистенција још једне особе или старијег детета, јер када сте уморни веће су шансе за повреде.