Да ли се СЛАВИ КРСНА СЛАВА на ДАН ЖАЛОСТИ? Православни свештеник све објаснио
Требало би направити разлику између верског обреда који подразумева молитву за чланове породице и освећење славског колача, и народног обичаја који подразумева весеље
Велики број породица сутра, 6. маја, обележава Светог великомученика Георгија као крсну славу.
Због трагичних догађаја и проглашења дана жалости у Србији верници који су се с радошћу припремали да прославе Ђурђевдан у недоумици су да ли би требало да одустану од обележавања крсне славе или не.
- Крсну славу увек треба да славимо, али у неким случајевима за крсну славу не треба да се веселимо - каже за Ona.rs свештеник др Александар Прашчевић, парох Старе Карабурме у Београду.
МАЈКА девојчице са списка СЛОМЉЕНА! "УБИЦА НАМ ЈЕ ДОЛАЗИО У КУЋУ, моја ћерка је била У ВЕЗИ с њим"
ИГРИЦА по којој је ДЕЧАК УБИЦА направио ПЛАН: Залудела је омладину, а ЈЕЗИВА ЈЕ
- У том погледу треба правити разлику између верског обреда који подразумева молитву за чланове породице и освећење славског колача, и народног обичаја веселити се, који је карактеристичан за славски свечани ручак и сусрет са родбином и пријатељима.
Подсећамо, главна обележја крсне славе су освештано жито, колач, свећа и вино. Све остало - свечани ручак, уз музику и песму, део је обичаја које смо временом “увели”.
- Недавни трагични догађаји у којима су пострадала невина деца и одрасли потресли су нас до дубине наших душа и ових дана сви смо обузети тугом, док је празник Светог Великомученика Георгија, који славимо у суботу, 6. маја, када је проглашен дан жалости у нашој отаџбини, прилика да по савету нашег духовног оца и патријарха српског господина Порфирија, који дубоко проживљава сваки наш бол и сваку нашу муку, сви заједно се помолимо Васкрслом Господу за покој душа пострадалих, као и за мир и међусобну љубав - поручује свештеник Прашчевић.