Верује се да се и сам ЂАВО ПЛАШИ овог СВЕЦА! Данас прослављамо Светог Атанасија, све држите ЧВРСТО ЗАТВОРЕНО и не ЧИНИТЕ ОВО!
Српска православна црква и њени верници данас славе Светог Атанасија Великог, човека који се сурово прогоњен због своје неустрашиве вере
Српска православна црква и њени верници данас славе светог Атанасија Великог, човека који је успео да се одупре самом ђаволу.
Верује се да је Свети Атанасије био сурово прогоњен због своје неустрашиве вере и карактера. У југоисточној Србији, његова животна прича и данас живи као легенда.
ПОКАЈАЊЕ, ИСПОВЕСТИ и САМОКРИТИКА НИСУ ИСТО! Свештеник Андреј Лоргус, ректор Института за хришћанску психологију открива главну РАЗЛИКУ
"Сваки ДАН посматрајте као МАЛИ ЖИВОТ" - Мудре речи патријарха Павла које сваки СРБИН треба да ПРОЧИТА - "Не радите никада ОВО"
Верује се да је Свети Атанасије био сурово прогоњен због своје вере и врлина које је заступао. У народном предању на југу Србије, о њему се и данас прича као о легендарној личности која је одолела ђаволским искушењима.
Према предању, Свети Атанасије је био изложен искушењима ђавола, који се прерушио у најлепшу девојку у покушају да га одврати од вере. Девојка је покушавала да га привуче да се одрекне Бога и придружи обожавању ђавола. Међутим, Свети Атанасије је прозрео ову превару. Како би показала своју моћ, девојка је ускочила у мали ћуп по захтеву свеца. Он је одмах затворио посуду и бацио је у море.
Легенда даље прича да је ћуп годинама плутао по мору све док га нису пронашли рибари. Када су га отворили, девојка није била унутра, а сам чин постао је симбол Светог Атанасија који је одолео ђаволу. Ова прича одражава храброст и непоколебљивост свеца у очувању своје вере успркос искушењима.
Свети Атанасије Велики, архиепископ александријски, рођен у Александрији 296. године, има посебан значај у хришћанској традицији. Од раног детињства посветио се духовности, а као ђакон архиепископа Александра учествовао је на Првом васељенском сабору у Никеји, где је стекао углед својом ученошћу. Његов дан, 31. јануар, обележава се посебним обичајима који одражавају спој веровања и поштовања према овом светитељу у традиционалној култури.
Обичаји и веровања
Обичаји на дан Светог Атанасија носе дубоко укорењена веровања која се преносе кроз генерације. По веровању, када загрми на дан Светог Атанасија, ђаво мисли да је сам светац у покрету, те се уплаши и бежи, ускачући у различите посуде. Зато се традиционално сматра важним држати све посуде чврсто затворене како би се заштитили од наводних ђаволских интрига.
У неким деловима Србије, посебно међу воденичарима, постоји веровање да ђаволи вребају у вировима током Дана Светог Атанасија. Због тога, чак и воденице, које иначе не раде сваког дана, избегавају рад на овај дан, јер се верује да би могли привући зле духове или наићи на нежељене догађаје.
Прогнаник
Допринео је учвршћивању православља, а нарочито писањем Символа вере који је на Сабору и усвојен. Атанасије је можда и један од најклеветанијих и најпрогоњенијих светитеља. Прогонили су га цареви Констанције, Јулијан и Валент, јеретик Арије и његови следбеници, епископ Јевсевије Никомидијски и многи други.
Мало је светитеља који су тако безобзирно клеветани и тако злочиначки гоњени као свети Атанасије. Трпељиво, са јасно усађеном истином и вером у себи, успео је да истраје до краја. Тек пред смрт проживео је један миран период, а потом се, 373. године упокојио. Мало пре смрти рукоположио је свог прејемника, епископа Петра.