Veruje se da se i sam ĐAVO PLAŠI ovog SVECA! Danas proslavljamo Svetog Atanasija, sve držite ČVRSTO ZATVORENO i ne ČINITE OVO!
Srpska pravoslavna crkva i njeni vernici danas slave Svetog Atanasija Velikog, čoveka koji se surovo progonjen zbog svoje neustrašive vere
Srpska pravoslavna crkva i njeni vernici danas slave svetog Atanasija Velikog, čoveka koji je uspeo da se odupre samom đavolu.
Veruje se da je Sveti Atanasije bio surovo progonjen zbog svoje neustrašive vere i karaktera. U jugoistočnoj Srbiji, njegova životna priča i danas živi kao legenda.
POKAJANJE, ISPOVESTI i SAMOKRITIKA NISU ISTO! Sveštenik Andrej Lorgus, rektor Instituta za hrišćansku psihologiju otkriva glavnu RAZLIKU
"Svaki DAN posmatrajte kao MALI ŽIVOT" - Mudre reči patrijarha Pavla koje svaki SRBIN treba da PROČITA - "Ne radite nikada OVO"
Veruje se da je Sveti Atanasije bio surovo progonjen zbog svoje vere i vrlina koje je zastupao. U narodnom predanju na jugu Srbije, o njemu se i danas priča kao o legendarnoj ličnosti koja je odolela đavolskim iskušenjima.
Prema predanju, Sveti Atanasije je bio izložen iskušenjima đavola, koji se prerušio u najlepšu devojku u pokušaju da ga odvrati od vere. Devojka je pokušavala da ga privuče da se odrekne Boga i pridruži obožavanju đavola. Međutim, Sveti Atanasije je prozreo ovu prevaru. Kako bi pokazala svoju moć, devojka je uskočila u mali ćup po zahtevu sveca. On je odmah zatvorio posudu i bacio je u more.
Legenda dalje priča da je ćup godinama plutao po moru sve dok ga nisu pronašli ribari. Kada su ga otvorili, devojka nije bila unutra, a sam čin postao je simbol Svetog Atanasija koji je odoleo đavolu. Ova priča odražava hrabrost i nepokolebljivost sveca u očuvanju svoje vere usprkos iskušenjima.
Sveti Atanasije Veliki, arhiepiskop aleksandrijski, rođen u Aleksandriji 296. godine, ima poseban značaj u hrišćanskoj tradiciji. Od ranog detinjstva posvetio se duhovnosti, a kao đakon arhiepiskopa Aleksandra učestvovao je na Prvom vaseljenskom saboru u Nikeji, gde je stekao ugled svojom učenošću. Njegov dan, 31. januar, obeležava se posebnim običajima koji odražavaju spoj verovanja i poštovanja prema ovom svetitelju u tradicionalnoj kulturi.
Običaji i verovanja
Običaji na dan Svetog Atanasija nose duboko ukorenjena verovanja koja se prenose kroz generacije. Po verovanju, kada zagrmi na dan Svetog Atanasija, đavo misli da je sam svetac u pokretu, te se uplaši i beži, uskačući u različite posude. Zato se tradicionalno smatra važnim držati sve posude čvrsto zatvorene kako bi se zaštitili od navodnih đavolskih intriga.
U nekim delovima Srbije, posebno među vodeničarima, postoji verovanje da đavoli vrebaju u virovima tokom Dana Svetog Atanasija. Zbog toga, čak i vodenice, koje inače ne rade svakog dana, izbegavaju rad na ovaj dan, jer se veruje da bi mogli privući zle duhove ili naići na neželjene događaje.
Prognanik
Doprineo je učvršćivanju pravoslavlja, a naročito pisanjem Simvola vere koji je na Saboru i usvojen. Atanasije je možda i jedan od najklevetanijih i najprogonjenijih svetitelja. Progonili su ga carevi Konstancije, Julijan i Valent, jeretik Arije i njegovi sledbenici, episkop Jevsevije Nikomidijski i mnogi drugi.
Malo je svetitelja koji su tako bezobzirno klevetani i tako zločinački gonjeni kao sveti Atanasije. Trpeljivo, sa jasno usađenom istinom i verom u sebi, uspeo je da istraje do kraja. Tek pred smrt proživeo je jedan miran period, a potom se, 373. godine upokojio. Malo pre smrti rukopoložio je svog prejemnika, episkopa Petra.