ДИЈАБЕТЕС, АСТМА: Гојазност у детињству - фактори ризика и погубне последице
Све чешћи проблем...
Гојазност деце постаје све већи проблем данашњице и сматра се озбиљним медицинским стањем.
Вишак килограма деце и адолесцената јесте забрињавајућ јер узрокује здравствене проблеме за које се сматрало да погађају само одрасле особе попут дијабетеса, високог крвног притиска и високог нивоа холестерола.
Кад бебе треба да пређу на чврсту храну и да ли одмах смеју да једу и јаја
ПРЕВАЗИЂИТЕ ОВЕ ФАЗЕ У БРАКУ И БИЋЕТЕ ЗАУВЕК ЗАЈЕДНО: Ови савети помажу да превазиђете КРИЗУ
ТРУДНОЋА ПОСЛЕ 35. ГОДИНЕ: 7 ОПАСНОСТИ о којима ти НИКО није ПРИЧАО!
Према многим истраживањима, гојазна деца су касније у животу гојазне особе, а нарочито ако су оба или један од родитеља гојазни. Овакво стање код деце може довести до нижег самопоштовања и депресије.
Досадашња истраживања показала су да је једна од најбољих стратегија за смањење гојазности боља, квалитетнија и здравија исхрана и више физичких активности на дневном нивоу које важе за целу породицу.
Лечење гојазности као и њена превенција код деце је веома важна јер се тиме штити здравље детета, како у садашњости тако и у будћности.
Нису сва деца са вишком килограма гојазна. Нека деца имају крупнију грађу па изгледају гојазно. Такође, деца различито носе масне наслаге у различитим фазама развоја па не мора да значи да је сама килажа проблем. Индекс телесне масе (БМИ) даје смернице тежине у односу на висину, али код детета треба узети у обзир и графикон раста, па тек тада констатовати евентуални проблем гојазности и ризике по здравље детета.
Узроци гојазности код деце су познати, почев од премало физичких активности до превише уноса нездравих калорија кроз храну и пиће. Такође, генетски и хормонски фактори могу доста утицати на гојазност детета.
- Ризик за гојазност код деце обично није један фактор већ комбинација више њих, а најчешћи су:
- исхрана – брза храна, грицкалице, чоколадне посластице и слатки и газирани напици – проверени кривци за гојазност
- физичка неактивност – превише гледања телевизије и компјутера и видео-игрица у седећем положају, а премало физичке активности и вежбања да би се утрошиле калорије. Последица таквог стања је гојазност.
- наследна гојазност – породични гени су у великој мери неизбежни фактор гојазности
- психолошки фактор – честа појава гојазности је и код особа са проблемима емотивне природе, депресије и стреса, како личног тако и у породици, а то их обично и нагони на унос превише хране у организам
- социјално-економски фактори – мала и често ограничена примања ограничавају и избор хране па се често дешава да се деца из таквих породица хране јефтином, брзом храном, висококалоричном храном са превише соли и штетних масти.
Истраживање наводи и могуће здравствене компликације код деце због гојазности:
- дијабетес типа 2
- метаболички синдром
- високи холестерол и крвни притисак
- астма
- поремећај спавања
- безалкохолна болест масне јетре
Деца разведених родитеља чешће лажу: Разлог за то ће вам сломити срце
ШЕСТ МЕСЕЦИ ПРЕ ТРУДНОЋЕ, БИТНО ЈЕ ЈЕДНО! Ако покушавате да добијете бебу, јако је важно да ово знате
У ОСМОМ МЕСЕЦУ ТРУДНОЋЕ: Николина Ковач показала завидну фигуру - права згодна мама! (ФОТО)
На крају се наводе и социјално-емоционалне компликације од гојазности код деце: веома ниско самопоштовање и у честим случајевима злостављање, задиркивање и малтретирање од друге деце. У таквим случајевима често се јавља и депресија.
Проблеми са учењем и понашањем такође су присутни код гојазне деце јер таква деца имају тенденцију ка слабијим социјалним вештинама и вишим степеном анксиозности у односу на другу децу.
Све наведено је позив родитељима да на време обрате пажњу на исхрану своје деце, њихове активности и ако постоји проблем, благовремено реагују.