Ево шта је НАЈВАЖНИЈЕ У ПРИПРЕМИ СЛАВСКОГ КОЛАЧА - Домаћица га меси у кући, али битно је испоштовати и ово правило
Спремите га са пуно љубави и у добром расположењу!
Почела је сезона слава, а оно што обележава сваку су колач, жито и свећа, који су први и основни симболи сваке славе и обавезни у сваком домаћинству које прославља.
Неке домаћице купују славски колач, али поента свега је да га умесите саме и то у свом дому где ћете и славити. Пожељно је да домаћица том приликом буде ведра и расположена. Колач се припрема дан пре славе у љубави и добром расположењу, да би тако било и за славу и током године.
Ове године биће доста и посних и мрсних слава у завистности од тога да ли се обележавају у среду и петак (посне) или осталим данима када је трпеза мрсна. Какав год да је код вас случај користите у припреми колача неке од основних намирница, а то су брашно, вода и квасац који се могу користити и за мрсну и за посну славу.
Потребни састојци:
- брашно (тражите одговарајуће за хлеб)
- уље
- со
- шећер
- квасац
- вода
Припрема колача:
Одвојити три чаше млаке воде, кашичицу шећера, шољицу уља и парче квасца (половина паковања). Све то помешати и оставити да проври у једној посуди. Када проври у ту смесу додати кашичицу соли и почети са додавање брашна. Замесити тесто да буде мекано и лепљиво. Оставити га затим да одстоји и надође. Када надође, извадити га из посуде на брашњаву површину и добро премесити. Оставити тесто поново да одмори. Када нарасте, преместити га у науљену, дубоку шерпу за печење.
Када поставите колач у шерпу користите модлу за колач која се утисне у тесто како би на њему остали симболи крста.
Пеците све док се не ухвати кора, отпирлике сат времена, затим га извадите из шерпе и пеците још минимум пола сата на равној површини и умеренијој температури. Печен је када осетите да је доста лакши него када сте га извадили из шерпе. Овако печен хлеб оставите да одмори и док је врућ премажите уљем за хрскаву кору.