Evo šta je NAJVAŽNIJE U PRIPREMI SLAVSKOG KOLAČA - Domaćica ga mesi u kući, ali bitno je ispoštovati i ovo pravilo
Spremite ga sa puno ljubavi i u dobrom raspoloženju!
Počela je sezona slava, a ono što obeležava svaku su kolač, žito i sveća, koji su prvi i osnovni simboli svake slave i obavezni u svakom domaćinstvu koje proslavlja.
Neke domaćice kupuju slavski kolač, ali poenta svega je da ga umesite same i to u svom domu gde ćete i slaviti. Poželjno je da domaćica tom prilikom bude vedra i raspoložena. Kolač se priprema dan pre slave u ljubavi i dobrom raspoloženju, da bi tako bilo i za slavu i tokom godine.
Ove godine biće dosta i posnih i mrsnih slava u zavistnosti od toga da li se obeležavaju u sredu i petak (posne) ili ostalim danima kada je trpeza mrsna. Kakav god da je kod vas slučaj koristite u pripremi kolača neke od osnovnih namirnica, a to su brašno, voda i kvasac koji se mogu koristiti i za mrsnu i za posnu slavu.
Potrebni sastojci:
- brašno (tražite odgovarajuće za hleb)
- ulje
- so
- šećer
- kvasac
- voda
Priprema kolača:
Odvojiti tri čaše mlake vode, kašičicu šećera, šoljicu ulja i parče kvasca (polovina pakovanja). Sve to pomešati i ostaviti da provri u jednoj posudi. Kada provri u tu smesu dodati kašičicu soli i početi sa dodavanje brašna. Zamesiti testo da bude mekano i lepljivo. Ostaviti ga zatim da odstoji i nadođe. Kada nadođe, izvaditi ga iz posude na brašnjavu površinu i dobro premesiti. Ostaviti testo ponovo da odmori. Kada naraste, premestiti ga u nauljenu, duboku šerpu za pečenje.
Kada postavite kolač u šerpu koristite modlu za kolač koja se utisne u testo kako bi na njemu ostali simboli krsta.
Pecite sve dok se ne uhvati kora, otpirlike sat vremena, zatim ga izvadite iz šerpe i pecite još minimum pola sata na ravnoj površini i umerenijoj temperaturi. Pečen je kada osetite da je dosta lakši nego kada ste ga izvadili iz šerpe. Ovako pečen hleb ostavite da odmori i dok je vruć premažite uljem za hrskavu koru.