Ако носите ХРАНУ И ПИЋЕ на море, можете ЛОШЕ ПРОЋИ: Ево шта је добро да понесете, а шта ће вам НАПРАВИТИ ПРОБЛЕМ
Уколико сте планирали да на мору мало роштиљате и из Србије понесете неколико килограма меса за ову активност, било би добро да одустанете
Пун гепек хране, ручни замрзивач и кесе са "храном за успут" су традиционални елементи које српски путници носе на летовања.
Поред тога што вам веома лако могу све одузети на царини, постоји и велики број здравствених проблема који могу настати због тога.
АКО ПУТУЈЕТЕ У ГРЧКУ ОВО МОРАТЕ ЗНАТИ: Ево какве су цене у омиљеном српском летовалишту
ЛЕТУЈТЕ У КОМШИЛУКУ ЗА САМО 25Е: Ово су НАЈЈЕФТИНИЈА ЛЕТОВАЛИШТА од којих вас дели само неколико сати вожње, а праве су рајске оазе
Када је у питању храна, мора се брижљиво водити рачуна о томе шта једемо, колико једемо, али и како одржавамо ту храну у свежем и јестивом облику.
Млечни производи су кратког рока трајања и осетљиви на високе температуре, услед којих би могло доћи до кварења.
Последице конзумирања покварене хране могу бити тровање храном, које зна бити јако непријатно. Не бисте волели да летовање проведете у грозници, температури, повраћању и проблемима са дијарејом. Тако бисте то избегли, избегавајте за почетак да носите млечне производе од куће, како се не би покварили у путу.
Јаја су, такође, проблематична што се тиче кварљивости, као и други облици хране који садрже (трагове) јаја. Мајонез је један од тих проблематичних додатака јелу. И млечне производе и јаја можете купити у маркетима било где у иностранству по прихватљивим ценама.
Воће и поврће које носите у свежем облику имају тенденцију да иструле и тако не само покваре ваш стомак, него и ваше и путовање оних који са вама путују (непријатан мирис трулог воћа и поврћа свакако није нешто што обрадује путнике у аутобусу или аутомобилу).
Наши људи имају обичај да од куће понесу кувана јела.
Ово би могло бити одлично решење када бисте путовали пет-шест сати. Међутим, пут до мора често траје и до двадесет сати (колима, возом или аутобусом). Сарма сјајно мирише првих неколико сати, али услед високих температура и дужег времеснког периода вожње – нисмо баш тако сигурни да је тако.
Шта понети од хране на море?
Када будете размишљали о томе шта понети на море од хране, најпре се распитајте о законима о уносу хране преко границе које прописује држава у коју идете на летовање. Поједине државе имају посебна правила о избору и количини намирнице која може да се унесе у државу, те је ово прво што треба да проверите па тек онда да кренете у куповину хране за море.
Дакле, бирајте храну која се неће покварити, али и храну која захтева брзо спремање. Нисте дошли на море да бисте пола дана провели у кухињи кувајући ручак већ да се одморите.
- Храна која има дужи век трајања
- Конзервирана готова јела
- Тестетнине
- Супе из кесице
- Туњевине
- Паштете
- Грицкалице
- Слаткиши