Има ДВЕ ГОДИНЕ и још увек НЕ ПРОГОВАРА? Када је време за бригу и стручњака?
Обратите пажњу!
Ваш малишан има две године и још увек не успева да "спаја" појмове у једноставне реченице, попут "Марко хоће", "Дај то" и сл?
У ШЕСТОМ ЈЕ МЕСЕЦУ: "Стално ми се повраћало" Ана Бебић проговорила о трудничким мукама!
Коначно објашњење: Како и зашто одрастање "брише" блискост између браће и сестара
Каква мајка, таква ћерка: "Стално позира и тражи да фоткамо селфије"
Да ли треба да се забринете да је ваше дете сабије развија? Или заправо треба да се радујете јер клинци који касно проговоре израсту у генијалце, како тврде неки стручњаци?
Заправо, ни једно, ни друго. Већ двеста година уназад се истражује теорија да је успорени развој говора показатељ генијалности код детета.
Заправо, научници тврде да чак 20 одсто деце спада у групу “каснопроговарача”, а под којом се свраствају малишани узраста од две године која активно користе мање од 50 речи, који још увек не умеју да саставе једноставније реченице попут "Волим маму", "Дај ми храну" и сл.
Такође, истраживања су показала и да чак 70 одсто ове групе “каснопроговарача” чине дечаци. Зашто они "касне"?
Стручњаци кажу да дечаци заиста проговарају касније, али разлика између њих и девојчица је минимална свега пар месеци.
Узрок је најчешће претерана употреба технологије (телевизије, компјутера, телефона) у раном узрасту која доводи до благог "поремећаја" у развоју говора.
Такође, често се дешава и да дете не говори разумљиво и разговетно, већ комбинује речи склопљене од матерњег и језика с којим се сусреће путем технологије (енглески најчешће). Тако клинци прибегавају једноставнијем и практичнијем решењу, а то је да све што им потребно покажу прстом.
У нашем народу постоји духовито објашњење због чега нека деца дуго не проговоре - зато што "немају примедби"!
Стручњаци, пак, кажу да уколико дете није проговорило до своје друге године, потребно га је одвести код логопеда који ће утврдити да ли постоји потреба за терапијом.