Изаберите најбоље за бебу: Једнократне или памучне пелене?
Најчешћа недоумица.
Тек што смо почели да се навикавамо на једнократне, комфорне пелене, лаке за коришћење и увек доступне, и почели да зановетамо од ког произвођача су квалитетније, боље... стручњаци нам унесоше забуну.
Кажу да је у питању здравље детета, а и удобније је у памучним пеленама. Шта сада препоручити? Учини вам се да је ово крајње једноставно питање, али...
ПОТЕНЦИЈАЛНИ АГРЕСИВЦИ: Родитељи, обратите пажњу на садржај ТВ програма, ОВО може да УТИЧЕ на ДЕТЕ!
ОВАКО МОРАШ ДА РЕАГУЈЕШ: Уколико ТВОЈЕ ДЕТЕ МЕСЕЧАРИ ово треба да знаш! Битно је да РЕАГУЈЕШ на овај начин!
ПРОЛАЗИ КРОЗ НАЈТЕЖИ ПЕРИОД У ЖИВОТУ: Анђелини две ћерке завршиле у болници - Морале ХИТНО на операцију
Сматра се да су памучне пелене здравије и пријатније за ношење. Израђене су од 100 одсто природног материјала - памука, који добро упија течност, а такође омогућава кожи ваше бебе да несметано дише, чиме се спречава прегревање коже.
Употребом платнених, памучних пелена, скоро у потпуности избегавате ризик од пеленског осипа. Оне су меке при додиру са осетљивом кожом, пропуштају ваздух и дозвољавају вентилацију коже, што потпомаже испарење продуката мокраће.
Једнократне пелене упијају велику количину течности, па су бебе дуже у истој пелени, што је нездраво, због бројних хемикалија које се налазе у њој и мокраће која дужим стајањем иритира кожу.
Када говоримо о платненим пеленама, које су направљене по узору на једнократне пелене са дрикерима и чичком, потребно је око 15 до 25 пелена. Универзалне су величине и могу да се користе практично од рођења па до краја ношења пелена. Подешавајући дрикери и чичак омогућавају да скраћујете њихову дубину и ширину.
Уз ове пелене се користе заштитне гаћице, а њих вам је потребно два до четири комада. Улошци нису неопходни, али добро дођу ноћу, или код деце која доста често и обилно пишке. За ту сврху могу да вам послуже и обичне тетра памучне пелене (пресавијене неколико пута).
Ако мислите да су вашој беби потребни улошци, довољно вам је за почетак 10-15 комада. Уколико се користе искључиво тетра пелене за повијање, потребно је од 50 лети до 80 зими, шведских око 10 до 15 пари, а заштитних око три комада.
Уколико сте спремни на жртву скоро свакодневног, не баш пријатног прања пелена, дефинитивно ћете уштедети доста новца, јер су памучне пелене значајно јефтиније од једнократних.
Суперапсорбујуће хемикалије, које се налазе у једнократној пелени, у додиру са водом се претварају у гел, што често изазива алергијску реакцију. Направљене су да упијају течност, па беба не осећа када је мокра.
У платненој пелени ће то да осети и на неки начин покуша да вам стави до знања да је време да се пелена промени. Тиме дете постаје свесно својих физиолошких функција и повезује их са последицом, па се и раније одвикне од пелена.
Нема сумње да пелене за једнократну употребу захтевају мање муке. Када се ваша беба упишки или укаки, само скинете и баците пелену. Због трачица које се налазе са стране, много их је лакше стављати и скидати од памучних пелена. Платнене пелене ћете морати сами да перете, а смрад, нарочито пошто ваша беба почне да једе чврсту храну, може да буде неиздржив.
Такође, пелене за једнократну употребу мање цуре него платнене (наравно, уколико их редовно мењате). Тако да, ако ваша беба носи једнократне пелене, ређе ћете морати да јој мењате комплетну гардеробу, чаршаве у кревецу, или на вашем кревету.
Једнократне пелене се користе према тежини бебе и дању се мењају свака два сата.
Без обзира што сваки родитељ има своје приоритете (практичност, комфор, цена, удобност...), ипак му је најважније здравље његове бебе.
Пеленска регија код новорођенчади и малих беба је посебно осетљиво и захтевно подручје, и зато нега и хигијена морају да буду прилагођене овим посебностима и специфичностима. У супротном, може доћи до појаве пеленског осипа.
Вратимо се навикама наших родитеља: Шаљимо децу да се играју напољу!
А још јуче је била тако дивно дете: "Борба за моћ" између родитеља и тинејџера
ИПАК ЈЕ МОГУЋЕ: 5 трикова уз које ће вас дете послушати, шта год да кажете!
НАЈВЕЋА ЉУБАВ: Водитељка Слагалице објавила слику са тромесечним сином - неодољив је! (ФОТО)
Препознајте их на време: Први знаци поремећаја понашања код деце