Могу изазвати БУБУЉИЦЕ И БОРЕ - Јастучнице морате редовно прати, ево колико често, а овако ћете изабрати тканину која је добра за кожу
Ставка на коју многи не обраћају пажњу, а полице су им пуне козметике за негу коже. Чиста постељина, али и адекватна тканина од које је направљена такође праве велику разлику.
Иако не изгледају као да је време да их замените, јастучнице могу брзо да постану прљаве. Према речима дерматолога, потребно је да их заменимо најмање једном недељно.
-Мислим да јастучнице, баш као и постељину, треба мењати најмање једном недељно - каже др Ксенија Кобетс, директорка козметичке дерматологије - пише Реал Симпле.
„Међутим, ако се више знојите или ако вам се коса брзо масти, можда ћете морати да је мењате чешће, на свака 2 до 3 дана.“
Свилене јастучнице спречавају боре?
Одговор је да ипак свилене јастучнице позитивно делују на настанак бора, односно могу да смање њихово појављивање.
-Глатка површина са врло малим трењем значи мање натезања коже него код традиционалне памучне јастучнице. Добијамо згњечене боре ако спавамо на боку или лицу, тако да их можемо добити мање када спавамо на свили - каже Нилом Шулцом, дерматолог из Њујорка, пише Good Хоусекеепинг.
Студије показују да трење од окретања може да изазове наборе на кожи, али свиленкаста глатка површина делује на то да дугорочно смањи тај ефекат, преноси Б92.
У наставку сазнајте како да изаберете боју постељине.
Црвена постељина
Црвена је боја повезана са смелошћу, енергијом, страшћу и завишћу. Када се користи у постељини, може изазвати различите емоције, посебно током спавања. С друге стране, може изазвати осећај туге и беса, што може отежати заспати. Препоручује се да избегавате црвену постељину ако желите да се осећате мирно током спавања.
Такође, према Медицал Даили, црвена постељина може привући стенице јер се "спава" са њом. Због тога се препоручује да изаберете жуту или зелену постељину како бисте избегли проблеме са стеницама.
Љубичаста постељина
Љубичаста подстиче осећај креативности и мистерије, што може бити непожељно ако се користи у облику постељине. Повезује се са духовношћу и интроспекцијом, што може пореметити сан и чак довести до ноћних мора.
Алтернатива може бити пастелно љубичаста или боја лаванде, која смирује емоције, пише Дом и десигн.
Бела постељина
Бела је увек контроверзна боја у кућној декорацији јер, иако је савршена као основа, прекомерна употреба може учинити да простор изгледа досадно и стерилно. Не препоручује се за постељину јер може утицати на ниво мелатонина, хормона који регулише ритам сна. Бела постељина може преварити мозак да помисли да је дан, што отежава да заспите или да се пробудите. Иако бела има позитивне асоцијације, она такође може изазвати негативна осећања хладноће и безличности.
Црна постељина
Црна је мистериозна и моћна боја, али у складу са значењима боја, може донети негативне емоције попут туге и застрашивања. Црна постељина може створити атмосферу мистицизма, софистицираности и смелости, али истовремено може пореметити ритам сна и изазвати негативне емоције.
Уместо постељине, можете користити црну боју у комаду намештаја или као украсни детаљ да буде у позадини.
Браон постељина
Неутрални тонови постали су популарни у свету минималистичког дизајна ентеријера. Међутим, тамносмеђа постељина може изазвати негативне емоције и отежати добар сан.
Препоручљиво је избегавати тамно браон постељину и уместо тога користити нијансе браон које се комбинују са плавим тоновима или користити браон као боју позадине за намештај.