Mogu izazvati BUBULJICE I BORE - Jastučnice morate redovno prati, evo koliko često, a ovako ćete izabrati tkaninu koja je dobra za kožu
Stavka na koju mnogi ne obraćaju pažnju, a police su im pune kozmetike za negu kože. Čista posteljina, ali i adekvatna tkanina od koje je napravljena takođe prave veliku razliku.
Iako ne izgledaju kao da je vreme da ih zamenite, jastučnice mogu brzo da postanu prljave. Prema rečima dermatologa, potrebno je da ih zamenimo najmanje jednom nedeljno.
-Mislim da jastučnice, baš kao i posteljinu, treba menjati najmanje jednom nedeljno - kaže dr Ksenija Kobets, direktorka kozmetičke dermatologije - piše Real Simple.
„Međutim, ako se više znojite ili ako vam se kosa brzo masti, možda ćete morati da je menjate češće, na svaka 2 do 3 dana.“
Svilene jastučnice sprečavaju bore?
Odgovor je da ipak svilene jastučnice pozitivno deluju na nastanak bora, odnosno mogu da smanje njihovo pojavljivanje.
-Glatka površina sa vrlo malim trenjem znači manje natezanja kože nego kod tradicionalne pamučne jastučnice. Dobijamo zgnječene bore ako spavamo na boku ili licu, tako da ih možemo dobiti manje kada spavamo na svili - kaže Nilom Šulcom, dermatolog iz Njujorka, piše Good Housekeeping.
Studije pokazuju da trenje od okretanja može da izazove nabore na koži, ali svilenkasta glatka površina deluje na to da dugoročno smanji taj efekat, prenosi B92.
U nastavku saznajte kako da izaberete boju posteljine.
Crvena posteljina
Crvena je boja povezana sa smelošću, energijom, strašću i zavišću. Kada se koristi u posteljini, može izazvati različite emocije, posebno tokom spavanja. S druge strane, može izazvati osećaj tuge i besa, što može otežati zaspati. Preporučuje se da izbegavate crvenu posteljinu ako želite da se osećate mirno tokom spavanja.
Takođe, prema Medical Daili, crvena posteljina može privući stenice jer se "spava" sa njom. Zbog toga se preporučuje da izaberete žutu ili zelenu posteljinu kako biste izbegli probleme sa stenicama.
Ljubičasta posteljina
Ljubičasta podstiče osećaj kreativnosti i misterije, što može biti nepoželjno ako se koristi u obliku posteljine. Povezuje se sa duhovnošću i introspekcijom, što može poremetiti san i čak dovesti do noćnih mora.
Alternativa može biti pastelno ljubičasta ili boja lavande, koja smiruje emocije, piše Dom i design.
Bela posteljina
Bela je uvek kontroverzna boja u kućnoj dekoraciji jer, iako je savršena kao osnova, prekomerna upotreba može učiniti da prostor izgleda dosadno i sterilno. Ne preporučuje se za posteljinu jer može uticati na nivo melatonina, hormona koji reguliše ritam sna. Bela posteljina može prevariti mozak da pomisli da je dan, što otežava da zaspite ili da se probudite. Iako bela ima pozitivne asocijacije, ona takođe može izazvati negativna osećanja hladnoće i bezličnosti.
Crna posteljina
Crna je misteriozna i moćna boja, ali u skladu sa značenjima boja, može doneti negativne emocije poput tuge i zastrašivanja. Crna posteljina može stvoriti atmosferu misticizma, sofisticiranosti i smelosti, ali istovremeno može poremetiti ritam sna i izazvati negativne emocije.
Umesto posteljine, možete koristiti crnu boju u komadu nameštaja ili kao ukrasni detalj da bude u pozadini.
Braon posteljina
Neutralni tonovi postali su popularni u svetu minimalističkog dizajna enterijera. Međutim, tamnosmeđa posteljina može izazvati negativne emocije i otežati dobar san.
Preporučljivo je izbegavati tamno braon posteljinu i umesto toga koristiti nijanse braon koje se kombinuju sa plavim tonovima ili koristiti braon kao boju pozadine za nameštaj.