НАВИКЕ СИРОМАШНИХ: Због овога сте константно ШВОРЦ, држите ПОД КОНТРОЛОМ свој новчаник уз помоћ ових савета
Ево како се извући из "зачараног круга" финансијске нестабилности
Све у вези с новцем може да буде тешко - сем трошења! Тешко га је зарадити, тешко уштедети, а тешко и увећати. Нажалост, неке навике додатно могу да уведу човека у циклус сталних финансијских потешкоћа.
"Јао, где ми је ПАСОШ, нисам га спаковао!": Доносимо СПИСАК неопходних ствари за пут, никако немојте да заборавите да понесете ово
ЛЕТОВАЊЕ ЗА СВАЧИЈИ ЏЕП: Ово су најприступачнија летовалишта на БУГАРСКОЈ РИВИЈЕРИ, смештај и храна су ЈЕФТИНИЈИ НЕГО КОД НАС
Стручњаци кажу да о новцу треба стално учити, а нарочито треба држати под контролом лоше навике у вези с њим.
Прва се односи на дисциплину трошења, а нарочито треба пазити на ситне трошкове који се временом нагомилавају. Паклица цигарета, наручен ручак уз "доставу", све то не изгледа као велики новац ако се посматра само дан или два. Међутим, ако помножите цену ручка са 22 радна дана у месецу, добићете значајнију суму. Јело спремљено код куће је знатно јефтиније, а и здравије. Рачуница трошкова за цигарете је још јаснија.
Друга навика која утиче на финансијске проблеме је лоша радна дисциплина. Често се људи баве пословима на којима је могуће више зарадити или добити нове клијенте, али те прилике не искористе. Касне са роковима, не пружају довољан квалитет, стално морају да одговарају на рекламације, па тако губе додатно време и зараду. Уз то, такве ће ретко ко препоручити, па ће прилив нових послова бити све лошији.
Трећа лоша навика је "тапкање" у месту у послу, тако се смањује способност зарађивања. Они који се задржавају на лоше плаћеним пословима немају начин да увећају зараду.
То важи за оне који не уче нове вештине, не овладавају новим знањима, не упознају нове материјале. Увек више могу да зараде они који умеју да створе производе или пруже услуге које су нове и тражене, и то на квалитетан начин, у договореном року.
Уз ове навике и понашање, треба обратити пажњу и на импулсивне куповине, одложена плаћања, недостатак штедње. Увођењем таквим промена, смањује се ризик живота "од плате до плате".