ОДМАХ ПРЕСТАНИТЕ! Родитељи често ОВО ускраћују деци, а не знају да тако спречавају њихов развој
Дозволите деци да кувају са вама - на тај начин подстичете њихов развој и учење многих области!
Па шта ако умаже и себе и вас и кујну? Опраћете! Деца обожавају да „петљају“ у кухињи и то задовољство им не треба ускратити (иако вама прави посао) јер има двоструку корист: ем се дете учи самосталности, ем развијате његову креативност.
На страну осмех и цика од среће!
Психолози кажу да сваки узраст подразумева одређене кулинарске вештине и то овим редоследом:
Од треће до шесте године клинци могу да перу намирнице, да сервирају и да распреме сто. Укључите их у кување тако што ће вам додавати састојке, а нека једноставнија јела и теста могу и сами да мешају. Сад већ могу да обликују тесто, да припреме подлоге за печење...
Од шесте до десете године нека вам читају рецепте и помажу у мерењу састојака, нека направе списак потребних намирница и да користе миксер. Од десете до 13. године већ су способни да сами припреме једноставна јелау, да користе микроталасну рерну и шпорет, да рендају, сецкају...
Тинејџери су већ сасвим посебна категорија јер њих углавном хормони ометају да се баве било чиме осим сами собом. Али, уз мало креативног и мудрог подстерка, можете да их заинтересујете да сами осмисле свој оброк или клопу коју ће сервирати на журки или неком посебном приликом. Можете их, рецимо, задужити да једном недељно направе вечеру за целу породицу (CARNEX Смазалице пужићи болоњезе су одличан и лак избор који обожавају и деца и одрасли).
Портал "Кидс Cooking Ацтивитес" објавио је детаљни списак вештина које дете стиче кувајући:
- Математику - бројање, облици, мере
- Решавање проблема
- Хемија и наука - разумевање како се храна мења током процеса кувања
- Географија - са ког су поднебља намирнице и зашто су тамо распростањене
- Лекције из културе - како се хране људи широм света
- Лекције из историје - како су се људи хранили у прошлости
- Лекције из области здравља, а посебно важност здравих намирница и чистоће
- Креативност
- Развијање моторике кроз мерење, наливање, сецкање...
Психолог Ана Мирковић сугерише родитељима да своју децу подрже у првим кулинарским корацима.
-Један од најбољих начина да их осамосталимо у кухињи јесте да им не дајемо задатке, већ да делегирамо одговорности.Тако што ћемо им дати могућност да сами ураде оно што могу, без да их стално надгледамо и опомињемо, указујемо шта не ваља и шта може боље. Увек могу боље, баш као што и одрасли све могу боље. Важно је да похвалимо сваку њихову иницијативу да нешто ураде сами, наградимо осмехом и бодрењем сваки продукт њиховог самосталног рада.
И, не заборавите: важна је прича. Осмислите неке лепе авантуре са забавним и веселим ликовима. У ТОМ ВАМ МОГУ ПОМОЋИ Смазалице Жабица и Панда, неодољиви јунаци сваке породичне вечере, ужине или доручка. ВАЖНО ЈЕ ДА ЗА ПРВА ИСКУСТВА У КУХИЊИ ОДАБЕРЕТЕ ОНЕ произвођаче чији производи садрже квалитетне састојке. CARNEX-ov СМАЗАЛИЦЕ програм прилагођен је дечјим потребама и афинитетима и баш зато су идеалне за прве кораке малишана у кухињи.
За мале и велике пробирљивце и њихове кул маме, Смазалице могу постати одлични партнери у грађењу самосталности детета, а маме могу предахнути и одахути јер ова линија производа не садржи адитиве, конзерванс и вештачке боје.
Паштетица, виршлица или пужићи болоњезе? Свако кување је лакше кад имаш с ким да се играш. А за умазан под и исфлекану мајицу-лако ћемо. Важан је осмех.