Никако немојте да ЗАБОРАВИТЕ ОВЕ ОБИЧАЈЕ за БОЖИЋ! Свештеник подсећа да ЦЕЛА ПОРОДИЦА сем једног ЧЛАНА мора ићи на ЛИТУРГИЈУ!
Божић, празник који се слави 7. јануара према Јулијанском календару, доноси православним верницима врхунац радости и духовне радости. У данима пред Божић, домови постају топли домови љубави и припрема за свечану трпезу која окупља породицу. Бадњи дан, дан пред Божић, означава време када се послови завршавају, а пажња се усмерава на духовне припреме. Литургије се често служе у поноћ у градовима, док се у селима обављају ујутру. Трпеза за Божић често укључује печеницу, симболизујући богатство и радост овог посебног празника. Традиционално, трпеза се не расклања три дана како би се обележила сва три дана Божића.
Божић, који се прославља 7. јануара према Јулијанском календару, представља врхунац радости за православне вернике. Овај најважнији хришћански празник доноси са собом не само духовну радост већ и низ прелепих обичаја и традиција које чине срце породичних окупљања и заједништва.
У данима који претходе Божићу, домови православних верника постају оазе топлине, љубави и припрема за свечану трпезу која ће бити обасјана бљеском свећа и радости заједничког славља.
Нашим ПРЕЦИМА није требала ВРЕМЕНСКА ПРОГНОЗА! Уочи БОЖИЋА урадите ово са ГЛАВИЦОМ ЛУКА и знаћете какво нас ВРЕМЕ очекује у ЦЕЛОЈ години!
ЗАБОРАВЉЕНИ БОЖИЋНИ ОБИЧАЈИ НАШИХ ПРЕДАКА - Гатате ли уз ДЕСНУ ПЛЕЋКУ ПРАСЕТА, претите ли СЕКИРОМ ВОЋУ и спремате ли БОЖИЋНИЦУ за СИМПАТИЈУ?
Бадњи дан, дан пред Божић, означава време када многи људи журе да заврше све послове како би дочекали најрадоснији православни празник. У складу са црквеним правилима и обичајима, Бадњи дан је време одмора и припреме за свечано вече Божића. Црквена традиција често се преплиће са народним обичајима, а свештеници често дају смернице како исконски и истински прославити овај посебан дан.
Према црквеним правилима, Бадњи дан је дан поста, када се верници уздржавају од конзумирања месних производа. Такође, ово је дан када се сви послови требају завршити, а пажња се усмерава ка духовним припремама за Божић. Литургијске службе у цркви посебно су свечане, а верници присуствују Божићном посту како би ојачали своју духовну везу са празником.
- Ујутру пре изласка сунца треба да се заложи ватра и тражи се положајник. Положајник треба да буде неко из родбине или фамилије, треба да буде, по обичају, мушко дете, да прочита Оче наш, а када се заложи ватра да узме једно дрво и проџара. Каже се: "Колико варница, толико парица, толико оваца..." Све за напредак у кући мушке дечице и генерално за напредак дома. После тога би требало да се иде у цркву на литургију - објашњава јереј Живан Митровић.
На Бадњи дан, православни верници припремају се за свечану литургију која се у градовима често служи у поноћ, стварајући атмосферу чаролије и ишчекивања Божића. Ова поноћна служба сматра се врхунцем духовног искуства.
Села, са својим мирним ритмом живота, дочекују јутарњу литургију на Бадњи дан. Верници се окупљају у сеоским црквама, где свештеници предводе литургију, призивајући благослов и радост Божића. У многим селима, ова литургија је прилика за заједништво, окупљање породица и комшија како би заједно прославили празник.
- Требало би да иду сви укућани сем домаћице, а ако су постили и да се причесте. Она остаје кући, меси чесницу, у коју би требало да се стави новчић један, кукурз, гранчица бадњака... Негде стављају и со за стоку, али све зависи од места до места.
Када се породица врати са литургије, доручкује се или руча, у зависности где се и када служи литургија.
- Седну сви, помоле се Богу, преломи се чесница. Онај ко добије новчић, каже се да је те године газда куће... Али то су народни обичаји, нису црквени - каже свештеник.
Трпеза не би требало да се расклања три дана
- Може се допуњавати, али се не сме склањати јер је Божић три дана. Та три дана се не чисти у кући ништа. Зато се на Бадњи дан се све почисти и спреми, како у кући, тако и код стоке, уколико се породица бави њеним узгојем - појашњава.
Први дан Божића је породични празник.
- То је дан када породица треба да буде на окупу. Да руча заједно, да се исприча, то су јединствени празници када би требало да породица буде на окупу и јединствена. Какво је ово тешко време, не стиже нико никога да види, ни да поприча. Други дан могу људи да иду у посете. У Банату се, на пример, иде кумовима у поесту и носе поклони - каже јереј.
Устаљен је обичај да се на трпези служи печеница
Различите су традиције на божићној трпези, али чесница се сматра обавезним делом празничног стола. Остали избори зависе од преференција домаћице и укуса породице, с тим да постоји један занимљив обичај који сугерише да на Божић није препоручљиво конзумирати месо живине.
Традиционално, на Божић се препоручује послуживање прасетине или јагњетине, док се избегава месо пилетине, ћурке или патке. Ово веровање произлази из симболике пернате живине, која се тумачи као симбол назадовања због тога што ове птице бацају земљу иза себе.
Вредно је напоменути да је у Србији, за време Божићног празника, печеница често присутна на трпези. Обичај ритуалног клања прасета за печеницу често се спроводи два дана пре Божића, на Туциндан. Овај обичај, иако има паганске корене, постао је део православне традиције уз благослов Цркве, која га оправдава након Божићног поста од 40 дана. Тако, јака и мрсна храна постаје добродошла после периода поста, додајући богатство укуса и славља празничном столу.