Да ли ЖЕНА може да преузме КРСНУ СЛАВУ? Ево шта се дешава ако у кући нема мушких потомака, многи ГРЕШЕ око једног ЦРКВЕНОГ обичаја
Шта се дешава ако отац преда сину славу? Да ли треба и даље он да је слави до своје смрти?
Вековима се крсна слава преносила са оца на сина, а тај обичај и данас је присутан код нас.
Свети архијерејски сабор је, 1985. године, донео и једну одлуку, да "кад се син одвоји у посебно домаћинство, поготово кад се ожени, дужан је да прославља крсно име, без обзира на то што га отац слави у старом дому“.
Јесмо ли све ОБИЧАЈЕ ЗАБОРАВИЛИ? Деда Станоје нас подсећа како СЛАВА ТРЕБА ДА СЕ СЛАВИ - "Нико више НЕ ЗНА како се БОГОРАДА док се ЛОМИ КОЛАЧ"
Нутриционисткиња Ивана саветује како да задржите ВИТКУ ЛИНИЈУ у периоду СЛАВА - Посебно упозорила на ГАЗИРАНА пића
- Будући да је крсна слава празник "Мале цркве", то јест породице, то и најмања породица треба да је слави. Кад се син одвоји у посебно домаћинство, поготово кад се ожени, дужан је да прославља крсно име, без обзира на то што га отац слави у старом дому - овако саборска одлука гласи.
Из ове одлуке је сасвим јасно да, ако отац преда сину крсну славу и син почне да је слави у свом стану, отац и даље наставља да слави крсну славу у старом дому.
На сајту Светосавље стоји и савет свештеног лица, шта се дешава у случају да отац не жели да преда славу сину.
- Ако би отац одбио или не би хтео “предати” Славу, синови треба да се обрате свештенику у месту где живе, за савет и благослов.” Према Уставу СПЦ “Свети архијерејски сабор, као највише јерархијско представништво, црквено-законодавна је власт у пословима вере, богослужења, црквеног поретка (дисциплине) и унутрашњег уређења Цркве, као и врховна судска власт у кругу своје надлежности.” “Све одлуке Св. арх. Сабора, канонске и црквене природе, које се односе на веру, богослужење, црквени поредак и унутрашње уређење Цркве, пуноважне су и извршне.”
Али ако када отац умре, мајка може да бира да ли ће наставити у својој кући да обележава крсну славу или ће да иде код сина.
У сваком случају, родитељи не престају славити крсну славу, док год су у снази и могућности, иако су је предали једном или више синова. Слава се предавањем не исцрпљује, то није комад намештаја, који може да буде у само једној кући, то је породична светковина и док год постоји породица, па и у најмањем облику, као црква у малом, треба да просваља своју крсну славу.
Када родитељи престаре и кад више нису у могућности да припремају славу и дочекују госте, они ће своју породичну славу прослављати са својом децом, као и остале велике хришћанске празнике.