Срби, спремајте се за ПЕТРОВДАН! Набавите ово, да испоштујете обичај, отерате зле силе и привучете благостање и срећу
За три дана прослављмо велики празник, а један од обичаја присутан је од давнина и то највише на територији западне Србије и Подриња.
Српска православна црква и верници у петак прослављају велики празник Петровдан. Један од могло би се рећи најспецифичнијих празника у Србији, за који се везују многобројни обичаји.
Паљење петровданских лила познатије као „лилање" је древни обичај присутан код сточарског становништва на територији западне Србији и Подриња - ватром у ноћи плашили су демонске силе и чували људе, животиње и усеве.
Обред је данас везан за Петровдан, празник посвећен Светим Апостолима Петру и Павлу, одржава се сваког 11. јула, односно вече уочи Пертовдана после заласка сунца, када почиње паљење првих лила. Међутим, људи широм Србије вечерас припремају лиле за сутрашњи дан.
Лиле се праве од коре младе брезе или трешње. Десетак дана пред Петровдан би се са дрвета са висине од око 2 метра огулила кора, да се дрво не оштети. Та кора би се затим сушила на одређен начин. Увезивала би се на дебљи крај штапа од леске или врбе. Начин везивања и склапања лиле одређује да ли ће она дуже горети или имати већи пламен.
Уочи Петровдана, увече, мештани би се окупили и упалили ватру, на коју би деца и млађи палили лиле. Такмичење је одувек део човекове природе, па се тао и у лилању обично надмећу чија ће дуже горети, која ће имати већи пламен. Деци са упаљеним лилама је дозвољено, тачније пожељно је да трче свуда по селу, зађу у сваку просторију. Да унесу плодност и богатство.
Некада су са упаљеним лилама трчали око торова и певали: ,,Куда лиле ходиле, туда краве водиле."
У данашње време овај ритуал је пре свега забавног карактера, али и даље је популаран међу млађима који пале лиле до дубоко у ноћ.