Српкиње, припремите се за ЧЕТВРТАК! Испоштујте овај обичај на дан БОГОРОДИЦЕ ТРОЈЕРУЧИЦЕ и помолите се на овај начин за спас и остварење највећих ЧУДА
Ослобађа од бола и патње!
Српска православна црква и њени верници славе празник иконе Пресвете Богородице Тројеручице 25. јула, тачније у четвртак. Према предању икона Тројеручица је исцелила руку Светог Јована Дамаскина, који се борио против иконобораца, због чега му је одсечена рука.
По свом чудесном исцељењу, Свети Јован Дамаскин постао је монах у лаври Светог Саве свећеног, а Света икона Тројеручица остала је непрестано уз њега. Свети Јован је пре смрти оставио завет монасима да икону дају царском сину који ће, према пророчанству Светог Саве Освећеног, једног дана доћи у његов манастир.
Икона Пресвете Богородице Тројеручице дуго је била чувана у дому Немањића, преносећи се са колена на колено. Из двора цара Душана икона је прешла у Студеницу.
Када су Турци окупирали Србију, монаси из Студенице су икону везали за једног магарца и пустили га да иде по Божјој вољи. Магаре се, прошавши кроз читаву Србију и Македонију, на крају зауставило код Свете Горе.
Од тада она се налази у Хиландару. Икона Богородице Тројеручице има исцелитељске моћи, а током историје помагала је многим православцима у кључним моментима историјских догађаја. Једна од најбољих копија ове иконе налази се у Храму Светог Саве у Београду.
На празник се изговара посебна молитва за здравље, спасење, ублажавање боли и патњи. Молитва гласи:
"О, Пресвета и Преблагословена Дјево Богородице Маријо, теби припадамо, и клањамо се пред светом тројеручном иконом твојом, сећајући се преславног чуда твога, прирастања одсечене деснице преподобног Јована Дамаскина, које се уз помоћ иконе ове догодило, и чији се знак и сада види на њој, оличен у трећој руци, икони твојој приложеној. Молимо ти се и просимо те свеблагу и свемилостиву Заштитницу рода нашега, услиши нас који ти се молимо.Као што си услишила блаженог Јована, који ти је у жалости и болести завапио, тако не презри ни нас, који смо ранама многоразличних страсти оболели и ојађени, и који теби, са скрушеном и смиреном душом, усрдно прибегавамо.
Свемилостива Госпођо, ти видиш немоћи наше, невољу и потребу нашу за твојом помоћи и заштитом: одасвуд смо непријатељима окружени, и немамо помагача ни заштитника, ако се ти не смилујеш на нас, Владичице. Заиста, молимо ти се, саслушај болни вапај наш, и помози нам да светоотачку православну веру чисту сачувамо до краја живота, да у свима заповестима Господњим право ходимо, да истинско покајање за грехе своје увек Богу приносимо и удостојимо се мирног и хришћанског краја живота и доброг одговора на страшном суду Сина твога и Бога нашега.
Њега умоли за нас материнском својом молитвом, да нас не осуди по безакоњима нашим, него да нас помилује по великој и неисказивој милости Својој. О, Сведобра, услиши нас, и не лиши своје моћне помоћи, да би смо ти, тобом спасење задобивши, певали и прослављали у земљи живих, као и Рођеног од тебе, Избавитеља нашега, Господа Исуса Христа, коме припада слава, моћ, част и поклоњење, заједно са Оцем и Светим Духом, сада и свагда и кроза све векове. Амин".