Стиже АРАНЂЕЛОВДАН за три дана - Ево шта тачно прослављамо на овај дан и ко је светац којег славимо
Вођа небеске војске и први у хијерархији анђела.
У четвртак 21. новембра 2024. године славимо Аранђеловдан, дан који је црква посветила у славу свих анђела и првог међу њима, војводи небеске војске, светом Архангелу Михаилу.
Ко су анђели?
Анђели (анђео је грчка реч и значи весник) су духовна, бестелесна бића, извршавају Божји промисао, има их веома много и, према хијерархији, подељени су у девет рангова или чинова. Анђели се на иконама увек сликају у људском облику као млади људи. Они немају телесних жеља и брига као људи па вечно остају млади и лепи, а пошто лете где их Бог пошаље, на икони им се сликају и крила.
Сваки човек на дан крштења добије свог анђела, који се назива анђео мирни, верни учитељ, чувар душа и тела. Ти анђели чувају човеку живот и здравље и пазе да човек, због свог незнања и несмотрености не направи какву погрешку.
На иконама се Архангел Михаило представља са крилима, у војводској одежди, као борац, са мачем у једној и кантаром у другој руци, јер, према народном веровању, он у часу смрти узима људску душу. Овај празник установљен је у четвртом веку нове ере. Архангел Михаило, заштитник лозе Немањића, ужива велико поштовање у нашем народу.
Код анђела постоји хијерархија, а највише у хијерархији на челу са Михаилом чине седам анђела: Михаило, Гаврило, Рафаило, Урил, Салатил, Јегудил, Варахил (уз то неки спомињу и осмог – Јеремила).
Михаил на јеврејском језику значи: "Ко је као Бог или ко је раван Богу."
Свети Михаил изображава се још од првих времена хришћанских као војвода, који у десној руци држи копље, којим потире Луцифера, сатану, а у левој палмову зелену гранчицу. На врх копља има платнену траку са црвеним крстом. Арханђео Михаил сматра се нарочито чуварем вере православне и борцем против јереси верских.
Гаврило значи – муж Божији или крепост Божија.
Он је благовеститељ тајни Божјих, нарочито тајне богооваплоћења, и свих осталих тајни, које с оном стоје у вези. Изображава се: у десној руци држи фењер са запаљеном свећом унутра, а у левој огледало од зеленог камена јасписа. Огледало означава премудрост Божију, као тајну скривену.
Рафаило значи – исцељење Божије, или Бог исцелитељ (Тов. 3,17; 25,15).
Изображава се: десном руком води Товију, који носи рибу ухваћену у реци Тигру, а у левој држи лекарски алабастар.
Урил – огањ или светлост Божија (3. Јездра 5,16).
Изображава се са лицем и очима погнутим, а руке држећи на прсима као на молитви.
Јегудил – светитељ Бога.
Изображава се: у десној руци држи венац златан, а у левој троструки бич.
Варахил – благослов Божији.
Изображава се: носи у недрима руже беле.
Јеремил – узвишење Божије (3. Јездра 4,36).
Поштује се као побудитељ узвишених помисли које човека уздижу к Богу.