Да прославимо АРАНЂЕЛОВДАН КАКО ВАЉА! Домаћини, немојте да заборавите да уз РЕЗАЊЕ КОЛАЧА изговорите ОВЕ СТИХОВЕ, донеће СРЕЋУ у вашу КУЋУ
Многи су заборавили на појање тропара приликом славских обреда
У Србији, Аранђеловдан се слави као посебан дан посвећен Светом Архангелу Михаилу, заштитнику ратника и бораца против зла. Овај дан, који пада 21. новембра по јулијанском календару, има дубоко укорењено значење у српској традицији и култури. Прослава Аранђеловдана обухвата различите обичаје и ритуале, а један међу њима је и појање тропара.
Овај обичај је у данашње време на велику жалост свих нас заборављен, а веома је важан део обреда прослављања свеца. Да би сутра прославили Аранђеловдан како ваља, потребно је да у време резања колача изговорите тропар посвећен Светом Архангелу Михаилу.
Јесте ли већ искусили ТАЈНУ ПОКАЈАЊА ? Једини начин да ОКАЈЕТЕ ГРЕХЕ је кроз ИСПОВЕСТ, ево ПОДСЕТНИКА како то да учините
Шта БИБЛИЈА каже о ИНТИМНИМ ОДНОСИМА ПРЕ БРАКА? Свештеник открива да ли би ПРОШЛОСТ ПАРТНЕРА требало да утиче на МИР У НАШОЈ ДУШИ
Тропари су кратке песме од неколико строфа, које су посвећена главној теми славе (празнику или свецу). Основа црквеног појања, тропари се појављују као самосталне песме, али у најважнијем сложеном облику црквеног песништва, канонима. Некада су тропари били незаобилазан део славе, док су данас нешто ређа појава. Данас се тропари певају скоро само приликом резања колача у кући.
Назив потиче од грчке речи "тропарион", што значи "преокрет" или "окретање".
Тропар се обично састоји од једног стиха или више стихова, а често се понавља на крају. Ови стихови изражавају теолошку тему или хвалоспев, а често су посвећени неком од светитеља, празника или догађаја у хришћанском литургијском календару. Тропари се користе како би верници изразили своју веру, славили Бога, и сећали се важних догађаја у хришћанској историји.
У православној традицији, тропари су саставни део различитих богослужења, укључујући јутарње и вечерње молитве, литургије, посебно у току празничних периода или током прослава светаца. Неки тропари су фиксни део богослужбених текста, док се други компонују за одређени празник или посебну прилику.
Тропар посвећен Светом Архангелу Михаилу:
Небесних војинстав архистратизи,
молим вас присно ми недостојнији,
да вашими молитвами оградите нас,
кровом крил невешчественија вашеја слави,
сохрањајушче ни
припадајушчија приљежно и вопијушчија:
от бјед избавите ни, јако чиноначалници вишњих сили.