У недељу славимо СВЕТУ ПЕТКУ - Да ли се тај дан ОБАВЕЗНО ПОСТИ и који обичаји морају да се испоштују?
Према веровању, на овај дан жене не месе хлеб, али припремају ручак на уобичајен начин. Ноћ уочи празника се читава породица моли за помоћ светитељки, а на празник жене не перу веш и не баве се ручним радовима
Света Петка је изузетно поштована светитељка, коју Српска православна црква слави на дан 27. октобра. Многи се питају да ли на дан када верници обележавају празник Преподобне мати Параскеве треба постити.
Да ли се пости и како? .
Пост на дан Свете Петке зависи од локалних традиција и обичаја у православној цркви, па може варирати. У неким православним заједницама, пости се на дан Свете Петке, док се у другима не пости. Ево неколико уобичајених пракси везаних за пост на овај дан:
Строги пост: У неким православним заједницама, верници практикују строги пост на дан Свете Петке. То укључује суздржавање од меса, млечних производа, уља и вина. Ово је слично посту који се практикује током Великог поста.
Непост: У другим православним заједницама, верници се не обавезују на пост на дан Свете Петке и могу конзумирати све врсте хране.
Важно је напоменути да пост не мора бити строго физичко суздржавање од хране, већ такође може укључивати и духовни пост, што значи да верници треба да се посвете молитви, покајању и духовном размишљању током тог дана.
Како ће се пост практиковати зависи од личних и верских уверења, као и од локалних обичаја. Верници се често консултују са свештеницима или епископима у својим црквама како би сазнали тачне смернице за пост на дан Свете Петке у њиховој заједници.
Веровања и обичаји
Према веровању, на овај дан жене не месе хлеб, али припремају ручак на уобичајен начин. Ноћ уочи празника се читава породица моли за помоћ светитељки, а на празник жене не перу веш и не баве се ручним радовима.
Једно веровање се посебно односи на воду која се назива аџијазма и сматра се лековитом. У Београду се њен извор налази у Капели Свете Петке, у Доњем граду на Београдској тврђави.
Ова се вода поштује од давнина, а предање каже да је њу пронашао један витез и да се њоме излечила краљева кћи. По њој је названа и црква Ружица која је подигнута уз извор.
Верује се да лековита вода извире и на извору Свете Петке у насељу Железник, недалеко од Београда, у манастиру Раковица код Београда, као и у месту Извор код Параћина.
Водом аџијазмом се сматра освећена богојављенска водица, она над којом је на самом крају некрштених дана обавељно освећење. У народу се верује да освећену богојављенску водицу треба чувати целе године и помало користити кад заболе очи, уши или зуби.