Зими спавала ПОД ОСТРОГОМ и молила се да јој ДЕТЕ ПРЕЖИВИ - Даница је крстила ћерку у инкубатору и осетила снагу молитве
Даница Црногорчевић је млада интерпретаторка духовне и етно музике. Позната је и као звезда снимка младе која пева на својој свадби, о ком се још прича
Даница Црногорчевић је позната као интерпретаторка духовне музике, уз то је и попадија. Етно певачица је у браку са ђаконом Иваном Црногорчевићем и има четворо деце, а за медије је изјавила какав је живот попадије из њеног угла.
Википедија пише да је дипломирала историју уметности, а да је за духовну музику почела да се занима још на часовима веронауке у основној школи у Улцињу. Средњу музичку школу завршила је у Београду и, како се истиче, „две године за редом освајала је специјално прво место као солиста на државном такмичењу “Златна Сирена” у Београду“. Даница се бавила и глумом, а завршила је школу глуме у позоришту “Душко Радовић”, такође у Београду.
Када се преселила у Бар крајем 2009. године уписала је гимназију “Нико Роловић”, а певала је у хору “Антивари мусица” и етно групи “ЗОРА”.
Даница је попадија јер је у браку са ђаконом Иваном Црногорчевићем и има четворо деце, а својевремено је причала како је бити попадија.
- Ја сам једна од многих које су се оствариле на оба поља, тако да деца и породица уопште нису препрека, ако се, наравно, удате или ожените особом која вас подржава у вашем раду и која вам помаже да остварите своје жеље и планове везано за тај посао. Ако вас воли, онда свакако да ће то подржавати и бити уз вас. Мој супруг и ја смо заједно у овоме што радим, имамо и заједничке пројекте. Он има великог дара за писање, не само песама него уопште. Између осталог, аутор је и песме која је доживела велику популарност код народа. То што сам млада постала мајка и што већ имам троје деце, то је највеће богатство које млади треба да стекну што раније, а не да чекају да се „наживе”. А одлука је свакако била удаја за мог супруга и наше љубави, која се темељи првенствено на љубави према Господу - испричала је једном приликом Даница и додала:
– Откад смо ступили у брачну заједницу, живимо одвојено. Углавном сами водимо бригу о нашој деци, наравно, баке и деке су увек ту да нам припомогну - изјавила је етно певачица.
Даница је објаснила како изгледа њен дан као попадије у браку са ђаконом.
– Дан је сличан као и свачији други, исто сваки дан носи нова дешавања и нова искушења. Једино што се разликује јесте то што свесно треба да представљамо цркву у сваком моменту у јавности и неке ствари се не опраштају из угла људи који то посматрају. Велики је благослов бити у цркви и служити Богу и народу на тај начин. Колико је велика улога свештеника у друштву, толико је значајна и улога његове супруге, попадије – истакла је она и додала:
– Трудимо се да све што радимо буде усмерено ка служењу богу и ближњима. Како учи наша вера, свака породица јесте мала црква, те се трудимо да у нашој влада хармонија, узајамно поштовање, љубав, стрпљење. Дечица с радошћу учествују с нама у читању молитви, кађењу куће, певању тропара и осталих духовних песама. Трудимо се да што више обилазимо наше светиње – изјавили су Даница и ђакон Иван, који су најстарију ћерку Касијану крстили док је била у инкубатору, након чега јој се стање побољшало. Њен супруг Иван каже да је одувек размишљао да постане ђакон.
– Откад сам спознао себе, размишљао сам о смислу живота. То питање ме је увек тиштило, како би Достојевски рекао: „То су трагична питања”, која неког сусретну са 40 година, а мене, на срећу, у раној младости. Схватио сам да мора постојати нешто изван оног што ми телесним очима видимо. Крштен сам као дете у Србији, у Омољици, одакле је моја мајка, а у цркву сам први пут отишао с баком, научио молитву “Оченаш”. Када сам завршавао основну школу, почео сам да читам Стари завет, који је за мене био откровење, и те приче су ме испуњавале и мотивисале. Кроз њих сам схватио да Бог постоји и учествује у нашем реалном животу – започео је једном приликом Иван, те наставио:
– У средњој школи су наставила да тињају стара питања. Једног дана када је ишла литија до манастира Острог од Подгорице, био сам друга година средње школе, закаснио сам и рекао да сутра идем сам. Запутио сам се пешке од Подгорице ка Острогу, да бих од Богетића наставио бос, по старом народном обичају. Рекао сам: “Свети Василије, ако ми ти не откријеш праву истину, неће нико.” На Острогу задесим једног човека, који ми каже: „Ево, ако читаш Акатист Светом Василију 40 дана, бог ће сигурно услишити молитву за коју се молимо”, и ја сам испоштовао то правило и након тога ми се пут отворио. Отишао сам код кивота Светог Симеона Дајбапског, где сам се први пут исповедио, причестио, и тада је почео мој интензивни пут ка вери и правој, истинској спознаји бога. У том моменту када сам спознао бога, за мене је све било сувишно. Ниједна лепота овога света не може да надомести ту лепоту коју доживимо кад смо у заједници с Богом - казао је једном приликом Иван Црногорчевић.
Даница Црногорчевић истиче да су је родитељи усмерили ка православљу.
– У врло раном детињству постала сам свесна својих корена, односно своје православне вере. Захваљујући родитељима, коју су ме извели на прави пут, после је то ишло само, Господ је само додавао, те сам врло рано прво научила појање литургије, затим духовне песмице, тропаре, а касније је сасвим природно дошло и интересовање за традиционалну музику као уско повезану с нашом духовношћу - рекла је својевремено, преноси Еспресо.
Ћерку крстилии док је девојчица била у инкубатору
Даница и Иван Црногорћевић имају четворо деце. Њихова ћеркица Касијана водила је храбру борбу убрзо након рођења, девојчица је рођења два месеца пре термина услед виског притиска њене маме, који је износио 230/125.
"Пре две године, 10. фебруара, свештеник Предраг Шћепановић крстио је Касијану у инкубатору у тренуцима када је била у критичном стању", навео је раније Иван на Фесјбуку. Даница је о том животном периоду испричала следеће: "Послата сам хитно у Клинички центар, а пола сата по доласку пукао ми је водењак, Господ је тако уредио. Када се родила, доктори су се борили за Касијанин живот на неонатологији, али готово да нико није веровао да ће успети да се извуче.
Дан после порођаја је назвао владика и рекао да би Касијану требало крстити што пре. Одмах после крштења бебино стање је кренуло набоље. Док је била у инкубатору, сви су је звали Живка, а проходала је са 11 месеци, мада је на рођењу била тешка само килограм и по. Људи нису свесни колико је важна Света тајна крштења. Такође је важна и молитва. Током трудноће сам свакодневно читала Акатист Пресветој Богородици, Псалтир, као и Свето писмо, током зиме сам и ноћила у манастиру Острог. Уверена сам да је моја чврста вера у Господа помогла да беба преживи".
Девојчица је добила име по наслову књиге владике Николаја, коју је њен супруг, у то време њен вереник, поклонио Даници. Обоје су одлучили да се Касијана тако зове.
Била је на мети критика и скандала
Певачица Даница Црногорчевић недавно се нашла на мети критика након што је отпевала своју верзију црногорске химне.
Наиме, она је нумеру извела нешто другачијим текстом који говори о заједничкој јуначкој прошлости и братству Србије и Црне Горе.
У измењеном тексту који је Даница певала, није било увредљивих делова који се тичу црногорске нације, па је певачица етно музике у спорној и измењеној верзији отпевала “једина си за слободу ти остала српском роду”.
Касније се тим поводом огласила и сама Даница.
„Мени је драго што се наш народ након свега ујединио. Када су ме сви медији питали везано за то, рекла сам да не желим да дајем изјаве. То су последњи политички трзаји. Видели су да њих нигде нема и да губе конце. Ја ту химну изводим више од пет година, а они су се тек сада активирали“, одговарила је Даница за „Блиц“ и објаснила да верзија нумере коју је отпевала постоји још из 1863. и 1864. године:
„Та нумера је из 1863. и 1864. године. Постоје писани архивски трагови, руком писани стихови химне. Нисам ништа измислила, нити сам додала строфе. Те строфе су постојале много пре нас свих.“
Србија Данас/Стил/Курир/Блиц/Телеграф/Еспресо