Ових 10 ствари су најчешће узрок што лоше комуницираш са партнером!
Обрати пажњу...
Комуникација је вероватно најистраживанија тема у психологији, а у оквиру ње, највише пажње је поклоњено управо партнерској комуникацији. Небројена истраживања су показала да постоји 10 основних поремећаја комуникације између полова. Док их читате упоредите све оне које су карактеристичне за вас и све оне које су по вашем мишљењу карактеристичне за вашег партнера.
Уколико вам се неки поремећаји поклопе, то су области на које посебно треба да обратите пажњу, јер су то потенцијалне области конфликта у вашем односу.
1. Збуњивање
Дешава се у ситуацијама када партнери у комуникацији прво говоре једно, а недуго потом, потпуно супротно. Понекад у потпуности негирају своје првобитне тврдње (било директном негацијом, било инсистирањем да их друга страна није добро разумела).
2. Ситничарење
Народ ово зове тражење длаке у јајету. Инсистирање на ситницама онемогућава да се разјасне крупнији проблеми, као и да се направе приоритети у комуникацији.
Прочитајте и:
3. Неуочавање позитивног
Стална усмереност на негативно доводи до тенденције која се зове критицизам. Најчешћа последица тога је да се друга особа осећа нападнуто и тежи или да се повуче из односа или узвраћа нападом, што неизбежно доводи до конфликта.
4. Нејасноћа и неодређеност
Овде је у питању тенденција да се нејасно изражавају и неодређено објашњавају своји ставови. Сви ми знамо бар једну такву особу. У народу се за овај поремећај каже: “Не може човек да га ухвати ни за главу ни за реп “.
5. Окривљавање
Под овим се подразумева инсистирање да је партнер одговоран за неки проблем и/или грешку, као и да због тога треба да се осећа кривим.
6. Непроверене тврдње
То је инсистирање на сопственим субјективним тумачењима туђих речи и понашања, без проверавања да ли смо схватили шта је друга страна заиста намеравала да каже.
7. Неприхватање различитог мишљења
У питању је тенденција да се само сопствени став сматра исправним и тачним и инсистирање да постоји само једна истина, тј. да је свако другачије мишљење аутоматски нетачно. Ово доводи до захтева другој страни да од свог мишљења одустане.
Увек бираш "ЛОШЕ МОМКЕ"? Прикочи! Вероватно имаш ОЗБИЉАН проблем!
8. Негирање сопствених емоција
Овде је у питању неслагање између вербалног и невербалног говора. Особа тврди да се не осећа онако како се заиста осећа, тј. оно шта говори и како се понаша се не слаже. То је погубно за комуникацију, јер је саговорник тада у дилеми чему да верује.
9. Избегавање дискусије због могућности свађе
Када ово постане чест начин понашања партнери имају проблем, јер се комуникација ограничава на површне теме, које нису од суштинске важности за везу. Такође, пропуштају да разговором разреше постојеће проблеме.
10. Вређање партнера
Под овим се мисли на називање партнера погрдним именима, псовање, намерно вербално емоционално повређивање партнера.